Pod jednym względem App Store nie może się równać z Google Play

Na iPhone'y i iPady powstały tysiące wartościowych aplikacji. Problem w tym, że bardzo trudno je znaleźć.

App Store

App Store (2nix / depositphotos.com)

Problemem App Store'a jest to, że… nie ma jednego App Store'a

Z technicznego punktu widzenia każdy kraj ma osobny sklep z inną biblioteką aplikacji i — co istotne - osobnym systemem ocen i komentarzy. Ma to oczywiście swoje zalety. Przykładowo polska aplikacja służąca do zamawiania jedzenia będzie całkowicie bezużyteczna w USA, więc to dobrze, że średnia ocen nie jest zaniżana przez Johna Doe, który próbował zamówić pizzę z Sandomierza do Bostonu.

Problemem jest to, że iOS to nie Android. Apple nie w każdym kraju ma ogromną bazę użytkowników, którzy generowaliby na tyle dużo ocen i komentarzy, żeby te pomagałyby w wyborze najlepszej apki.

Polski App Store wygląda jak miasto duchów

Relatywnie niewielka liczba polskich użytkowników iOS-u to jeden problem. Kolejnym jest fakt, że App Store w pierwszej kolejności wyświetla tylko oceny i komentarze dotyczące najnowszej wersji danej apki. Do statystyk dotyczących wszystkich wersji trzeba się dokopać.

Zobaczcie tylko, co widzę przeglądając stronę kilku aplikacji używanych przez miliony ludzi na całym świecie. Pod nazwą apki widać średnią ocen oraz ich liczbę.

Viber — 17 ocen. Facebook — 54 oceny. SwiftKey - 7. Twitter — 6. Snapchat - "niewystarczająca liczba ocen, aby wyświetlić średnią dla tej aplikacji".

Znalezienie wartościowej apki na iPhone'a jest przez to bardzo, bardzo trudne

Powyżej przytoczyłem oceny przy aplikacjach mających nawet setki milionów użytkowników. Jeśli z jakiejś apki korzysta "tylko" kilkaset tysięcy osób, bardzo prawdopodobne, że w polskim App Storze nie będzie miała ani jednej oceny. Innymi słowy — będzie nie do odróżnienia od aplikacji, której nikt nigdy nie pobrał.

Nawet jeśli oceny już są, to jest ich tak mało, że średnią bardzo łatwo manipulować. Oceny w polskim App Storze nie mają żadnego sensu.

Zobacz również: Nokia: moja miłość

To spory problem. Liczba użytkowników i średnia ocen nie zawsze pokrywają się z jakością aplikacji, ale mimo wszystko prawdopodobnie jest to najlepszy wyznacznik. W polskim App Storze ten wyznacznik nie istnieje. Gdy szukam — powiedzmy — aplikacji do montażu wideo, oceny nie mówią mi nic.

Google zrobił to lepiej

Google Play faworyzuje komentarze napisane przez mieszkańców kraju, z którego pochodzi osoba przegląda sklep, ale już system komentarzy jest globalny. Facebook w polskim Sklepie Play wyświetla średnią ocen bazującą na ponad 58 milionach ocen — milionie razy więcej niż polski App Store. To bardzo pomaga znaleźć znane i lubiane apki. System Apple'a natomiast może i sprawdza się w USA, ale nie u nas.

Bezużyteczny system ocen to niejedyna wada iOS-u, która wynika z niewielkiego rynkowego udziału tej platformy w naszym kraju. Doliczyć możemy także brak polskiej Siri i Apple Pay, znikomą popularność systemu kart lojalnościowych Wallet, wysokie ceny czy relatywnie niewielką liczbę spolszczonych aplikacji.

W Polsce rządzi Android i nie zanosi się na to, by coś miało się zmienić.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

4 zapomniane fakty o iPhonie iPhone mógł działać zupełnie inaczej. Zobacz wczesne prototypy na wideo Speed Tester #1 - Samsung Galaxy S7 kontra LG G5 - porównanie szybkości TOP 5 najbardziej innowacyjnych smartfonów 2016 roku Amazon miał wszystko, by odnieść sukces na rynku smartfonów. Co poszło nie tak? Nubia Z11 Max - pierwsze wrażenia Najlepszy smartfon 2016 roku - wybór czytelników Komórkomanii Logo zostaje, idea umiera. Kilka słów o BlackBerry w rękach Chińczyków Rok 2016 był ważny z 6 powodów Najlepszy smartfon fotograficzny 2016? Dla mnie wybór jest oczywisty Wybieramy najlepszego smartfona 2016 [ankieta] Zapomnijmy o Samsungu. Apple ma coraz większe problemy z bateriami Do naszego biura zawitała Mikołajowa. Zobacz, co nam przyniosła Jak nie dać się zwariować – bezstresowe święta Co dzieje się ze skradzionym smartfonem? Student dał się okraść, by to sprawdzić BlackBerry to już nie... BlackBerry. Znana marka w rękach Chińczyków Przecieki na temat nowej Xperii XA zdradzają jedno: będzie wyglądać świetnie! ZTE Axon 7 mini zaskoczył mnie pozytywnie [pierwsze wrażenia] HTC 11 - potężna specyfikacja nie wystarczy... Coraz więcej wskazuje na to, że mój wymarzony telefon jednak powstanie Samsung właśnie dokonał czegoś wielkiego. To ważny krok w rozwoju VR Crowdfunding? Nie, dziękuję O LG G6 wiadomo coraz więcej. Ma znacznie różnić się od G5! Nie ma czegoś takiego jak smartfon z czystym Androidem. Po prostu nie ma

Popularne w tym tygodniu:

Tak wygląda mapa głębi tworzona przez smartfony z podwójnymi aparatami Jak sprzedaje się iPhone 8? OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6 Być może masz wodoszczelny smartfon i nawet o tym nie wiesz OnePlus 5T nie wspiera technologii Treble. Afera o nic... Wibracje mają większy potencjał niż myślisz. Oto technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów