Color Binoculars to aplikacja Microsoftu, która pomoże daltonistom "zobaczyć" kolory

Microsoft postanowił ułatwić życie osobom ze ślepotą barw. Z myślą o nich powstała specjalna aplikacja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kto stworzył aplikację Color Binoculars?
  2. Jak działa aplikacja Color Binoculars?
  3. W jaki sposób daltoniści widzą kolory?

Potrzeba matką wynalazków

Apka Color Binoculars powstała w ramach projektu Microsoft Garage, którego celem jest zachęcanie pracowników firmy do rozwijania własnych rozwiązań.

Za całą inicjatywą stoi Tom Overton — inżynier Microsoftu, który jest daltonistą. On i jego koleżanka — Tingting Zhu — rozpoczęli pracę nad apką mającą ułatwić mu i podobnym mu osobom życie.

Jak działa Color Binoculars?

Aby to zrozumieć, najpierw należy wiedzieć, czym w ogóle jest daltonizm.

Czym jest daltonizm?

Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje czopków (światłoczułych receptorów p dop. red.). Poszczególne typy czopków wrażliwe są na kolor czerwony, zielony lub niebieski. Człowiek widzi dany kolor, gdy czopki oka rejestrują różne ilości tych trzech podstawowych barw. Większość czopków znajduje się w plamce żółtej, która zlokalizowana jest w centralnej części siatkówki.

Wrodzony daltonizm ma miejsce, gdy w oku brakuje czopków lub gdy nie funkcjonują one prawidłowo. Człowiek nie rozpoznaje wtedy jednego z podstawowych kolorów, widzi jego inny odcień lub zupełnie inną barwę […]

Daltonizm występuje u 8 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Nie mogą oni wykonywać ponad 150 zawodów i są poszkodowani w wielu dziedzinach życia. Czytaj więcej

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób widzi świat osoba cierpiąca na ślepotę barw, polecam obejrzeć film przygotowany przez Lanę Von Haught. Najciekawszy fragment możecie obejrzeć na poniższym GIF-ie:

Osoby z daltonizmem widzą głównie mieszankę różnych odcieni żółtego i niebieskiego. Przez to nie tylko dostrzegają kolory w inny sposób niż ludzie bez wady wzroku, ale i mogą mieć problem z odróżnieniem równych barw. Różnice między kolorem czerwonym a żółtym mogą być dla nich niedostrzegalne.

Sygnalizacja świetlna w oczach osoby bez i ze ślepotą barw

Zobacz również: Appshaker 2 #14 - Lunar Mission, Universal Copy, SMILE Inc. i inne

Aplikacja Microsoftu wykorzystuje aparat smartfona i pozwala daltonistom nie tyle zobaczyć kolory, których na co dzień nie widzą, co dostrzec wyraźne różnice między barwami, które mogą być dla nich nieodróżnialne.

To aplikacja, która pozwala daltonistom odróżnić kombinacje kolorów, z którymi normalnie mieliby problemy. Ja przykładowo mam problemy z odróżnieniem czerwieni i zieleni, a nasza apka sprawia, że czerwień staje się jaśniejsza, a zieleń ciemniejsza, więc różnica jest bardziej zauważalna. Zastępuje ona trudne kombinacje kolorów, takie jak czerwień i zieleń, łatwiej rozróżnialnymi kombinacjami, jak róż i zieleń.

Tom Overton — współtwórca aplikacji Color Binoculars

Color Binoculars może się okazać bardzo przydatnym narzędziem, która ułatwi daltonistom wykonywanie podstawowych czynności. Należy pamiętać, że dla osoby ze ślepotą barw nawet dobór odpowiednich butów pod kolor sukienki może stanowić problem.

Niestety program dostępny jest tylko na platformie iOS

Color Binoculars bez i z włączonym filtrem

Póki co z programu skorzystają tylko użytkownicy iPhone'ów i iPadów. Na razie nie padła żadna deklaracja odnośnie tego, czy kiedykolwiek powstanie też wersja na Androida.

Ja daltonistą nie jestem, więc o skuteczności apki Color Binoculars nie mogę zbyt wiele powiedzieć. Zainteresowanych zostawiam z linkiem do pobrania; komentarze pozostają do Waszej dyspozycji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #9: Dustoff Heli Rescue 2, Circle SideBar i inne Appshaker 2 #8: Ancestor, MUVIZ, Action Director i inne Asphalt Xtreme już jest. Czas na wyścigi po bezdrożach Microsoft Flow już jest. IFTTT ma konkurencję Appshaker 2 #7: Legend of the Skyfish, Concrete Jungle, Flychat i inne Appshaker 2 #6: Dark Echo, Spontap i inne Appshaker 2 #5: MenuSnap, Circle Affinity i inne SwiftKey wprowadza funkcję, która spodoba się miłośnikom porno Gameloft daje kilka powodów, by powrócić do Asphalta 8 Sprayscape - nowa fotograficzna aplikacja Google'a, z której nie będziesz chciał korzystać Appshaker 2 #4: Hyperburner, Lumio Cam i inne GIPHY CAM, czyli jak stworzyć zabawnego GIF-a na smartfonie Prisma przerabia również wideo. Kolejne będą GIF-y! Zobacz trzeci odcinek nowego Appshakera: Steppy Pants, Conscient i inne Facebook Messenger Lite - czegoś takiego po ostatnich zmianach mi brakowało Namiastkę 3D Touch na Androidzie możesz mieć już teraz. Wystarczy jedna aplikacja Drugi odcinek Appshakera już jest! Google Allo? Dziękuję, zostaję przy Messengerze Appshaker powraca! Zobacz pierwszy odcinek nowej serii Twórcy WhatsAppa chyba jeszcze nie wiedzą, że Windows Phone już nie żyje SwiftKey to pierwsza klawiatura ekranowa oparta na sztucznych sieciach neuronowych. Jak działa? Boom na Pokemon GO dobiega końca, ale twórcy nie mają powodów do obawy Ostatnie zmiany w Pokemon GO to wylewanie dziecka razem z kąpielą Interfejs nadchodzących smartfonów Google'a możesz mieć już dziś

Popularne w tym tygodniu:

Google znajdzie twojego sobowtóra w muzealnych zbiorach. Jak skorzystać z nowej funkcji w Polsce? Opera uśmierca i zaniedbuje swoje mobilne aplikacje. Coraz trudniej tej firmie zaufać [Aktualizacja] World of Warships Blitz: fani Androida i iPhone'ów będą mogli wyrównać rachunki Rozmycie tła, Portrait Lightning, Kreator 3D, Bothie i inne. Funkcje flagowców w każdym smartfonie