Automatyczne aktualizacje Androida N nie dla obecnych smartfonów

Okazuje się, że dostępne na rynku smartfony mogą nie wspierać jednej z najciekawszych funkcji Androida N. Dotyczy to nawet zaprezentowanych w ubiegłym roku Nexusów.

Automatyczne aktualizacje to świetna sprawa

Na Google I/O 2016 poznaliśmy listę nowości, jakie pojawią się w Androidzie N. Oczywiście, o części z nich słyszeliśmy już wcześniej (opcja dzielenia ekranu, szybkie odpowiedzi z panelu powiadomień), gdyż dostępne były już w wydaniu Developer Preview nowej wersji systemu Google'a.

Na ostatniej konferencji przedstawiciele firmy z Mountain View mówili również o zmianach, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Jedną z najważniejszych jest funkcja automatycznej aktualizacji Androida, którą zaczerpnięto z systemu Chrome OS. Rozwiązanie to umożliwi pobieranie update'ów w tle, a następnie ich instalację przy ponownym uruchomieniu systemu.

Nowa funkcja nie będzie wymagała ingerencji ze strony użytkownika. Rozwiązanie powinno być bardzo wygodne, gdyż ma dotyczyć nie tylko dużych aktualizacji, ale i wprowadzanych co miesiąc łatek bezpieczeństwa, które będą wprowadzane automatycznie. Szkoda więc, że najprawdopodobniej opcji tej nie będą oferować dostępne na rynku smartfony.

Niestety, będą dostępne tylko dla nowych urządzeń

Ekipa Android Police zauważyła bowiem, że funkcja automatycznej aktualizacji systemu Android będzie wymagała najpewniej obecności dwóch partycji na wbudowanej pamięci. Takie rozwiązanie wprowadzono w Chrome OS.

Na głównej partycji zainstalowany jest aktualnie wykorzystywana wersja systemu Google'a. Druga partycja to miejsce, gdzie pobierane są obraz nowej wersji Androida i pliki instalacyjne. Dane podmieniane są dopiero podczas ponownego uruchamiania systemu, co przypomina nieco twardy reset.

Dwie partycje nie są dostępne nawet w Nexusie 5X i Nexusie 6P, więc nadzieje na pojawienie się opcji automatycznej aktualizacji w tle w dostępnych na rynku urządzeniach są znikome. Funkcja najprawdopodobniej zadebiutuje dopiero w nowych modelach z Androidem N, które zostaną wprowadzone jesienią tego roku, w tym w nowych Nexusach stworzonych przez HTC.

Dlaczego Google może zdecydować się na takie działanie? Głównym powodem jest troska o smartfony użytkowników. Dzielenie pamięci wewnętrznej na partycje jest niemal niewykonalne z poziomu telefonu, a wykorzystanie do tego narzędzi na komputerze może prowadzić do uceglenia smartfona. Gigant z Mountain View nie chce ryzykować i dlatego najprawdopodobniej nową opcję wprowadzi tylko w urządzeniach z preinstalowanym Androidem N.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Źródło: AndroidPolice

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telefony:

HTC 10: siedem rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o flagowcu Tajwańczyków Najlepsze smartfony Nokia. Sześć telefonów, których nigdy nie zapomnę Alcatel Flash Plus 2 oficjalnie. Pop 4S doczekał się metalowego brata Nokia powraca na rynek smartfonów! Firma zapowiada urządzenia z Androidem Lenovo Moto G4 Plus - pierwsze wrażenia [wideo] Dlaczego w Polsce jest tak mało smartfonów dual SIM? Lenovo Moto Z zastąpi serię Moto X? Lenovo Moto G4 Play oficjalnie. Czym się różni od Moto G 3? Samsung Galaxy S7 active na zdjęciach Moto G4 i Moto G4 Plus oficjalnie. Znamy polskie ceny Sony Xperia XA Ultra oficjalnie. Idealny smartfon do selfie? Od teraz liczy się tylko Sony Xperia X! Koniec serii C i M? OnePlus 3 na zdjęciach. Koniec z wymiennymi klapkami? [Aktualizacja] Quiz Komórkomanii #21: Sony Xperia X Samsung Galaxy S7 czy HTC 10? iPhone SE czy Xperia Z5 Compact? 10 najmniejszych telefonów komórkowych na świecie Google I/O 2016 - czego oczekiwać? Android N, Android VR i inne Galaxy C5 i C7, czyli Samsung szykuje konkurentów dla... smartfonów Xiaomi, Meizu i vivo Jak Huawei radzi sobie w Polsce? Nowy Tłumacz Google na Androida z funkcją Dotknij i przetłumacz jest fenomenalny! Nubia Z11 i Z11 Max, czyli fotograficzne smartfony ZTE także w większych rozmiarach HTC 10: jak wytrzymały jest nowy flagowiec Tajwańczyków? [wideo] Honor V8 oficjalnie. Alternatywa wersja Huaweia P9 Plus dla miłośników wirtualnej rzeczywistości

Popularne w tym tygodniu:

OnePlus 5T oficjalnie. Ma "bezramkowy" ekran 18:9 i zupełnie nowy podwójny aparat Honor V10 wkrótce. Tańsza alternatywa dla Huaweia Mate 10 Pro nie dla Polaków