Przepis na mobilną fotoedycję: ulotny portret

Przepis na mobilną fotoedycję: ulotny portret

Przepis na mobilną fotoedycję: ulotny portret
Kamil Kawczyński
14.01.2017 12:01, aktualizacja: 14.01.2017 13:33

W dzisiejszym odcinku Przepisu na mobilną fotoedycję poznacie szybki i efektowny sposób na tuning zdjęć portretowych. Jak nadać im nieco polotu i artystycznego charakteru?

Chcąc przedstawić Wam kolejny sposób na edycję posłużę się portretem zaczerpniętym z Unsplash.

Obraz

W osiągnięciu zamierzonego celu pomogły mi następujące apki:

Czas na nową aplikację do obróbki zdjęć w postaci PicsArt, która oferuje spore możliwości postprodukcji uchwyconych lub znalezionych fotografii. Na początek skorzystamy z narzędzia Rysuj.

Obraz

Głównym składnikiem edycji będzie efekt dymu, który nada naszemu portretowi wyjątkowego charakteru. PicsArt oferuje ogromną liczbę tzw. nalepek, (niestety płatnych) dających się świetnie wykorzystać podczas obróbki zdjęć.

Obraz

Plan na edycję jest wyjątkowo prosty. Zaczynamy od nałożenia na portret kilku "nalepek" z dymem o różnych kształtach, aby pokrywały interesującą nas część zdjęcia, podobnie jak na poniższych zrzutach ekranu.

Obraz

Z racji tego, że będziemy pracować na warstwach, zaznaczamy palcem odpowiednią ikonkę (prawy-dolny róg), by móc zmienić sposób ich przenikania z Normalnego na Mnożenie czyli tzw. Multiply.

Obraz

Wtedy też zobaczymy tylko tę część pierwotnego zdjęcia, która przenika się z obszarem nałożonego efektu dymu.

Obraz

Po uzyskaniu lepszej widoczności wzajemnego wypełniania się warstw, postanowiłem dodać jeszcze kilka nalepek z dymem, żeby osiągnąć ciekawszy efekt. Korzystając z tej formy edycji zdjęć dobrze jest ustawić fotografowaną osobę w ten sposób, aby jej sylwetka zasłaniała dwa przylegające do siebie, różnokolorowe akcenty tła. Wówczas okalający postać dym odsłoni także nieco koloru, który znajdował się tuż za postacią, uatrakcyjniając tym samym naszą edycję.

Obraz

Kolejnym krokiem było połączenie obu warstw w jedną i dodanie kolejnej, pustej, która za chwilę posłuży jako nowe tło.

Obraz

Teraz należy już tylko zamienić warstwy miejscami, a tę wciąż transparentną wypełnić wybranym kolorem. W moim przypadku był to biały.

Obraz

Mając już swój ulotny portret zakotwiczony na białym tle, mogłem przejść do podbicia kolorów za pomocą narzędzia Efekty > FX > Dodger.

Obraz

Ostatnie szlify mojego portretu wykonałem za pośrednictwem Snapseeda. Chcąc nadać nieco więcej wyrazu mojej kłębiącej się kuli dymu, wybrałem narzędzie HDR w trybie krajobrazu i 20 proc. sile efektu. Następnie wybrałem narzędzie Rozmycia, by w pierwszej kolejności odbiorca zdjęcia zwrócił uwagę na twarz modelki, a dopiero później na przyjemnie rozmyty efekt kolorowego dymu.

Obraz

Ostatnim krokiem było nałożenie dodającej klimatu Winiety z delikatnym rozjaśnieniem centralnej części kadru oraz lekkie Przycięcie fotografii celem zachowania ciekawszej kompozycji.

Obraz

Efekt końcowy widać poniżej:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)