iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki

iPhone 7 jest pierwszym iPhone'em w historii, który nie ma fizycznego przycisku Home. Zastąpił go niewielki panel dotykowy - rozwiązanie znane z innych smartfonów, ale Apple najwidoczniej przekombinował.

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home (pixabay.com)

Najpierw trochę historii. Nowe MacBooki zamiast tradycyjnych, wciskanych gładzików mają panele wykorzystujące technologię Force Touch. Jako że reagują one na siłę nacisku, muszą być stabilne, nieruchome. Aby zasymulować kliknięcie, Apple użył silniczka wibracyjnego Taptic Engine.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć (a właściwie poczuć) Taptic Engine w akcji, polecam wybrać się do najbliższego sklepu ze sprzętem Apple'a. Symulacja kliknięcia jest niesamowita. Ciężko uwierzyć, że gładzik nie jest fizycznie wciskany do wnętrza obudowy.

Przycisk Home w iPhonie 7 wykorzystuje tę samą technologię

Gdy usłyszałem o tym podczas prezentacji, ucieszyłem się. Przyciski w iPhone'ach bywały awaryjne, a niewielki panel wykrywający siłę nacisku można będzie wykorzystać softare'owo w przyszłości. Jeśli dodamy do tego fakt, że panel symuluje wciśnięcie, to mamy same plusy, prawda? Okazuje się, że nie do końca.

O ile gładzik w MacBooku ma sporą powierzchnię, po której mogą rozchodzić się wibracje, o tyle w iPhonie Taptic Engine wygląda tak:

Jak nietrudno się domyślić, wprawia on w drgania nie tylko "przycisk" Home, ale i całą dolną część obudowy. Efekt? Uwagę na to zwraca Dieter Bohn z serwisu The Verge.

Nowy przycisk home wykorzystuje Taptic Engine, aby dać ci fizyczną informację zwrotną, gdy go wciskasz. Jest ponadto czuły na siłę nacisku, więc wie, czy go naciskasz, czy tylko dotykasz. I to jest okropne. W przypadku gładzika MackBooka masz to niesamowite uczucie, że naprawdę wciskasz przycisk. W iPhonie cała dolna część telefonu daje ten rodzaj "kopnięcia". To nie jest nieprzyjemna wibracja, jaką pamiętasz, to nowy rodzaj nieprzyjemnej wibracji. To w ogóle nie przypomina przycisku. Porażka. Czytaj więcej

Również vloger MKBHD wspomniał o tym problemie w swoich pierwszych wrażeniach. Z kolei Chris Velazco z Engadgeta pisze "Stary, ten nowy przycisk Home jest dziwny".

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Jeśli działa to tak, jak sobie wyobrażam, to faktycznie może być dość poważny problem, który wpływa negatywnie na przyjemność korzystania ze sprzętu. Nikt nie lubi, gdy obudowa ugina mu się pod palcami, a iPhone 7 najwidoczniej takie sprawia wrażenie.

Innymi słowy — iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany

Jedyne pocieszenie jest takie, że w ustawieniach znalazła się ponoć 3-stopniowa regulacja wibracji. Jeśli ludzie masowo zaczną narzekać (a pewnie będą) w jednej z kolejnych aktualizacji Apple pozwoli zapewne na ich całkowite wyłączenie. Oby nie był to jeden z tych problemów, które zostaną rozwiązane dopiero po debiucie lepszej wersji z literką "s"…

Więcej o iPhonie 7:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Samsung Galaxy S8 - im więcej o nim wiem, tym większy czuję niedosyt Apple pilnie strzeże tajemnic o swoich produktach? Mit obalony Detoks zakończony. Bez smartfona można żyć, ale... Porównanie najtańszych abonamentów w Polsce Bada is dead? HTC First, czyli pierwszy (i ostatni) "Facebook Phone" [Podróż w czasie] Koniec Ery na polskim rynku! - komentarz O takim sprzęcie marzę od dawna! Dlaczego pojawia się on dopiero teraz? HTC HD2 czy Samsung Omnia II, czyli kiedyś dokonałem złego wyboru... Sony, dlaczego? Gdybym dopiero wydał 3600 zł na Xperię XZ2, czułbym się wyrolowany Zestawienie cen internetu w ofertach pre-paid Android jak iOS? Google może wprowadzić bardziej restrykcyjne ograniczenia

Popularne w tym tygodniu:

Smartfon bez przycisków to nie fanaberia. To przyszłość Twój nowy telefon Huawei będzie oparty o ekosystem HMS. Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć