Prawo autorskie: ra2studio / 123RF Zdjęcie Seryjne

Prawo autorskie: ra2studio / 123RF Zdjęcie Seryjne

Apple szykuje własne gogle VR? Być może, ale inna technologia interesuje Tima Cooka bardziej

Samsung ma gogle Gear VR. Google ma gogle Daydream View. Największy konkurent obu tych firm - Apple - póki co nie ma konkurencyjnego produktu. Czy to się wkrótce zmieni?

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznał Apple'owi patent na "przymocowany do głowy przyrząd do podtrzymywania elektronicznego urządzenia mobilnego z wyświetlaczem". Pod tym opisem kryje się oczywiście jak nic innego jak gogle wirtualnej rzeczywistości napędzane przez umieszczonego w środku smartfona.

Szkic z wniosku patentowego Apple'a dotyczącego gogli VR

Warto odnotować, że wniosek patentowy został złożony 23 stycznia 2015 roku, czyli cztery miesiące po premierze gogli Gear VR.

Przyznanie patentu nie oznacza oczywiście, że takie urządzenie kiedykolwiek powstanie

Każdy technologiczny gigant rozwija po cichu technologie z kategorii, które potencjalnie mogą zmienić zasady gry. Nikt nie chce powtórzyć błędu Nokii, która w 2010 roku zorientowała się, że iPhone to coś dużego i kompletnie nie była na to przygotowana. Jak to się skończyło, wiemy wszyscy.

Gdy okaże się, że w wirtualnej rzeczywistości są duże pieniądze, Apple będzie zapewne gotowy, by w stosunkowo krótkim czasie uderzyć z gotowym produktem. Wciąż jest jednak za wcześnie, by ktokolwiek był w stanie stwierdzić, czy VR faktycznie wywróci rynek do góry nogami, czy to tylko chwilowa moda, która — podobnie jak telewizory 3D — skończy się zanim się na dobre zacznie.

Sam Apple zdaje się być zainteresowany nie wirtualną, lecz rozszerzoną rzeczywistością

Temat technologii AR poruszył zresztą sam Tim Cook krótko po premierze gry Pokemon GO.

CEO firmy Apple o rozszerzonej rzeczywistości

Tim Cook

Jeśli chodzi o AR i pokemonowy fenomen, to niesamowite co się stało. Jesteśmy skupieni na rozszerzonej rzeczywistości w dłuższej perspektywie. Myślimy, że to wielka rzecz dla konsumentów i wielka okazja biznesowa.

Apple przeszedł już zresztą od słów do czynów. We wrześniu tego roku Business Insider pisał o kolejnych ekspertach od AR-u, którzy dołączyli do załogi Apple'a. Kolejnych, bo o podobnych falach zatrudnień słyszy się co kilka miesięcy.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Nic dziwnego, że AR jest dla Apple'a znacznie bardziej atrakcyjny od VR-u

Przy najbardziej optymistycznym scenariuszu wirtualna rzeczywistość za kilka lat będzie tam, gdzie dziś są konsole i komputery dla graczy. Na tym rynku nigdy nie było pieniędzy, po które Apple'owi opłacałoby się schylać.

AR natomiast ma szansę zostać kolejną platformą komputerową używaną przez ludzi, którzy dziś chętnie korzystają ze smartfonów, czyli… hmm, prawie wszystkich. Okulary lub soczewki kontaktowe o możliwościach HoloLens to gadżet ostateczny, który może zastąpić większość używanych przez nas urządzeń. Włącznie ze smartfonami i notebookami.

Pytanie tylko, kiedy Apple zaprezentuje pierwsze urządzenie tego typu. Firma przyzwyczaiła nas do tego, że nowe kategorie produktów mobilnych (iPhone => iPad => Apple Watch) wprowadza na rynek co 3–4 lata. Próbę podbicia nowego segmentu (lub jego wykreowania) powinniśmy zatem ujrzeć najpóźniej w 2019 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Audioteka Orange, czyli pomarańczowe audiobooki "Nikt nie kupi telefonu bez klawiatury", czyli co mówiło się o pierwszym iPhonie Google Pixel czy iPhone 7 - który smartfon jest wydajniejszy? Krusell: Top 10 najpopularniejszych komórek w czerwcu Instagram: teraz każdy może tworzyć własne filtry AR [#wSkrócie] Xiaomi skopiowało urządzenie świetnie zapowiadającego się startupu. Sprzedaje je ponad 30 razy taniej Windows Phone 8 będzie wspierał tryb pamięci masowej? Sieci komórkowe w Krakowie nie zostaną wyłączone! Podpisując umowę dostaniesz droższy telefon Amazon Go otwarty. Futurystyczny sklep, w którym smartfon zastąpi kasę Weekend z Orange: śmieszne powiadomienia poczty głosowej Top 5 muzycznych telefonów komórkowych

Popularne w tym tygodniu:

Motorola RAZR V3, czyli najpopularniejsza klapka na świecie [Podróż w czasie] Witamy w Chinach. Bez skanu twarzy nie dostaniesz nowego numeru Kryzys? Jaki kryzys? Huawei dokonał niemożliwego Xiaomi Mi Watch na wideo. To bezczelna kopia Apple Watcha Motorola razr: składany smartfon na pierwszych zdjęciach Huawei da ci 20 zł za pobranie apki ze sklepu AppGallery. Żal nie skorzystać Huawei i ZTE zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA. Tak twierdzi Federalna Komisja Łączności Ranking DxOMark? Nie, dziękuję LG się postarało. G8X z etui Dual Screen będzie skrojony pod polski rynek Jaki powinien być Samsung Galaxy S11? Oto moja lista życzeń iPhone 12: tak może wyglądać. Są nowe wizualizacje Samsung potwierdza przecieki. Kolejny składany smartfon zapowiedziany