LG szykuje smartfona z ultrapanoramicznym ekranem? To nie byłoby takie głupie

Do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych wpłynął złożony przez LG wniosek dotyczący rejestracji nazwy "UltraWide Mobile+". Czyżby Koreańczycy pracowali nad smartfonem z ekranem o nietypowych proporcjach?

LG BL40 New Chocolate

LG BL40 New Chocolate

UltraWide to seria ultrapanoramicznych monitorów LG. Mają one wyświetlacze o proporcjach 21:9, dzięki czemu w poziomie mieści się na nich znacznie więcej treści niż w przypadku paneli 16:9. Sam prywatnie używam monitora 21:9 i bardzo go sobie chwalę.

Ultrapanoramiczny monitor LG

Zastrzeżenie znaku towarowego UltraWide Mobile+ może oznaczać, że LG myśli o pakowaniu ultrapanoramicznych ekranów także do smartfonów. Głupi pomysł? Niekoniecznie.

Smartfon z ekranem 21:9 miałby sens

Owszem, taki telefon byłby długi i wąski, co — biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy przyzwyczajeni do proporcji 16:9 — wyglądałoby komicznie. Miałoby to jednak także swoje plusy, również związane z ergonomią; wąski telefon łatwiej jest objąć dłonią.

21:9 to ponadto typowo "filmowe" proporcje, więc taki telefon idealnie nadawałby się do oglądania filmów. Gdy oglądasz film na wyświetlaczu 16:9, u góry i na dole pojawiają się czarne pasy. W przypadku panelu ultrapanoramicznego obraz wypełniłby całą jego powierzchnię. Warto w tym miejscu odnotować, że LG V10 pozwala nawet na nagrywanie wideo w proporcjach 21:9.

Dłuższy ekran = więcej treści i mniej scrollowania

Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądałby artykuł na ekranie 21:9.

Widać różnicę, prawda? A teraz wyobraźcie sobie, jak wyglądałoby to podczas korzystania z komunikatora internetowego, gdy znaczna część ekranu jest przysłonięta przez klawiaturę. Na wyświetlaczu ultrapanoramicznym miejsca na konwersację zostałoby więcej.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Panel 21:9 sprawdziłby się także podczas korzystania z dwóch aplikacji na współdzielonym ekranie oraz podczas grania; wyświetlany obszar gry byłby zauważalnie większy.

LG miało już telefon z ultrapanoramicznym wyświetlaczem

Takim telefonem był LG BL40 New Chocolate z 2009 roku.

LG BL40 New Chocolate

Wspomniana komórka nie odniosła zbyt dużego sukcesu, ale to nie znaczy, że mobilne ultrapanoramiczne wyświetlacze nie mają sensu; po prostu 7 lat temu z telefonów korzystaliśmy inaczej. Internet był wolny i drogi, gry prymitywne, a jakość wyświetlanego obrazu niewystarczająco dobra, by na telefonie z przyjemnością pochłaniać filmy.

Dziś multimedia to jedno z głównych zastosowań smartfonów, dlatego z chęcią zobaczyłbym urządzenie z ekranem 21:9. Kto wie, może taki wyświetlacz będzie miał LG V20.

Źródło: USPTO

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Patenty HP i Palma w rękach Qualcomma. Czy firma zacznie robić smartfony? Nie tylko Asus ZenFone AR. Kolejne smartfony z 8 GB RAM-u już wkrótce Windows Phone 8.1 wprowadzi wiele długo oczekiwanych zmian! Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory: Snapdragona 212 oraz Snapdragon 412 64 bity dla Androida Moto 360 w pełnej krasie. Wygląda świetnie Bluetooth 5 finalnie opracowany. Co trzeba o nim wiedzieć? Jeden kabel do ładowania wszystkich urządzeń? Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł... HoloFlex - holograficzny i elastyczny smartfon Gear Fit, czyli Samsung też stawia na lifelogging [pierwsze wrażenia] Problemy z ekranami Google Pixel 2 XL są coraz poważniejsze Sony do 2020 roku chce dokonać rewolucji na rynku baterii. Wierzę w Japończyków