iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki

iPhone 7 jest pierwszym iPhone'em w historii, który nie ma fizycznego przycisku Home. Zastąpił go niewielki panel dotykowy - rozwiązanie znane z innych smartfonów, ale Apple najwidoczniej przekombinował.

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home (pixabay.com)

Najpierw trochę historii. Nowe MacBooki zamiast tradycyjnych, wciskanych gładzików mają panele wykorzystujące technologię Force Touch. Jako że reagują one na siłę nacisku, muszą być stabilne, nieruchome. Aby zasymulować kliknięcie, Apple użył silniczka wibracyjnego Taptic Engine.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć (a właściwie poczuć) Taptic Engine w akcji, polecam wybrać się do najbliższego sklepu ze sprzętem Apple'a. Symulacja kliknięcia jest niesamowita. Ciężko uwierzyć, że gładzik nie jest fizycznie wciskany do wnętrza obudowy.

Przycisk Home w iPhonie 7 wykorzystuje tę samą technologię

Gdy usłyszałem o tym podczas prezentacji, ucieszyłem się. Przyciski w iPhone'ach bywały awaryjne, a niewielki panel wykrywający siłę nacisku można będzie wykorzystać softare'owo w przyszłości. Jeśli dodamy do tego fakt, że panel symuluje wciśnięcie, to mamy same plusy, prawda? Okazuje się, że nie do końca.

O ile gładzik w MacBooku ma sporą powierzchnię, po której mogą rozchodzić się wibracje, o tyle w iPhonie Taptic Engine wygląda tak:

Jak nietrudno się domyślić, wprawia on w drgania nie tylko "przycisk" Home, ale i całą dolną część obudowy. Efekt? Uwagę na to zwraca Dieter Bohn z serwisu The Verge.

Nowy przycisk home wykorzystuje Taptic Engine, aby dać ci fizyczną informację zwrotną, gdy go wciskasz. Jest ponadto czuły na siłę nacisku, więc wie, czy go naciskasz, czy tylko dotykasz. I to jest okropne. W przypadku gładzika MackBooka masz to niesamowite uczucie, że naprawdę wciskasz przycisk. W iPhonie cała dolna część telefonu daje ten rodzaj "kopnięcia". To nie jest nieprzyjemna wibracja, jaką pamiętasz, to nowy rodzaj nieprzyjemnej wibracji. To w ogóle nie przypomina przycisku. Porażka. Czytaj więcej

Również vloger MKBHD wspomniał o tym problemie w swoich pierwszych wrażeniach. Z kolei Chris Velazco z Engadgeta pisze "Stary, ten nowy przycisk Home jest dziwny".

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Jeśli działa to tak, jak sobie wyobrażam, to faktycznie może być dość poważny problem, który wpływa negatywnie na przyjemność korzystania ze sprzętu. Nikt nie lubi, gdy obudowa ugina mu się pod palcami, a iPhone 7 najwidoczniej takie sprawia wrażenie.

Innymi słowy — iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany

Jedyne pocieszenie jest takie, że w ustawieniach znalazła się ponoć 3-stopniowa regulacja wibracji. Jeśli ludzie masowo zaczną narzekać (a pewnie będą) w jednej z kolejnych aktualizacji Apple pozwoli zapewne na ich całkowite wyłączenie. Oby nie był to jeden z tych problemów, które zostaną rozwiązane dopiero po debiucie lepszej wersji z literką "s"…

Więcej o iPhonie 7:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Dzień Babci i Dziadka: jaki wybrać telefon? Samsung Galaxy Note II z 5,5-calowym elastycznym wyświetlaczem AMOLED? A jednak Pixelowi udało się wyznaczyć designerskie trendy. Akurat w chwili, gdy Google z nich rezygnuje Ciekawostka tygodnia: wszystko o USB-C. Dlaczego warto się cieszyć z nowego standardu? Windows Phone 8 - czy nadeszła nowa generacja systemów operacyjnych? Co w trawie piszczy? Oto jaki jest Galaxy Nexus [zdjęcia i wideo] Sony Xperia SP i Xperia L, czyli LTE i dobry aparat za rozsądne pieniądze Nietypowe zastosowania telefonu LG Renoir Co można zrobić z Galaxy Note? Patrz, ale nie dotykaj. iPad nie jest narzędziem do pracy! iPhone 4S, czyli megalomania Apple'a i nic więcej... HTC U 11 - podsumowanie plotek i przecieków

Popularne w tym tygodniu:

Jak wygląda składany ekran Samsunga Galaxy Fold po 10 dniach?