Apple, Samsung, Huawei i inne. Skąd się wzięły i co oznaczają nazwy technologicznych firm?

Apple, Samsung, Huawei i inne. Skąd się wzięły i co oznaczają nazwy technologicznych firm?

Apple, Samsung, Huawei i inne. Skąd się wzięły i co oznaczają nazwy technologicznych firm?
Miron Nurski
06.03.2017 16:44, aktualizacja: 07.03.2017 10:55

Co oznacza słowo Samsung, skąd wzięła się nazwa LG i dlaczego firma Steve'a Jobsa zawdzięcza swoją nazwę owocowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Pierwotnie firma założona w 1976 roku przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka nazywała się Apple Computer. Drugi człon usunięto dopiero w roku 2007, gdy pojawił się pierwszy iPhone.

Dlaczego właśnie jabłko? Cóż, spory wpływ na tę decyzję miał fakt, że gdy Jobs i Wozniak wymyślali nazwę, ten pierwszy wrócił akurat z sadu, w którym zajmował się przycinaniem drzew.

Zastanawiali się nad typowym żargonem technicznym, na przykład Matrix, i paroma neologiznami, jak Execytek, a także prostymi, nudnymi nazwami jak Personal Computer Inc. Decyzję mieli podjąć następnego dnia, kiedy to Jobs chciał zacząć wypełniać papiery. W końcu zaproponował Apple Computers.
  • Byłem akurat na jednej ze swoich owocowych diet – wyjaśnił. – Dopiero co wróciłem z farmy pełnej jabłoni. Brzmiało to zabawnie, inspirująco i przystępnie. Apple [jabłko] łagodziło brzmienie słowa komputer. Poza tym w książce telefonicznej bylibyśmy przed Atari.Powiedział Wozniakowi, że jeśli do następnego popołudnia nie wpadną na coś lepszego, zostaną przy Apple. I tak się stało.

Mike Markkula - pierwszy prezes Apple'a - twierdzi, że dzięki zabawnemu dysonansowi nazwa firmy przyczyniła się do wzrostu jej rozpoznawalności.

Ta nazwa jest trochę bez sensu. Dlatego zmusza mózg, żeby się nad nią zastanowił. Jabłko i komputery... To do siebie nie pasuje! Dzięki temu wzrosła rozpoznawalność naszej marki".

Warto odnotować, że pierwsze logo Apple'a bynajmniej nie przedstawiało nadgryzionego jabłka.

Pierwsze logo Apple'a przestawiało Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią
Pierwsze logo Apple'a przestawiało Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią

ASUS to cztery ostatnie litery słowa Pegasus. Pegaz był skrzydlatym koniem z mitologii greckiej, który symbolizuje mądrość i wiedzę.

Jak podaje sama firma: "ASUS uosabia siłę, czystość i przygodowego ducha tego fantastycznego stwora i wznosi się na nowe wyżyny z każdym nowym produktem, który stworzy".

BlackBerry to marka założona przez firmę, która pierwotnie nazywała się Research In Motion. BlackBerry to seria smartfonów tej firmy, a ich nazwa wzięła się od wizualnego skojarzenia charakterystycznej klawiatury QWERTY z jeżyną.

Pierwszy telefon BlackBerry
Pierwszy telefon BlackBerry

Marka stała się tak popularna, że w 2013 roku nazwę BlackBerry przejęło całe przedsiębiorstwo.

Początkowo najsłynniejsza wyszukiwarka na świecie nazywała się BackRub, lecz jej twórcy zaczęli myśleć nad inną nazwą. Po burzy mózgów zdecydowano się na Googol - słowo oznaczające jedynkę z setką zer, które miało idealnie pasować do algorytmu przeczesującego ogromne ilości danych.

Skąd wzięło się zatem Google? Cóż, to zwykła literówka, do której doszło podczas rejestracji domeny.

Za nazwą tej firmy nie kryje się żadna ekscytująca historia. HTC to skrótowiec od High Tech Computer Corporation - pierwotnej nazwy tajwańskiego przedsiębiorstwa.

Huawei to transliteracja chińskiej nazwy 华为, która ma wiele znaczeń.

Obraz

Pierwszy znak oznacza "kwiat" (ten znajduje się zresztą w logo firmy), "wspaniały" lub "Chiny". Drugi to "działanie" lub "osiągnięcie". Nazwę firmy możemy zatem odczytać jako "chińskie osiągnięcie".

Pierwotnie firma ta była znana pod angielską nazwą Legend, oznaczającą legendę. Niestety Chińczycy mieli olbrzymie problemy z rejestracją działalności na kolejnych rynkach, gdyż nazwa ta była już zarezerwowana przez inne przedsiębiorstwa.

