Microsoft Flow już jest. IFTTT ma konkurencję

Microsoft Flow już jest. IFTTT ma konkurencję

Microsoft Flow już jest. IFTTT ma konkurencję
Miron Nurski
02.11.2016 14:29, aktualizacja: 02.11.2016 15:29

Kojarzycie IFTTT? To popularna usługa automatyzująca wykonywanie różnych działań. Microsoft przygotował niezłą alternatywę, która przez kilka ostatnich miesięcy znajdowała się w fazie beta, a teraz doczekała się finalnego wydania. Poznajcie Microsoft Flow.

Microsoft Flow - do czego służy?

Nowy twór Microsoftu - podobnie jak IFTTT - pozwala wiązać ze sobą różne niezależne chmurowe usługi i automatycznie wykonywać różne akcje. Przykład? Automatyczne wykonywanie na Dropboksie kopii zapasowej zdjęć udostępnianych na Instagramie.

Flow ma dwie kluczowe funkcje:

  • Przepływy - akcja w jednej usłudze zostaje wykonana, gdy zostanie spełniony warunek w innej usłudze. Przykład: gdy udostępnię na Facebooku wpis zawierający słowo #Komórkomania\
  • wyląduje on także na Twitterze.
  • Przyciski/Wyzwalacze (Microsoft używa innej nazwie na stronie WWW, a innej w mobilnej aplikacji) - akcja zostanie wykonana po wciśnięciu wirtualnego przycisku. Przykład: gdy tapnę w przycisk, do moich współpracowników zostanie wysłany mail o treści \pracuję dziś z domu.

Flow sprawdzi się przede wszystkim w przypadku zastosowań biznesowych

W porównaniu z IFTTT, Flow obsługuje zdecydowanie mniej usług (58 kontra 366). Przepływy w usłudze Microsoftu mogą być jednak znacznie bardziej złożone; możliwe jest wykonywanie kilku akcji jednocześnie, gdy zostanie spełniony jeden warunek.

Usługi kompatybilne z Microsoft Flow

appFigures, AzureBlobStorage, Basecamp 3, Bitly, Blogger, Box, Campfire, Cognitive Services Text Analytics, Dropbox, Dynamics AX Online, Dynamics 365, Dynamics NAV, Excel, Facebook, Push notification, FTP, GitHub, Google Calendar, Dysk Google, Arkusze Google, Google Tasks, Insightly, Instagram, Instapaper, Dynamics 365 for Financials, MailChimp, Mandrill, Microsoft Translator, Office 365 Outlook, Użytkownicy usługi Office 365, Wideo w usłudze Office 365, OneDrive, OneDrive dla Firm, Outlook.com, PagerDuty, Pinterest, Project Online, RSS, Common Data Service, Salesforce, SendGrid, Poczta, Magistrala usług, SFTP, SharePoint, Slack, Smartsheet, SMTP, SparkPost, SQL Server, Todoist, Trello, Twilio, Twitter, Visual Studio Team Services, Wunderlist, Yammer i YouTube.

Przykłady:

  • gdy wrzucisz na Facebooka wpis, który zawiera konkretne słowo, jego kopia zostanie udostępniona na Twitterze i wysłana mailem do wskazanej osoby.
  • gdy na stronie obserwowanej przez kanał RSS pojawi się wpis po chińsku, zostanie przetłumaczony w Microsoft Translatorze na język polski, zamieniony w plik audio (synteza mowy) i wysłany na Dropboksa, po czym Ty dostaniesz powiadomienie o gotowym artykule do odsłuchania.

Mocną zaletą Microsoft Flow jest obsługa powiadomień push

Każda akcja związana z którąkolwiek z obsługiwanych usług może się zakończyć wyświetleniem powiadomienia na smartfonie.

Jako że - jak już ustaliliśmy - warunki mogą być mocno rozbudowane, daje to całkiem spore możliwości. Możesz np. dostawać powiadomienia za każdym razem, gdy Twój wpis na Facebooku zostanie polajkowany 100 razy.

Niestety aplikacja mobilna nie jest kompletna

Apka Flow pozwala zarządzać już stworzonymi Przepływami i aktywować gotowe szablony zrobione przez innych użytkowników, ale nie umożliwia stworzenia nowego Przepływu od zera. To możliwe jest tylko z poziomu strony internetowej. Strasznie dziwna decyzja.

Usługa w darmowej wersji pozwala wykonać 750 akcji w miesiącu, czyli średnio 25 dziennie. To sporo, ale jeśli dla kogoś to za mało, zniesienie tego limitu kosztuje 5 dolarów (ok. 20 zł) miesięcznie.

Aplikację Microsoft Flow znajdziecie w sklepach Google Play oraz App Store. Co z mobilnym Windowsem? O takim systemie Microsoft nie słyszał... ;)

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)