Samsung kupuje Viv Labs i Viv AI

Samsung kupuje Viv Labs i Viv AI

Samsung kupuje sztuczną inteligencję Viv. Świetny ruch Koreańczyków!

Google rozwija swojego asystenta głosowego, Apple ma Siri, Microsoft chwali się Cortaną, a Samsung? Koreańczycy nabyli asystenta głosowego Viv, którego opracowali twórcy Siri. Co umożliwia rozwiązanie Viv Labs i jak Samsung będzie chciał je wykorzystać?

Sztuczna inteligencja to przyszłość

Sztuczna inteligencja to przyszłość branży mobilnej. Dotyczy to szczególnie układów wykorzystujących uczenie maszynowe, dzięki którym aplikacje mogą rozpoznawać obiekty bez połączenia z siecią i doskonalić działanie tej funkcji, oraz programy określane mianem inteligentnych asystentów, które rozumieją kontekst polecenia użytkownika i uczą się jego przyzwyczajeń.

Kluczowe znaczenie dla sposobu interakcji ze smartfonem mogą mieć inteligentni asystenci. Google, Apple i Microsoft zdają sobie doskonale z tego sprawę i od dawna rozwijają rozwiązania tego typu. Asystent Google'a, Siri czy Cortana analizują i rozpoznają sens wypowiedzi użytkownika (głosowych i pisanych), wykonują jego polecenia zarządzając innymi aplikacjami, a nawet planują jego działania i poddają własne sugestie.

Samsung S Voice

Samsung również jest tego świadomy — Koreańczycy zaimplementowali w swoich urządzenia asystenta S Voice. Rozwiązanie to pod względem funkcjonalności nie może rywalizować z Siri czy Cortaną, ograniczając się głównie do rozpoznawania i zmiany wypowiadanych słów na tekst oraz wykonywania prostych poleceń. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ Samsung wykupił asystenta Viv.

Czym jest Viv?

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie najnowszy zakup da Samsungowi, koniecznie trzeba przybliżyć Viv Labs. Tworzą je ludzie, którzy wcześniej pracowali nad Siri. W 2010 roku Apple kupiło ich poprzednią firmę, ale po roku 1/3 zespołu odeszła z giganta z Cupertino i zaczęła pracować nad nowym projektem. Efekt ich prac został oficjalnie zaprezentowany w maju tego roku.

Dag Kittlaus (CEO firmy) na TechCrunch Disrupt (zapis prezentacji znajdziecie poniżej) pokazał światu możliwości inteligentnego asystenta głosowego Viv. Prezentuje się on podobnie do Siri czy Cortany — radzi sobie z rozpoznawaniem i analizowanie naturalnego języka oraz rozumie nawet złożone polecenia. Problemem mają nie być nawet frazy typu: "czy w danym miejscu trzy czwartki temu o danej godzinie była wyższa temperatura niż kilkanaście stopni Celsjusza?"

Viv ma rozpoznawać cały szereg najróżniejszych poleceń, doskonalić swoje działanie poprzez poznawanie przyzwyczajeń użytkownika, jak również zbierać dane o osobach/miejscach połączonych z użytkownikiem. Asystent ma oczywiście tworzyć sieci powiązanych pojęć, która z czasem będzie rozbudowywana o nowe terminy i zależności.

Największą zaletą ma być uniwersalność

Viv jest rozwiązaniem, które twórcy aplikacji mają implementować w bardzo prosty sposób. Jego kluczową funkcją ma być integracja z całym szeregiem aplikacji firm trzecich, co umożliwi przykładowo wysyłanie kwiatów, rezerwowanie pokoju w hotelu czy zamawianie taksówki za pomocą komend głosowych (bez konieczności uruchamiania poszczególnych programów).

