Android Wear 2.0 sprawia, że warto się zainteresować starszymi zegarkami

Nawet leciwe zegarki dzięki aktualizacji oprogramowania dostaną drugą młodość.

Google pozytywnie mnie zaskoczył

Wprawdzie już wcześniej mówiło się o tym, że starsze zegarki dostaną Androida Wear 2.0, ale do samego końca nie bardzo chciało mi się w to wierzyć. Nawet w przypadku Pixeli - topowych, sztandarowych smartfonów Google'a — firma deklaruje jedynie dwuletnie wsparcie aktualizacyjne. Któż by się spodziewał, że zegarki będą traktowane lepiej.

Na aktualizację załapał się nawet LG G Watch R - smartwatch z lata 2014 roku, którego zresztą długo prywatnie używałem.

Odcięto jedynie modele:

  • Moto 360 pierwszej generacji — to urządzenie miało bardzo archaiczne podzespoły, co już wcześniej było powodem przeciągania się prac nad oprogramowaniem;
  • LG G Watch, Samsung Gear Live, Asus ZenWatch i Sony Smartwatch 3 — pierwsze trzy to smartwatche bez fizycznych przycisków; Android Wear 2.0 wymaga przynajmniej jednego guzika.
LG G Watch R to zegarek z 2014 roku, który zostanie zaktualizowany do Androida Wear 2.0

Szczególnie zawiedzeni mogą być użytkownicy zegarka Sony, bo ten pojawił się w tym czasie co wspomniany LG G Watch R i jest nawet lepiej wyposażony (ma GPS, którego urządzenie LG nie ma).

Smartwatche z 2014 i 2015 roku stały się właśnie bardziej atrakcyjne

Polecam przyjrzeć się modelom LG G Watch R, LG Watch Urbane czy Asus ZenWatch 2. Szczególnie interesujące są modele LG — są ładne, mają okrągłe ekrany, a dzięki temu, że od ich premiery minęło sporo czasu, ich ceny zdążyły mocno pospadać. Jest tylko jeden problem: nieużywane egzemplarze są dziś trudne do zdobycia, choć czasem pojawiają się na serwisach aukcyjnych.

Łatwiej dostępny, ale za to nieco droższy jest Moto 360 drugiej generacji.

Zobacz również: Techgadka #16: Smartwatche - warto czy nie? Opinia po roku używania

Do pełni szczęścia w przypadku tych modeli brakowałoby mi tylko NFC do dokonywania płatności przez Androida Pay czy głośnika umożliwiającego prowadzenie rozmów głosowych. Te dodatki zarezerwowane są jednak dla nowszych, dużo droższych modeli.

Google daje starszym zegarkom kolejne życie

Nie da się ukryć, że firma, wypuszczając pierwszą wersję platformy Android Wear, zaliczyła falstart. Oprogramowanie było ubogie w funkcje, nie miało polskiego interfejsu i nawet nie wykorzystywało podzespołów, które… w zegarkach zaimplementowano (system początkowo nie obsługiwał modułu Wi-Fi).

Android Wear prężnie się jednak rozwija i dziś niewiele ma wspólnego z systemem w swojej pierwotnej postaci. Już niespełna rok po zakupie dzięki aktualizacjom oprogramowania czułem się, jakbym dostał zupełnie nowe urządzenie. Przede wszystkim dlatego, że zegarek zaczął rozumieć polskie komendy głosowe.

Smartwatche to urządzenia, które bardzo wolno się starzeją. Wymagamy od nich mniej niż od smartfonów, a i wyjątkowo trudno je udoskonalić i wprowadzić ważną nowość w kolejnej generacji.

Teraz Android Wear 2.0 wnosi masę nowych funkcji, o których szczegółowo pisaliśmy w osobnym wpisie. Dzięki nowemu, wygodniejszemu w obsłudze interfejsowi, natywnym aplikacjom, które nie wymagają stałego połączenia ze smartfonem czy specjalnej klawiaturze umożliwiającej wprowadzanie tekstu, leciwy już LG G Watch R, z którego obecnie korzysta moja rodzicielka, dostanie drugą młodość.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wearables:

Android Wear 2.0 jest lepszy, bo jest bardziej samodzielny. Które zegarki otrzymają aktualizację? LG Watch Style i Watch Sport oficjalnie. Oto pierwsze zegarki z Androidem Wear 2.0 HTC to kolejny producent, który nie jest zainteresowany smartwatchami Casio udowadnia, że da się zrobić smartwatcha, który wyróżnia się z tłumu New Balance i Intel prezentują smartwatcha dla biegaczy - RunIQ Google szykuje Nexusy wśród smartwatchów. Ciężko o lepszą antyrekomendację... Google kupuje firmę Cronologics. Premium smartwatch z Androidem Wear do pary z Pixelami? Moment - smartwatch bez ekranu, który sprawi, że poczujesz upływ czasu. Przyszłość wearables czy powrót do przeszłości? Nowej generacji Moto 360 nie będzie. Czy to znaczy, że smartwatche się kończą? Wkrótce smartwatche nabiorą jeszcze więcej sensu Timex IQ+ Move oficjalnie. Hybrydowy zegarek w niezłej cenie Misfit Phase oficjalnie. Świetnie zapowiadający się zegarek z jedną poważną wadą Smartwatche jeszcze się dobrze nie zaczęły, a już się kończą Apple Watch Series 2 oficjalnie - lepszy hardware, wodoszczelność i Pokemon GO Jestem fanem zegarków hybrydowych. Na IFA 2016 zadebiutowało urządzenie, które muszę mieć! Garmin vívomove - najpiękniejszy zegarek fitness jaki widziałem