Pokemon Duel już do pobrania. Powtórzy sukces Pokemon GO?

Uzytkownicy smartfonów z systemami Android i iOS mogą już grać w nowy tytuł ze świata pokemonów. Debiutujące właśnie na rynku Pokemon Duel różni się znacznie od Pokemon GO czy wersji znanych posiadaczom konsol Nintendo.

Czym jest Pokemon Duel?

Była już karcianka w świecie pokemonów (Pokemon Trading Card Game), to czas na planszówkę. Pokemon Duel to elektroniczna gra planszowa z elementami strategii turowej i RPG, która dostępna jest na urządzenia mobilne. Została ona stworzona nie przez Niantic Labs (Pokemon GO), a firmę The Pokémon Company International, czyli oddział Nintendo zajmujący się serią Pokemon.

W Pokemon Duel gracze zbierają figurki, które reprezentują poszczególne stworki — w grze dostępne są pokemony do szóstej generacji włącznie. Z nich tworzy się drużyny (tradycyjnie po sześć pokemonów), które walczą w trybie turowym na specjalnych planszach.

Jak wygląda sama rozgrywka?

Zacznę od systemu walki, który sam w sobie jest bardzo prosty. Po obu stronach planszy znajdują się centralne punkty, które należy zająć, by wygrać potyczkę. Pokemony na pole walki można wprowadzać z punktów, które znajdują się po jego bokach.

Rozgrywka w Pokemon Duel

W każdej turze gracz może wprowadzić kolejną figurkę lub przemieścić tę, która została wcześniej umieszczona na planszy. Poszczególne pokemony różnią się pod względem pól, które mogą pokonać w pojedynczej turze. W danej turze gracz może również skorzystać z kart akcji. Dzięki nim można wzmacniać wybranego pokemona, leczyć go z paraliżu lub zatrucia, a nawet zmienić stworki miejscami.

Rozgrywka w Pokemon Duel

Każdy pokemon ma przypisane ataki. Mają one zadawać głównie obrażenia, ale są i ruchy statusowe mające pierwszeństwo (m.in. blokowanie ataku przeciwnika). Każdy atak zajmuje określoną powierzchnię koła ruchów — ma inną szansę na wylosowanie. Podczas dochodzi do losowania.

Rozgrywka w Pokemon Duel

Zobacz również: 10 mniej znanych gier na Androida, które zawładną Twoim czasem!

Gracze zatrzymują rozpędzone koło, a zwycięzcą jest ten pokemon, którego atak jest silniejszy. W Pokemon Duel stworki zdobywają punkty doświadczenie po walkach, a do tego można korzystać z mechanizmu fuzji (doświadczenie z kilku stworków "przelewane" są na jednego). Gracze mogą również modyfikować ataki, zwiększając szansę ich wylosowania.

Rozgrywka w Pokemon Duel

W grze dostępny jest rozbudowany tryb, w którym gracze walczą ze sztuczną inteligencją. Rozgrywka polega na wykonywaniu nowych zadań i wyzwań, po których można przejść do kolejnej wieży o wyższym poziomie trudności. Twórcy przewidzieli również tryb PvP, gdzie gracze na podobnym poziomie walczą ze sobą (dobierani są na podstawie rankingu).

Rozgrywka w Pokemon Duel

Gracze na start dostają określone figurki, a kolejne mogą wylosować ze skrzynek po wygranych walkach lub otrzymać jako nagrody za wykonane zadania. Po stoczonych walkach otrzymują również złoto, które wymagane jest np. do fuzji. Każdy gracz może personalizować swój wirtualny awatar i ma dostęp do statystyk opisujących jego postępy.

Nie zabrakło mikropłatności

The Pokémon Company International twierdzi, że w Pokemon Duel można grać nie wydając ani grosza na mikropłatności. System mikrotransakcji ma umożliwić jednak graczom szybsze zdobywanie ulubionych stworków. Za realne pieniądze można kupować też złoto czy materiały (otrzymuje się punkty doświadczenia).

Po paru godzinach zabawy nie widzę potrzeby, aby korzystać z płatnych zasobów, ale o niczym to nie przesądza. Większość gier mobilnych jest tak skonstruowana, że dopiero po pewnym czasie poziom trudności rośnie do tego stopnia, że rozgrywka bez mikropłatności jest mocno utrudniona.

