Android O - jakie nowe funkcje się pojawią? Są pierwsze przecieki

Deweloperska wersja Androida Nougat została zaprezentowana 9 marca 2016, czyli niemal dokładnie rok temu. Najwyższa zatem pora na pierwsze konkretniejsze wycieki związane z Androidem O.

Serwis VentureBeat odbył rozmowę z "zaznajomionym ze sprawą" informatorem, który zdradził, nad jakimi funkcjami pracuje obecnie Google.

Trzeba oczywiście wziąć poprawkę na to, że na tym etapie prac wiele może się jeszcze zmienić. Niektóre funkcje mogą trafić do późniejszych wydań Androida, a inne zostać uśmiercone, bo Google nie będzie zadowolony z efektu. Istnieje jednak duża szansa na to, że rozwiązania te zobaczymy już w Androidzie O.

Copy Less, czyli inteligentne kopiuj-wklej

Jedna z nowych funkcji ukrywa się pod nazwą Copy Less, co możemy przetłumaczyć jako "kopiuj mniej". Za jej sprawą niektóre rodzaje tekstowych informacji będzie można wklejać bez konieczności ich wcześniejszego ręcznego kopiowania.

Przykład? Wyobraź sobie, że rozmawiasz ze znajomym za pośrednictwem komunikatora i umawiasz się z nim na obiad. Odpalasz aplikację z polecanymi restauracjami, znajdujesz jakiś fajny lokal i powracasz do rozmowy. Gdy zaczniesz pisać "spotkajmy się w…", klawiatura zaproponuje wklejenie adresu wyświetlanego przez aplikację, której chwilę wcześniej używałeś.

Zapowiada się nieźle, ale aby ta funkcja miała sens, musi działać bezbłędnie i przewidywalnie. Nie może być bowiem tak, że użytkownik będzie przełączał się między aplikacjami bez pewności, czy system zrozumiał, który tekst chce skopiować. W takich sytuacjach bezpieczniej będzie skopiować go ręcznie.

Obsługa ekranowych gestów

Niektóre akcje będzie można przyspieszyć za pomocą gestów. Przykładowo nakreślenie na ekranie litery C (jak contacts) rozwinie skróconą listę ostatnio używanych kontaktów. Prawdopodobnie gesty będzie można wykonywać na wygaszonym wyświetlaczu.

Bardzo fajna funkcja, która obecna jest już w kilku nakładkach. Szczególnie popularna jest wśród chińskich producentów smartfonów. Powyżej fragment wideo promocyjnego Oppo N1.

Lepsze rozpoznawanie treści tekstowych

Nowy Android ma lepiej rozumieć, jaki rodzaj tekstu wyświetlany jest na ekranie i proponować związane z nim akcje. Gdy np. ktoś wyśle ci SMS-em adres, zostanie on podkreślony, a jego kliknięcie przeniesie cię do Map Google. Namiastkę tego rozwiązania ma już GMail, który rozpoznaje np. daty, po których kliknięciu tworzone jest wydarzenie w kalendarzu.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Na razie nie wiadomo, czy funkcja ta ma zostać zaszyta tylko w apce Wiadomości na Androida, czy też będzie działała także w innych częściach systemu.

Android O ma zostać zaprezentowany w maju

A konkretnie 17 maja, bo właśnie wtedy w San Francisco ma się odbyć deweloperska konferencja Google I/O 2017. Jak co roku, w trakcie jej trwania usłyszymy sporo szczegółów związanych z usługami i produktami Google'a.

Bardzo możliwe, że od razu po prezentacji udostępniona zostanie testowa wersja Androida O, z której skorzystać będą mogli użytkownicy Pixeli oraz — być może — wybranych Nexusów. Na ruszenie oficjalnego procesu aktualizacyjnego poczekamy zapewne do jesieni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowa Nokia 3310 rozchodzi się jak świeże bułeczki. Zaskoczeni? ProTruly Darling to pierwszy smartfon z kamerką 360. Wygląda paskudnie Na tę wiadomość długo czekałem. YotaPhone 3 jednak powstanie! Samsung zaczyna promować Galaxy Note'a 8 przed premierą Galaxy S8? Dyrektor operacyjny Huaweia przekonuje, że 4 GB RAM-u w smartfonie wystarczy. Mnie nie przekonał father.io i Inceptor coraz bliżej. Laser tag w rozszerzonej rzeczywistości W tym pudełku kryje się Nokia 3310 w bardzo nietypowej wersji Upulse to nowa budżetowa seria smartfonów firmy Wiko Wiko WIM oficjalnie. Flagowa nowość Francuzów na rok 2017 Polski myPhone wyróżniony nagrodą European Android Award. O co chodzi? Zapytaliśmy Google'a Pizza Hut umożliwia zamawianie pizzy specjalnym... butem Google Assistant w końcu dla każdego. Prawie... Motorola wraca do gry BlackBerry Aurora to nowy średniak przeznaczony na rynek indonezyjski iPhone 8 ze złączem USB typu C? Tak ma wyglądać Samsung Galaxy S8! LG X power2 - wideoprezentacja Huawei P10 - wideoprezentacja LG G6 - wideoprezentacja Sony Xperia Touch to świetnie zapowiadający się sprzęt z jedną gigantyczną wadą T-Mobile pokazał inteligentne okulary. Wykorzystają sieć 5G Alcatel A5 LED to pierwszy smartfon ze świecącą obudową Stworzyli smartfona za 15 zł, a teraz... mogą trafić za kratki 5 premier z MWC 2017, na które czekam najbardziej

Popularne w tym tygodniu:

Dajcie już spokój z tym bronieniem iPhone'a 8 Składany iPhone w 2020 roku? Prace już ponoć ruszyły Chińska firma ma genialny pomysł na "bezramkowy" telefon Apple Pay w Polsce jeszcze w tym miesiącu? Który operator oferuje najszybszy internet mobilny? Są dane z września Galaxy A5 (2018) na zdjęciach. Jeśli faktycznie tak wygląda, będzie hit Smartfon dla graczy Razera może być niezłą bestią. Wycieka specyfikacja Nokia 9 na wizualizacji. To może być naprawdę ładny sprzęt Smartfony OnePlusa zbierają dane użytkowników. Mamy powody do obaw? Google integruje Instant Apps ze Sklepem Play. Sprawdzisz aplikacje zanim je zainstalujesz #wSkrócie: nubia Z17 miniS oficjalnie, smartfon Razera, Mate 10 z Oreo i Oculus Go #wSkrócie: złoty iPhone X, Bixby 2.0 oraz czerwona Xperia XZ Premium w Polsce