iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki

iPhone 7 jest pierwszym iPhone'em w historii, który nie ma fizycznego przycisku Home. Zastąpił go niewielki panel dotykowy - rozwiązanie znane z innych smartfonów, ale Apple najwidoczniej przekombinował.

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home (pixabay.com)

Najpierw trochę historii. Nowe MacBooki zamiast tradycyjnych, wciskanych gładzików mają panele wykorzystujące technologię Force Touch. Jako że reagują one na siłę nacisku, muszą być stabilne, nieruchome. Aby zasymulować kliknięcie, Apple użył silniczka wibracyjnego Taptic Engine.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć (a właściwie poczuć) Taptic Engine w akcji, polecam wybrać się do najbliższego sklepu ze sprzętem Apple'a. Symulacja kliknięcia jest niesamowita. Ciężko uwierzyć, że gładzik nie jest fizycznie wciskany do wnętrza obudowy.

Przycisk Home w iPhonie 7 wykorzystuje tę samą technologię

Gdy usłyszałem o tym podczas prezentacji, ucieszyłem się. Przyciski w iPhone'ach bywały awaryjne, a niewielki panel wykrywający siłę nacisku można będzie wykorzystać softare'owo w przyszłości. Jeśli dodamy do tego fakt, że panel symuluje wciśnięcie, to mamy same plusy, prawda? Okazuje się, że nie do końca.

O ile gładzik w MacBooku ma sporą powierzchnię, po której mogą rozchodzić się wibracje, o tyle w iPhonie Taptic Engine wygląda tak:

Jak nietrudno się domyślić, wprawia on w drgania nie tylko "przycisk" Home, ale i całą dolną część obudowy. Efekt? Uwagę na to zwraca Dieter Bohn z serwisu The Verge.

Nowy przycisk home wykorzystuje Taptic Engine, aby dać ci fizyczną informację zwrotną, gdy go wciskasz. Jest ponadto czuły na siłę nacisku, więc wie, czy go naciskasz, czy tylko dotykasz. I to jest okropne. W przypadku gładzika MackBooka masz to niesamowite uczucie, że naprawdę wciskasz przycisk. W iPhonie cała dolna część telefonu daje ten rodzaj "kopnięcia". To nie jest nieprzyjemna wibracja, jaką pamiętasz, to nowy rodzaj nieprzyjemnej wibracji. To w ogóle nie przypomina przycisku. Porażka. Czytaj więcej

Również vloger MKBHD wspomniał o tym problemie w swoich pierwszych wrażeniach. Z kolei Chris Velazco z Engadgeta pisze "Stary, ten nowy przycisk Home jest dziwny".

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Jeśli działa to tak, jak sobie wyobrażam, to faktycznie może być dość poważny problem, który wpływa negatywnie na przyjemność korzystania ze sprzętu. Nikt nie lubi, gdy obudowa ugina mu się pod palcami, a iPhone 7 najwidoczniej takie sprawia wrażenie.

Innymi słowy — iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany

Jedyne pocieszenie jest takie, że w ustawieniach znalazła się ponoć 3-stopniowa regulacja wibracji. Jeśli ludzie masowo zaczną narzekać (a pewnie będą) w jednej z kolejnych aktualizacji Apple pozwoli zapewne na ich całkowite wyłączenie. Oby nie był to jeden z tych problemów, które zostaną rozwiązane dopiero po debiucie lepszej wersji z literką "s"…

Więcej o iPhonie 7:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Jak wydajny jest nowy układ GPU PowerVR SGX544? [wideo] Jaki będzie nowy iPhone? - podsumowanie przed oficjalną premierą GPS w telefonie – co warto o nim wiedzieć? O co tyle krzyku? Wystarczy programowa sztuczka, by wcięcie w ekranie nikomu nie przeszkadzało Nokia N900, czyli smartfon będący bardziej komputerem niż telefonem [Podróż w czasie] Toaleta na SMS’a Producenci smartfonów w pogoni za Apple'em cofnęli nas do 2011 roku Właśnie boleśnie odczułem brak gniazda słuchawkowego w iPhonie 7 Smartfony sprzedawane bez ładowarek? Trochę na to... za późno (opinia) Przyszłość spod znaku okienek? Zapowiada się naprawdę nieźle Smartfon sam wykryje choroby bazując na próbkach głosu czy zdjęciach. To już się dzieje Czy ekran 3D w telefonach ma sens?

Popularne w tym tygodniu:

Drżyj, konkurencjo. Samsung Galaxy S20 FE zmienia wszystko (opinia) Apple otwiera się na Indie, a Indie na Apple'a. To może być dla nas bardzo dobra wiadomość Apple jest oderwany od rzeczywistości. Nowe wytyczne dotyczące grania w chmurze to żart (opinia)