Rozgrywka w Pokemon Duel

Czy tak będzie w przypadku Pokemon Duel? Ciężko określić to w chwili obecnej. Pewne jest, że elementy dostępne w sklepie umożliwią szybsze ulepszanie pokemonów i zdobywanie figurek ulubionych stworków. Pozostaje mieć nadzieję, że walki z innymi graczami nie będą podlegać schematowi pay-to-win, w którym wydający pieniądze gracz stoi na uprzywilejowanej pozycji.

Materiał na hit? Raczej nie

Pokemon Duel to oficjalny tytuł ze świata pokemonów. Można więc spodziewać się, że gra będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem. Przynajmniej początkowo. Co będzie dalej? Czy pozycja ta może powtórzyć sukces Pokemon GO?Wątpię w to.

Nie chodzi jednak wcale o to, że jest to zły tytuł, bo wydaje się, że jest wręcz przeciwnie. Obecna wersja miewa co prawda problemy ze stabilnością nawet na wydajnych androidach, ale sama rozgrywka jest prosta i przyjemna. Może okazać się nawet, że będzie to jedna z ciekawszych gier strategicznych, jakie dostępne są na urządzenia mobilne.

Rozgrywka w Pokemon Duel

Sęk jednak w tym, że Pokemon Duel nie jest wielką nowością — na smartfony od dawna dostępne są podobne tytuły. Gra — jak większość planszówek — może się szybko nudzić. Szczególnie, że twórcy oparli system walki na pseudolosowości, a zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia może być czasochłonne.

Pokemon GO to gra z elementami AR, która umożliwia graczom wcielenie się w trenera pokemonów. W Duel zbieramy figurki ulubionych stworków, ale sama rozgrywka to planszowa strategia, jakich wiele. Nadzieją dla twórców może być system walki z innymi graczami, którego zabrakło w produkcji Niantic Labs. Jeżeli będzie wciągający, to Duel może znaleźć sporą grupę wiernych fanów.

Grę The Pokémon Company International można pobrać z:

Źródło: pokemon

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #21: Cubway, Screenshot Utility, Conduct THIS i inne Appshaker 2 #19: Ookujira, Swiftly switch i Grumpy Cat's Worst Game Ever Appshaker 2 #18: WRIO Keyboard, KineMaster, Orconoid i inne Appshaker 2 #17: Hot Wheels Race Off, Photomath, FastKey Launcher i inne Appshaker 2 #16: Dominocity, DRIVETRIBE, QualityTime i inne Super Mario Run oficjalnie "pojawił się" w Google Play, ale jeszcze nie zagrasz Appshaker 2 #15 - Friendly for Facebook, Super Cat Bros, Rings i inne A miało być tak pięknie. Zwiastun Mega Mana to największa żenada w świecie gier mobilnych ostatnich miesięcy W Pokemon GO możesz już grać na zegarku Apple Watch Appshaker 2 #14 - Lunar Mission, Universal Copy, SMILE Inc. i inne Mega Man zmierza na smartfony! Capcom obiera inną strategię niż Nintendo Mario zeżre ci pakiet internetowy, bo jest zbyt popularny Wydałem ponad 40 zł na Super Mario Run i nie żałuję Szaleństwo się zaczyna. Super Mario Run ląduje na smartfonach! Super Mario Run - różnice między darmową i płatną wersją gry Walka Google'a z Apple'em robi się coraz ciekawsza. Apple ma już odpowiedź na jedną ze sztandarowych funkcji Pixeli Appshaker 2 #13 - Evil Dead, Cuto Wallpaper i inne ViewRanger z trybem Skyline. W tym kierunku powinna rozwijać się technologia AR Appshaker 2 #12 - Cubed Rally World, TouchRetouch i rozwiązanie konkursu Appshaker 2 #11: PinOut, Sara is Missing, Solo Learn i inne Nadchodzi wielka aktualizacja Pokemon GO Appshaker 2 #10: Asphalt Xtreme, Power Line oraz KONKURS. Wygraj powerbank ASUS ZenPower Pro! Appshaker 2 #9: Dustoff Heli Rescue 2, Circle SideBar i inne Color Binoculars to aplikacja Microsoftu, która pomoże daltonistom "zobaczyć" kolory