iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki

iPhone 7 jest pierwszym iPhone'em w historii, który nie ma fizycznego przycisku Home. Zastąpił go niewielki panel dotykowy - rozwiązanie znane z innych smartfonów, ale Apple najwidoczniej przekombinował.

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home

iPhone 6 z fizycznym przyciskiem Home (pixabay.com)

Najpierw trochę historii. Nowe MacBooki zamiast tradycyjnych, wciskanych gładzików mają panele wykorzystujące technologię Force Touch. Jako że reagują one na siłę nacisku, muszą być stabilne, nieruchome. Aby zasymulować kliknięcie, Apple użył silniczka wibracyjnego Taptic Engine.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć (a właściwie poczuć) Taptic Engine w akcji, polecam wybrać się do najbliższego sklepu ze sprzętem Apple'a. Symulacja kliknięcia jest niesamowita. Ciężko uwierzyć, że gładzik nie jest fizycznie wciskany do wnętrza obudowy.

Przycisk Home w iPhonie 7 wykorzystuje tę samą technologię

Gdy usłyszałem o tym podczas prezentacji, ucieszyłem się. Przyciski w iPhone'ach bywały awaryjne, a niewielki panel wykrywający siłę nacisku można będzie wykorzystać softare'owo w przyszłości. Jeśli dodamy do tego fakt, że panel symuluje wciśnięcie, to mamy same plusy, prawda? Okazuje się, że nie do końca.

O ile gładzik w MacBooku ma sporą powierzchnię, po której mogą rozchodzić się wibracje, o tyle w iPhonie Taptic Engine wygląda tak:

Jak nietrudno się domyślić, wprawia on w drgania nie tylko "przycisk" Home, ale i całą dolną część obudowy. Efekt? Uwagę na to zwraca Dieter Bohn z serwisu The Verge.

Nowy przycisk home wykorzystuje Taptic Engine, aby dać ci fizyczną informację zwrotną, gdy go wciskasz. Jest ponadto czuły na siłę nacisku, więc wie, czy go naciskasz, czy tylko dotykasz. I to jest okropne. W przypadku gładzika MackBooka masz to niesamowite uczucie, że naprawdę wciskasz przycisk. W iPhonie cała dolna część telefonu daje ten rodzaj "kopnięcia". To nie jest nieprzyjemna wibracja, jaką pamiętasz, to nowy rodzaj nieprzyjemnej wibracji. To w ogóle nie przypomina przycisku. Porażka. Czytaj więcej

Również vloger MKBHD wspomniał o tym problemie w swoich pierwszych wrażeniach. Z kolei Chris Velazco z Engadgeta pisze "Stary, ten nowy przycisk Home jest dziwny".

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Jeśli działa to tak, jak sobie wyobrażam, to faktycznie może być dość poważny problem, który wpływa negatywnie na przyjemność korzystania ze sprzętu. Nikt nie lubi, gdy obudowa ugina mu się pod palcami, a iPhone 7 najwidoczniej takie sprawia wrażenie.

Innymi słowy — iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany

Jedyne pocieszenie jest takie, że w ustawieniach znalazła się ponoć 3-stopniowa regulacja wibracji. Jeśli ludzie masowo zaczną narzekać (a pewnie będą) w jednej z kolejnych aktualizacji Apple pozwoli zapewne na ich całkowite wyłączenie. Oby nie był to jeden z tych problemów, które zostaną rozwiązane dopiero po debiucie lepszej wersji z literką "s"…

Więcej o iPhonie 7:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

iPhone 7 Plus prawdopodobnie jest gorszy niż się spodziewałem. Bardzo mnie to cieszy 3 rzeczy, które mogą mnie zachęcić do wymiany iPhone'a 6s na iPhone'a 7 Postanowione: kupuję iPhone'a 7 jeśli Apple nie spieprzy jednej rzeczy Na IFA 2015 zabrałem 1 kabel do ładowania różnych urządzeń. Na IFA 2016 muszę zabrać 3 Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy? Internet mobilny w Polsce i na świecie. Czy Polacy mają się czego wstydzić? Producenci elektroniki wiedzą o nas wszystko? To dobrze! Oto najlepsze smartfony 2016 roku. Nagrody EISA Awards 2016-2017 przyznane QuadRooter: 900 milionów urządzeń podatnych na cyberatak. Sprawdź, czy twój smartfon jest bezpieczny Dlaczego tak wielu czytelników Komórkomanii nie aktualizuje swoich iPhone'ów? Poznaj swojego smartfona: wyświetlacz Przesiadłem się z Androida na iPhone’a. Czy było warto? Przemyślenia po kilku miesiącach iPhone 7 - podsumowanie plotek i przecieków Samsung Galaxy Note 7 - podsumowanie plotek i przecieków Usuwanie historii przeglądania w telefonie z Androidem i iPhone Przeciętny użytkownik na wpatrywanie się w ekran smartfona poświęca rocznie... ponad miesiąc Oszustwa internetowe starsze niż Internet Sprawdź, ile łącznie pieniędzy wydałeś na mobilne gry i aplikacje. Możesz się zdziwić Dlaczego świetne smartfony sprzedają się tak słabo? Nowe smartfony Alcatela oficjalnie w Polsce. Oto Idol 4 i 4S z ciekawymi bonusami Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Mikromiękka Powierzchnia Profesjonalna 4, czyli co by było, gdyby smartfony i inne gadżety miały polskie nazwy NSA nie interesuje się iPhone’ami, bo terroryści rzadko ich używają 3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły

Popularne w tym tygodniu:

System, który może uratować Huaweia. Czym jest Aurora OS (Sailfish)? Nokia Lumia 1020, czyli z deszczu pod rynnę [Podróż w czasie] Samsung Galaxy Alpha, czyli nieśmiałe pożegnanie z plastikiem [Podróż w czasie] E3 2019: w niemal wszystkie nowe gry będzie można zagrać na smartfonie. Nadchodzą piękne czasy