Obniżenie stawek roamingowych w UE to jedno z najważniejszych wydarzeń 2016 roku

Przez lata każdy mój zagraniczny wypad związany był z koniecznością zakupu lokalnej karty SIM. Te czasy - przynajmniej jeśli chodzi o Europę - odeszły już w niepamięć. W końcu!

Roaming

Roaming (belchonock / depositphotos.com)

Mam rodzinę w Szkocji i od 9 lat każdego roku spędzam tam kilka tygodni. Ostatni miesięczny pobyt na Wyspach — który zakończył się wczoraj — był dla mnie wyjątkowy. Pierwszy raz przez cały wyjazd korzystałem z polskiej karty SIM i — co ważne — finansowo wcale nie wyszedłem na tym niekorzystnie. Wręcz przeciwnie.

Efekty obniżenia stawek roamingowych w UE są już mocno odczuwalne

Jak zapewne wiecie, już w czerwcu przyszłego roku w Unii Europejskiej znikną opłaty za roaming - za połączenia, SMS-y i internet obowiązywać będą stawki krajowe.

Do czerwca jeszcze dużo czasu, ale Komisja Europejska uwzględniła okres przejściowy obejmujący stopniowe obniżenie wstawek. Obniżki z końca kwietnia tego roku sprawiły, że operatorzy mogą zaoferować bardzo atrakcyjne pakiety.

Za 30-dniowy pakiet 1 GB zapłaciłem 50 zł

Taką ofertę mam teraz w nju mobile. Myślicie, że 50 zł za 1 GB to zdzierstwo? Musicie wiedzieć, że polskie stawki za internet są bardzo atrakcyjne na tle innych krajów europejskich. Kupując w Szkocji kartę pre-paid sieci O2 z pakietem 1 GB zapłaciłbym 10 funtów, czyli równowartość 52 zł. Zatem nie nie tylko nie przepłaciłem, ale i wręcz zaoszczędziłem. Pieniądze i czas.

Rozmowy telefoniczne i SMS-y już dawno zostały u mnie wyparte przez komunikatory internetowe, więc stawek za połączenia i wiadomości tekstowe nie liczę.

1 GB przy rozsądnym wykorzystywaniu spokojnie wystarcza, więc mógłbym zamknąć cały wyjazd w 50 zł

Mógłbym, bo — przez własną nieostrożność — naraziłem się na nieco wyższe koszty. Cztery dni przed powrotem nie zauważyłem, że nie połączyłem się z domową siecią Wi-Fi i wyzerowałem ostatnie 200 MB z pakietu. Musiałem dokupić kolejny mniejszy pakiet za 20 zł.

Oczywiście nie wykluczam, że przebierając w ofertach lokalnych operatorów znalazłbym korzystniejszy pakiet. Ewentualnie oszczędności nie byłyby jednak na tyle duże, żeby chciało mi się bawić w żonglowanie dwiema kartami SIM. Wolę już zapłacić te 50 zł i mieć spokojną głowę, że cały czas jestem dostępny pod prywatnym numerem.

Nie wspominając już o tym, że w wielu krajach europejskich — podobnie jak od niedawna w Polsce — istnieje obowiązek rejestracji kart SIM, co jeszcze bardziej utrudnia zdobycie karty lokalnego operatora.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Obniżenie stawek roamingowych w UE to dla mnie jedno z najważniejszych technologicznych wydarzeń mijającego roku. A będzie jeszcze lepiej, bo już za kilka miesięcy opłaty za roaming znikną całkowicie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telekomunikacja:

Rejestracja karty SIM - co trzeba o niej wiedzieć? Obowiązkowa rejestracja kart prepaid w Polsce jest... zbyt bezproblemowa Efekt obniżenia stawek roamingowych? Kosmiczne koszty rozmów zagranicznych Zniesienie opłat za roaming w Unii Europejskiej rozegrano wzorowo. Nie rozumiem krytyki Obowiązkowa rejestracja kart SIM w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć Poważna awaria w Orange. Aktualizacja: jest rekompensata dla klientów Ponad 100 000 straconych klientów w 3 miesiące. Takie rzeczy tylko w T-Mobile Przetestuj HTC Vive w salonie T-Mobile i kup smartfona tajwańskiej firmy w promocji Nowa Formuła Unlimited na Kartę za 25 zł. Play odpowiada na ruch Orange T-Mobile na fajną promocję dla przenoszących numer, ale Play wprowadził jeszcze lepszą opcję Buckshee, czyli darmowy internet w Orange i Plusie Zaczęła się era post-mobile [wideo] Pakiet 1 TB (!) w T-Mobile. Ot tak, do wykorzystania za darmo Rejestracja do lekarza w Orange