Samsung kupuje Viv Labs i Viv AI

Samsung kupuje Viv Labs i Viv AI

Samsung kupuje sztuczną inteligencję Viv. Świetny ruch Koreańczyków!

Google rozwija swojego asystenta głosowego, Apple ma Siri, Microsoft chwali się Cortaną, a Samsung? Koreańczycy nabyli asystenta głosowego Viv, którego opracowali twórcy Siri. Co umożliwia rozwiązanie Viv Labs i jak Samsung będzie chciał je wykorzystać?

Sztuczna inteligencja to przyszłość

Sztuczna inteligencja to przyszłość branży mobilnej. Dotyczy to szczególnie układów wykorzystujących uczenie maszynowe, dzięki którym aplikacje mogą rozpoznawać obiekty bez połączenia z siecią i doskonalić działanie tej funkcji, oraz programy określane mianem inteligentnych asystentów, które rozumieją kontekst polecenia użytkownika i uczą się jego przyzwyczajeń.

Kluczowe znaczenie dla sposobu interakcji ze smartfonem mogą mieć inteligentni asystenci. Google, Apple i Microsoft zdają sobie doskonale z tego sprawę i od dawna rozwijają rozwiązania tego typu. Asystent Google'a, Siri czy Cortana analizują i rozpoznają sens wypowiedzi użytkownika (głosowych i pisanych), wykonują jego polecenia zarządzając innymi aplikacjami, a nawet planują jego działania i poddają własne sugestie.

Samsung S Voice

Samsung również jest tego świadomy — Koreańczycy zaimplementowali w swoich urządzenia asystenta S Voice. Rozwiązanie to pod względem funkcjonalności nie może rywalizować z Siri czy Cortaną, ograniczając się głównie do rozpoznawania i zmiany wypowiadanych słów na tekst oraz wykonywania prostych poleceń. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ Samsung wykupił asystenta Viv.

Czym jest Viv?

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie najnowszy zakup da Samsungowi, koniecznie trzeba przybliżyć Viv Labs. Tworzą je ludzie, którzy wcześniej pracowali nad Siri. W 2010 roku Apple kupiło ich poprzednią firmę, ale po roku 1/3 zespołu odeszła z giganta z Cupertino i zaczęła pracować nad nowym projektem. Efekt ich prac został oficjalnie zaprezentowany w maju tego roku.

Dag Kittlaus (CEO firmy) na TechCrunch Disrupt (zapis prezentacji znajdziecie poniżej) pokazał światu możliwości inteligentnego asystenta głosowego Viv. Prezentuje się on podobnie do Siri czy Cortany — radzi sobie z rozpoznawaniem i analizowanie naturalnego języka oraz rozumie nawet złożone polecenia. Problemem mają nie być nawet frazy typu: "czy w danym miejscu trzy czwartki temu o danej godzinie była wyższa temperatura niż kilkanaście stopni Celsjusza?"

Viv ma rozpoznawać cały szereg najróżniejszych poleceń, doskonalić swoje działanie poprzez poznawanie przyzwyczajeń użytkownika, jak również zbierać dane o osobach/miejscach połączonych z użytkownikiem. Asystent ma oczywiście tworzyć sieci powiązanych pojęć, która z czasem będzie rozbudowywana o nowe terminy i zależności.

Największą zaletą ma być uniwersalność

Viv jest rozwiązaniem, które twórcy aplikacji mają implementować w bardzo prosty sposób. Jego kluczową funkcją ma być integracja z całym szeregiem aplikacji firm trzecich, co umożliwi przykładowo wysyłanie kwiatów, rezerwowanie pokoju w hotelu czy zamawianie taksówki za pomocą komend głosowych (bez konieczności uruchamiania poszczególnych programów).

Powiązane sieci pojęć, które tworzy SI Viv

Sztuczna inteligencja Viv Labs będzie stale dopasowywać się do użytkownika, ale przede wszystkim ma służyć jako furtka do obsługi szeregu różnych aplikacji i usług. Pod tym względem Viv przypomina nieco stworzoną przez Amazon Aleksę, która może zarządzać wieloma podłączonymi usługami i produktami.

Zobacz również: Samsung Galaxy S6 (touchwiz)

Jak Koreańczycy wykorzystają Viva?

Łatwo więc zrozumieć dlaczego Viv zainteresował południowokoreańskiego giganta. Ta sztuczna inteligencja może zostać zaimplementowana we wszystkich produktach - smartfonach, tabletach, gażetach noszonych oraz sprzęcie AGD i RTV. Samsung będzie mógł stworzyć inteligentny system, który pomoże użytkownikowi zarządzać posiadanymi urządzeniami.

Sami Koreańczycy twierdzą, że docelowo chcą stworzyć otwarty ekosystem oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwi obsługę produktów i usług oraz będzie doskonalił się każdego dnia. Viv może zostać również wykorzystany do usprawnienia działania wybranych aplikacji czy lepszego dopasowania danego rozwiązania pod konkretnego użytkownika.

Samsung się zbroi

Sztuczna inteligencja Viv

Parę dni temu wspominałem, że losy Samsunga nie muszą być wcale związane z systemem Google'a. Koreańska firma już teraz ma wielki ekosystem różnych produktów i usług, a Viv może pomóc w jego udoskonaleniu - lepszym połączeniu poszczególnych elementów i ułatwieniu zarządzania całością. SI Viv Labs mogłaby służyć za asystenta głosowego w systemie Tizen, który byłby odpowiednikiem Asystenta Google'a. Inwestycja w Viv jest więc świetną decyzją ze strony Samsunga.

Źródło: Samsung, TechCrunch, Viv Labs

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Zwykła gazeta z interaktywnym interfejsem? Dzięki Fujitsu to możliwe! Huawei P9 z nowym Kirinem 955 ląduje w bazie AnTuTu 5350 mAh. Padł kolejny rekord pojemności baterii w smartfonie Ultradźwięki to przyszłość. Zobacz, jakie możliwości ze sobą niosą Cortana to nie klon Siri czy Google Now. To coś na co czekałem od dawna Nie tylko Asus ZenFone AR. Kolejne smartfony z 8 GB RAM-u już wkrótce Samsung i LG pracują już nad naprawdę bezramkowymi smartfonami Snapdragon 820 przetestowany w benchmarku GeekBench. Wypadł znakomicie Samsung Entrim 4D to słuchawki, dzięki którym odczujesz ruch w wirtualnym świecie ZTE zaprezentowało 8-calowy... laserowy projektor mobilny Oto kurtka XXI wieku. Naładuje Twojego smartfona za pomocą energii słonecznej Wirtualna rzeczywistość - sonda i najlepsze reakcje ludzi