Logo firmy Legend
Logo firmy Legend

W 2002 roku zdecydowano się na zmianę nazwy. Z "Legend" zostawiono samo "Le", do którego dodano "novo" - łacińskie słowo oznaczające nowość.

Mało kto pamięta, ale założony w 1958 roku koreański gigant pierwotnie nazywał się GoldStar, czyli złota gwiazda. 10 lat później nastąpiło połączenie firmy z przedsiębiorstwem Lucky Chemical Company, którego efektem była zmiana nazwy na Lucky Goldstar Group. Obowiązywała ona aż do roku 1995, kiedy to zmienioną ją na prostsze LG Group.

Logo firmy GoldStar
Logo firmy GoldStar

Zatem wbrew obiegowej opinii, LG nie jest akronimem od używanego do dziś sloganu Life's Good.

Nazwa ta nie została wymyślona przez Billa Gatesa, lecz Paula Allena - współzałożyciela firmy. Nie stoi za nią żadna górnolotna idea czy inspirująca historia.

Pierwsze logo Microsoftu
Pierwsze logo Microsoftu

Pierwotna nazwa Micro-Soft powstała z połączenia słów microprocessor oraz software. Z czasem usunięto myślnik.

W 1928 roku Paul i Joseph Galvin kupili bankrutującego producenta baterii Stewart Battery Company, którego nazwa została przemianowana na Galvin Manufacturing Corporation. Pierwszym kluczowym produktem firmy było radio samochodowe nazwane Motorola. Nazwę tę utworzono z połączenia słów "motor" (silnik) oraz "vitriola" (potoczna nazwa radia).

Radio samochodowe o nazwie Motorola
Radio samochodowe o nazwie Motorola© motorola.com

Jak nietrudno się domyślić, marka Motorola stała się tak popularna, że w 1947 roku zdecydowano się na zmianę nazwy całego przesiębiorstwa.

Legendarna już firma, o której ostatnio znów zrobiło się głośno, zawdzięcza swoją nazwę rzece Nokianvirta, która przepływa przez fińskie miasto Nokia, gdzie przez wiele lat przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę.

Rzeka Nokianvirta
Rzeka Nokianvirta© nokia.com

Zaraz, skoro Nokia miała siedzibę w Nokii, to dlaczego uważa się, że swoją nazwę zawdzięcza rzece, a nie miastu? Otóż miasto Nokia zostało założone w roku 1865, czyli dokładnie w tym samym, w którym powstała firma Nokia. Nazwa zarówno miasta, jak i przedsiębiorstwa nawiązuje do rzeki.

Nazwę Samsung wymyślił założyciel firmy - Lee Byung-chull. W języku koreańskim "sam sung" oznacza "trzy gwiazdy". Skąd taka nazwa? Samsung utrzymuje, że wizją założyciela było stworzenie firmy, która pewnego dnia stanie się "potężna i wieczna niczym gwiazdy na niebie".

Kolejne logotypy Samsunga
Kolejne logotypy Samsunga

Co ciekawe, trzy gwiazdy przewijały się przez kolejne logotypy Samsunga aż do 1993 roku, gdy pojawiło się logo obowiązujące do dziś.

Podobnie jak w przypadku wielu innych firm, również i Sony nie było pierwszą nazwą firmy. Pierwotnie było to Tōkyō Tsūshin Kenkyū-jo, lecz z czasem z oczywistych względów zaczęto się rozglądać za bardziej przyjaznym określeniem. Pod uwagę brano akronim TTK, ale firma chciała uniknąć skojarzeń z przedsiębiorstwem kolejowym o tej samej nazwie. Inny kandydat na nazwę to Totsuko, ale Amerykanie mieli zbyt duże problemy z wymową.

Ostatecznie zdecydowano się na połączenie łacińskiego słowa sonus (dźwięk) oraz amerykańskiego sonny (popularne w amerykańskim slangu określenie chłopca). Miało to symbolizować, że firma jest młoda i pełna energii.

Nazwa tej chińskiej firmy w wolnym tłumaczeniu oznacza... proso. Nie oznacza to jednak, że założyciel firmy - Lei Jun - pała jakąś ogromną miłością do tej rośliny.

Logo Xiaomi
Logo Xiaomi

Prezes Xiaomi niejednokrotnie podkreślał on, że ceni wieloznaczeniowość tej nazwy. Przykładowo często eksponowane "MI" może być rozszyfrowywane jako Mobile Internet lub Mission Impossible, co ma symbolizować, że firma jest zdolna do dokonywania rzeczy niemożliwych.

ZTE zmieniało swoją nazwę kilkakrotnie, ale zawsze pierwszym jej członem było wyrażenie "Zhongxing", które w języku chińskim oznacza "Pomyślność Chin". Obecnie ZTE jest akronimem od Zhongxing Telecommunication Equipment Corporation.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)