Android Wear 2.0 sprawia, że warto się zainteresować starszymi zegarkami

Nawet leciwe zegarki dzięki aktualizacji oprogramowania dostaną drugą młodość.

Google pozytywnie mnie zaskoczył

Wprawdzie już wcześniej mówiło się o tym, że starsze zegarki dostaną Androida Wear 2.0, ale do samego końca nie bardzo chciało mi się w to wierzyć. Nawet w przypadku Pixeli - topowych, sztandarowych smartfonów Google'a — firma deklaruje jedynie dwuletnie wsparcie aktualizacyjne. Któż by się spodziewał, że zegarki będą traktowane lepiej.

Na aktualizację załapał się nawet LG G Watch R - smartwatch z lata 2014 roku, którego zresztą długo prywatnie używałem.

Odcięto jedynie modele:

  • Moto 360 pierwszej generacji — to urządzenie miało bardzo archaiczne podzespoły, co już wcześniej było powodem przeciągania się prac nad oprogramowaniem;
  • LG G Watch, Samsung Gear Live, Asus ZenWatch i Sony Smartwatch 3 — pierwsze trzy to smartwatche bez fizycznych przycisków; Android Wear 2.0 wymaga przynajmniej jednego guzika.
LG G Watch R to zegarek z 2014 roku, który zostanie zaktualizowany do Androida Wear 2.0

Szczególnie zawiedzeni mogą być użytkownicy zegarka Sony, bo ten pojawił się w tym czasie co wspomniany LG G Watch R i jest nawet lepiej wyposażony (ma GPS, którego urządzenie LG nie ma).

Smartwatche z 2014 i 2015 roku stały się właśnie bardziej atrakcyjne

Polecam przyjrzeć się modelom LG G Watch R, LG Watch Urbane czy Asus ZenWatch 2. Szczególnie interesujące są modele LG — są ładne, mają okrągłe ekrany, a dzięki temu, że od ich premiery minęło sporo czasu, ich ceny zdążyły mocno pospadać. Jest tylko jeden problem: nieużywane egzemplarze są dziś trudne do zdobycia, choć czasem pojawiają się na serwisach aukcyjnych.

Łatwiej dostępny, ale za to nieco droższy jest Moto 360 drugiej generacji.

Do pełni szczęścia w przypadku tych modeli brakowałoby mi tylko NFC do dokonywania płatności przez Androida Pay czy głośnika umożliwiającego prowadzenie rozmów głosowych. Te dodatki zarezerwowane są jednak dla nowszych, dużo droższych modeli.

Google daje starszym zegarkom kolejne życie

Nie da się ukryć, że firma, wypuszczając pierwszą wersję platformy Android Wear, zaliczyła falstart. Oprogramowanie było ubogie w funkcje, nie miało polskiego interfejsu i nawet nie wykorzystywało podzespołów, które… w zegarkach zaimplementowano (system początkowo nie obsługiwał modułu Wi-Fi).

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Android Wear prężnie się jednak rozwija i dziś niewiele ma wspólnego z systemem w swojej pierwotnej postaci. Już niespełna rok po zakupie dzięki aktualizacjom oprogramowania czułem się, jakbym dostał zupełnie nowe urządzenie. Przede wszystkim dlatego, że zegarek zaczął rozumieć polskie komendy głosowe.

Smartwatche to urządzenia, które bardzo wolno się starzeją. Wymagamy od nich mniej niż od smartfonów, a i wyjątkowo trudno je udoskonalić i wprowadzić ważną nowość w kolejnej generacji.

Teraz Android Wear 2.0 wnosi masę nowych funkcji, o których szczegółowo pisaliśmy w osobnym wpisie. Dzięki nowemu, wygodniejszemu w obsłudze interfejsowi, natywnym aplikacjom, które nie wymagają stałego połączenia ze smartfonem czy specjalnej klawiaturze umożliwiającej wprowadzanie tekstu, leciwy już LG G Watch R, z którego obecnie korzysta moja rodzicielka, dostanie drugą młodość.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wearables:

Słuchawki bezprzewodowe TWS. Wybrałem najciekawsze modele z różnych półek cenowych LG Watch W7 oficjalnie. Ma Wear OS, fizyczne wskazówki i sporo braków Montblanc Summit 2 oficjalnie. To pierwszy zegarek z układem Snapdragon Wear 3100 Xiaomi Heylou Solar oficjalnie. Nie, to nie jest zegarek z baterią słoneczną Samsung Galaxy Watch Active 2 w pełnej krasie. Podsumowanie przecieków Garmin vívomove - najpiękniejszy zegarek fitness jaki widziałem Moment - smartwatch bez ekranu, który sprawi, że poczujesz upływ czasu. Przyszłość wearables czy powrót do przeszłości? Nubia Alpha oficjalnie. Telefon z ekranem nawijanym na nadgarstek Google kupuje firmę Cronologics. Premium smartwatch z Androidem Wear do pary z Pixelami? Samsung patentuje pierścień. Jeden, by smartfon naładować… No, prawie Levi's i Google wprowadzają na rynek inteligentną kurtkę. Zmarnowano potencjał świetnego rozwiązania Xiaomi Mi Watch oficjalnie. To androidowy klon Apple Watcha

Popularne w tym tygodniu:

Piekło zamarzło. Casio wprowadza pierwszego G-Shocka z systemem Wear OS Ulubiona opaska Polaków wraca. Oto Xiaomi Mi Smart Band 6