Kto korzysta z wirtualnych asystentów?

Siri wylądowała na pokładzie iPhone'a 4s w 2011 roku i szybko zapoczątkowała modę na wirtualnych asystentów. Nie trzeba było długo czekać na S Voice Samsunga, Google Now czy Cortanę Microsoftu. Problem w tym, że minęło 5 lat, a tego typu narzędzia nie zmieniły diametralnie sposobu, w jaki komunikujemy się ze smartfonami. Czy możemy już zatem uznać, że wirtualni asystenci to niewypał? Nie tak prędko.

Siri

Siri (bdobedo / depositphotos.com)

Większość ludzi z wirtualnych asystentów nie korzysta w ogóle

Firma analityczna Gartner przeprowadziła w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach interesujące badanie na temat użycia wirtualnych asystentów. Przepytano 3000 użytkowników smartfonów i na tej podstawie stwierdzono, iż:

  • choć raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy z pomocy wirtualnego asystenta skorzystało 42 proc. Amerykanów i 32 proc. Brytyjczyków;
  • 37 proc. badanych (uśrednione wyniki dla USA i UK) korzysta z wirtualnego asystenta przynajmniej raz dziennie.

Istotny jest tutaj fakt, że o ile w Polsce winę na niską popularność wirtualnych asystentów możemy zwalić na bariery językowe (tylko Google Now nadaje się u nas do codziennego użytku), o tyle w Stanach i Wielkiej Brytanii tego problemu nie ma.

Powiedzmy sobie szczerze: wyniki ankiety są dla Siri, Google Now i Cortany miażdżące. Ponad połowa mieszkańców anglojęzycznych krajów w ogóle nie dyktuje smartfonowi wiadomości, nie ustawia głosowo przypomnień i nie wyszukuje w ten sposób informacji. A miała być rewolucja.

Giganci branży technologicznej nie dają jednak za wygraną

Tylko w ciągu ostatnich miesięcy:

Google Home - domowy głośnik z wbudowanym Google Assistantem

Ostatnie pięć lat pokazało, że trudno jest przekonać ludzi do rozmawiania z telefonem, a mimo to cała wielka czwórka wciąż walczy. A właściwie piątka, bo można zapomnieć o Amazonie, który wciąż rozwija produkty z linii Echo i swoją asystentkę Aleksę.

Wirtualni asystenci najlepsze lata mają dopiero przed sobą?

Tak twierdzi Gartner. Według dość odważnych prognoz firmy, w 2019 roku wirtualni asystenci będą odpowiadać za 20 proc. interakcji ze smartfonem. Co piątą czynność wykonywać ma za nas algorytm słuchający poleceń, wykrywający gesty i przewidujący nasze potrzeby.

Wpływ na nagły wzrost ich popularności ma mieć rozwój technologiczny — analitycy wierzą, że w ciągu trzech lat wirtualni asystenci staną się na tyle doskonali, że technologia ta przyjmie się na dobre.

Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny

Garner słusznie zauważa także, że rozmawiać będziemy nie tylko ze smartfonami. Rozwój Internetu Rzeczy sprawi, że bezdotykowo obsługiwać będziemy także większość domowych urządzeń. Chodzi zresztą nie tylko o komendy głosowe, ale i inne dane biometryczne, gesty czy po prostu kontekstowe przewidywanie potrzeb użytkownika. Z czasem również i bezdotykowa obsługa telefonu ma się stać czymś absolutnie naturalnym.

Ja należę do mniejszości, która z asystentów głosowych korzysta od dawna

Uwielbiam komendy w Google Now. Na iOS-ie usługa ta jest mocno okrojona, ale w domu zawsze mam pod ręką jakiegoś smartfona z Androidem, któremu mogę wydać polecenie. Poważnie myślę też o zakupie Google Home.

Moi rodzice i większość znajomych nastawieni są jednak do takich wynalazków sceptycznie i wciąż nie mogą się przemóc, by zacząć gadać do telefonu czy zegarka. Jestem niezmiernie ciekaw, czy w ciągu nadchodzących trzech lat faktycznie coś się w tej kwestii zmieni.

Źródło: Gartner

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung Galaxy A90 5G wycieka. Są zdjęcia, filmy i specyfikacja [#wSkrócie] Deezer Premium+ za darmo dla wybranych klientów Orange. Lubię to! Już ponad milion zamówionych LG Arena! Alcatel 3 (2019) w sprzedaży na polskim rynku [#wSkrócie] #wSkrócie: specyfikacja i cena OnePlusa X oraz 3D Touch na starszych iPhone'ach Samsung wkracza na rynek akcesoriów dla graczy ze swoim GamePadem GaduAir - dwa problemy na starcie Open webOS - "idee są kuloodporne" FreeM zachęca klientów GaduAIR do przeniesienia numeru Huawei zmienia zdanie. Jego smartwatche obsłużą zewnętrzne aplikacje Orange i Plus grały nie fair W skrócie: Xperia Z4, niedrogi zegarek Alcatela z okrągłym ekranem i LG G Watch R na wideo

Popularne w tym tygodniu:

A jednak. LG oficjalnie kończy z produkcją smartfonów Poczta Polska z własnym komunikatorem. "Wiadomości dochodzą po miesiącu albo wcale" W GTA V zagrasz na telefonie! Kultowa gra w Xbox Game Passie Xperia 1 III nadchodzi. Sony zaprasza na premierę produktową Samsung znów sięga po czip kwantowy. Galaxy Quantum 2 na horyzoncie Dobra wiadomość: iPhone 13 ma mieć lepszy aparat. Zła wiadomość: tylko Pro Max Czy wiesz, że iOS nie należy do Apple'a? A przynajmniej nie do końca Ten smartfon wygląda kosmicznie, ale nie bez powodu. Lenovo Legion Phone 2 Pro na zdjęciach iPhone z Androidem? Samsung zabiera klientów Apple'a na jazdę próbną Geniusz tkwi w prostocie, czyli kilka słów o nowej ładowarce Xiaomi OnePlus Watch nie wyświetla godziny przez cały czas, bo działałby tylko tydzień na baterii. Zaraz, co? Czasem Polacy mają lepiej. OnePlus 9 Pro dostępny jest u nas w wersji, której Amerykanie nie mogą się doczekać