Dlaczego tak wielu czytelników Komórkomanii nie aktualizuje swoich iPhone'ów?

Wczoraj pisałem o fragmentacji Androida wśród czytelników Komórkomanii. W komentarzach pytaliście, jak wygląda to w przypadku iOS-u. Sprawdziłem to i nasunął mi się jeden wniosek: wiele osób niechętnie aktualizuje swoje urządzenia. Zwłaszcza gdy pojawiają się drobne aktualizacje.

pexels.com

Sprawdziłem, z jakich wersji iOS-u korzystają użytkownicy iPhone'ów i iPadów, którzy odwiedzili Komórkomanię od 29 lipca do 4 sierpnia. Co istotne, najnowsza wersja systemu — iOS 9.3.3 — została opublikowana 18 lipca, więc wszyscy zainteresowani mieli wystarczająco dużo czasu, by zaktualizować swoje urządzenia. Czy to zrobili?

Najpierw ogólne statystyki:

  • 87,68 proc. iUserów korzysta z iOS-u 9;
  • 5,37 proc. iUserów korzysta z testowej wersji iOS-u 10.

Nieźle, prawda? Problem w tym, że od czasu pojawienia się pierwszej wersji iOS-u 9 Apple wydał już dziewięć mniejszych aktualizacji. Te nie interesują wszystkich, bowiem:

  • najnowszej wersji systemu (9.3.3) używa 56,9 proc. użytkowników iOS-u 9;
  • przedostatniej wersji (9.3.2) używa 34,5 proc. użytkowników iOS-u 9;
  • łącznie 2,3 proc. użytkowników iOS-u 9 korzysta z wersji 9.3 i 9.3.1;
  • 5,3 proc. użytkowników iOS-u 9 używa wersji starszej niż 9.3.

Tylko nieco ponad połowa użytkowników znalazła w ciągu kilkunastu dni czas na zainstalowanie aktualizacji, która — jak czytamy na stronach Apple'a - "zawiera poprawki błędów oraz poprawia bezpieczeństwo iPhone'ów i iPadów".

Co najciekawsze — co dwudziesta osoba od 21 marca nie zdecydowała się na zainstalowanie iOS-u 9.3, choć była to spora aktualizacja wnosząca dziesiątki nowych funkcji i udoskonaleń (pełna lista zmian tutaj). Najważniejsze nowości to:

  • zmniejszający ilość wydzielanego przez ekran niebieskiego światła tryb Night Shift;
  • możliwość zablokowania dostępu do notatek za pomocą odcisku palca lub hasła;
  • nowe aplikacje zdrowotne.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Night Shift to jedna z najważniejszych nowości w iOS 9.3

Ponad 5 proc. gotowych do zaktualizowania urządzeń z nieświeżą wersją systemu to moim zdaniem sporo. Zwłaszcza że mówimy o czytelnikach Komórkomanii, czyli wyjątkowo świadomych użytkownikach. Biorąc pod uwagę fakt, że Apple sprzedał już miliard iPhone'ów, niezaktualizowane urządzenia liczone są dziesiątkach (jeśli nie setkach) milionów.

Warto odnotować, że jeśli chodzi o aktualizacje, iOS jest wyjątkowo przyjazny. Jednym kliknięciem można przełożyć uaktualnienie na godziny nocne, gdy urządzenie będzie podjęte do ładowarki. Jedyną przeszkodą, jaka może stanąć na drodze, jest niewystarczająca ilość pamięci

Aktualizujcie swoje smartfony

iPhone'y i iPady są drogie, ale w ich ceny wliczono coś, o czym użytkownicy Androida mogą pomarzyć: solidne wsparcie aktualizacyjne. Apple co kilka tygodni usuwa błędy i dodaje nowe funkcje, więc naprawdę szkoda z tego nie korzystać.

Warto też pamiętać o tym, że drobne aktualizacje są często ważniejsze od tych dużych. Gdy pojawia się nowy numerek, producent skupia się na nowych funkcjach. Potem przychodzi czas na usuwanie niedoróbek i często poważnych błędów, co jest chyba istotniejsze niż nowe tapetki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Poznaj swojego smartfona: wyświetlacz Przesiadłem się z Androida na iPhone’a. Czy było warto? Przemyślenia po kilku miesiącach iPhone 7 - podsumowanie plotek i przecieków Samsung Galaxy Note 7 - podsumowanie plotek i przecieków Usuwanie historii przeglądania w telefonie z Androidem i iPhone Przeciętny użytkownik na wpatrywanie się w ekran smartfona poświęca rocznie... ponad miesiąc Oszustwa internetowe starsze niż Internet Sprawdź, ile łącznie pieniędzy wydałeś na mobilne gry i aplikacje. Możesz się zdziwić Dlaczego świetne smartfony sprzedają się tak słabo? Nowe smartfony Alcatela oficjalnie w Polsce. Oto Idol 4 i 4S z ciekawymi bonusami Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Mikromiękka Powierzchnia Profesjonalna 4, czyli co by było, gdyby smartfony i inne gadżety miały polskie nazwy NSA nie interesuje się iPhone’ami, bo terroryści rzadko ich używają 3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest niebezpieczne nawet jeśli korzystasz z zestawu głośnomówiącego iPhone 6s z Androidem? Nie ma problemu. Wystarczy odpowiednie... etui Siri pomogło uratować życie małej dziewczynce ISIS boi się fałszywych aplikacji Samsung Galaxy Note 6/7 na renderze Jak zyskać więcej pamięci na smartfonie z Androidem? Jak upodobnić wygląd Androida do iOS? Jak wydłużyć czas pracy smartfona na jednym ładowaniu? Jak przesłać pliki pomiędzy Androidem a iPhone'em? Sony Xperia E5 oficjalnie. Oto specyfikacja oraz ceny

Popularne w tym tygodniu:

Karty eSIM wchodzą na rynek smartfonów. Co trzeba o nich wiedzieć? iPhone w 2018 roku. Co dalej? Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach Apple Watch to chyba jedyne urządzenie, którego używam codziennie i którego nie mam ochoty wymieniać na nowszy model Google Pixel 2 okiem użytkownika iPhone'a, czyli dlaczego nie czuję się zachęcony do przesiadki