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Powiązane sieci pojęć, które tworzy SI Viv

Sztuczna inteligencja Viv Labs będzie stale dopasowywać się do użytkownika, ale przede wszystkim ma służyć jako furtka do obsługi szeregu różnych aplikacji i usług. Pod tym względem Viv przypomina nieco stworzoną przez Amazon Aleksę, która może zarządzać wieloma podłączonymi usługami i produktami.

Jak Koreańczycy wykorzystają Viva?

Łatwo więc zrozumieć dlaczego Viv zainteresował południowokoreańskiego giganta. Ta sztuczna inteligencja może zostać zaimplementowana we wszystkich produktach - smartfonach, tabletach, gażetach noszonych oraz sprzęcie AGD i RTV. Samsung będzie mógł stworzyć inteligentny system, który pomoże użytkownikowi zarządzać posiadanymi urządzeniami.

Sami Koreańczycy twierdzą, że docelowo chcą stworzyć otwarty ekosystem oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwi obsługę produktów i usług oraz będzie doskonalił się każdego dnia. Viv może zostać również wykorzystany do usprawnienia działania wybranych aplikacji czy lepszego dopasowania danego rozwiązania pod konkretnego użytkownika.

Samsung się zbroi

Sztuczna inteligencja Viv

Parę dni temu wspominałem, że losy Samsunga nie muszą być wcale związane z systemem Google'a. Koreańska firma już teraz ma wielki ekosystem różnych produktów i usług, a Viv może pomóc w jego udoskonaleniu - lepszym połączeniu poszczególnych elementów i ułatwieniu zarządzania całością. SI Viv Labs mogłaby służyć za asystenta głosowego w systemie Tizen, który byłby odpowiednikiem Asystenta Google'a. Inwestycja w Viv jest więc świetną decyzją ze strony Samsunga.

Źródło: Samsung, TechCrunch, Viv Labs

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nawet tańsze smartfony będą w przyszłym roku radzić sobie z wirtualną rzeczywistością Clear Sight, czyli pomysł Qualcomma na wykorzystanie podwójnych aparatów Mam nadzieję, że skanery tęczówki nie wyprą całkowicie czytników linii papilarnych Pierwsze smartfony z dwukrotnie wydajniejszymi bateriami już w przyszłym roku? Smartfony bez ramek wokół ekranu coraz bliżej. Japan Display szykuje już odpowiednią technologię Technologia Qeexo TouchTools wnosi Multi-Touch na zupełnie nowy poziom LG szykuje smartfona z ultrapanoramicznym ekranem? To nie byłoby takie głupie Czym jest chmura internetowa i jak działa? Ładowarki bezprzewodowe – jak działają i co warto o nich wiedzieć? Jak udostępnić Internet z telefonu? NFC w telefonie – czym jest i do czego służy? Czym jest żyroskop w telefonie i do czego służy? Smartfony ładowane na odległość już wkrótce. LG będzie pierwsze? OnePlus 3 ma ekran Optic AMOLED. Co to za technologia? Lenovo właśnie pokazało prototypy elastycznego smartfona i tabletu! Niebawem zobaczymy smartfony ze Snapdragonami 821 i 823 Cortex-A73 i Mali-G71 to nowości ARM dla smartfonów korzystających z wirtualnej rzeczywistości MediaTek Pump Express 3.0, czyli szybkie ładowanie teraz jeszcze szybsze 5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Nowości w Android N oficjalnie, a wśód nich platforma VR Daydream Mangezowo-jonowe baterie Toyoty będą przełomem, na który czekamy? HoloFlex - holograficzny i elastyczny smartfon Smartfony ze Snapdragonem 820 będą uczyć się same Pre-Touch Sensing, czyli Microsoft ma coś lepszego niż 3D Touch Apple'a

Popularne w tym tygodniu:

Snapdragon 855 Plus oficjalnie. Mobilni gracze mają być wniebowzięci Snapdragon 215 oficjalnie. Ekrany 19:9 i podwójne aparaty nawet w ekstremalnie tanich telefonach