Polak pracuje nad... najmniej szkodliwym telefonem na świecie

Michał Kiciński - współzałożyciel firmy CD Projekt i jeden z twórców gry "Wiedźmin" - wziął się za produkcję telefonu. Nie będzie to jednak zwykły telefon.

Postaje komórka cechująca się niskim poziomem promieniowania

Każdy dostępny na rynku telefon wydziela promieniowanie, którego siłę określa się współczynnikiem SAR. Odzwierciedla ona szybkość, z jaką ludzie ciało pochłania energię wydzielaną przez urządzenie.

W przypadku telefonu Michała Kicińskiego siła promieniowania ma być najniższa na świecie. Urządzenie zostanie wyprodukowane przez założoną przez niego firmę Midita, która zajmuje się produkcją bezpiecznej elektroniki.

Ma to być zwykła komórka ukrywająca się pod nazwą YogiFone. Jej funkcjonalność ograniczy się do możliwości prowadzenia rozmów głosowych oraz wysyłania i odbierania SMS-ów. O łączności z internetem można zapomnieć, bo przekłada się ona na wzrost wydzielanego promieniowania.

Czy promieniowanie telefonów faktycznie szkodzi? To kwestia dyskusyjna

Kiciński zlecił ponoć przeprowadzenie badań, które wykazały, że promieniowanie ma negatywny wpływ na organizm. W rozmowie z magazynem "Wprost" powołuje się on ponadto na badania amerykańskich naukowców, których wyniki nie zostały jeszcze co prawda ujawnione, ale ma się to zmienić wkrótce.

Lepsze od naszych zrobili i tak Amerykanie, ale opublikują je dopiero w połowie tego roku. Trwały wiele lat, kosztowały prawie 30 mln dolarów i były niezależne, a nie zlecone przez jakąś firmę telekomunikacyjną. Narażali szczury przez pół godziny dziennie na promieniowanie telefonów komórkowych. Okazało się, że po jakimś czasie zaczęły się u nich rozwijać dwa rodzaje nowotworów m.in. glejaki.

Michał Kiciński

Osobiście podchodzę do tych rewelacji sceptycznie

Narodowa Agencja Zdrowia USA regularnie agreguje wyniki badań dotyczących szkodliwości telefonów komórkowych. Na chwilę obecną jedynym udowodnionym efektem ubocznym promieniowania jest minimalny wzrost temperatury narażonych na nie organów. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, by delikatna zmiana temperatury miała wpływ na rozwój nowotworów.

Oczywiście jest też druga strona medalu — nie ma dowodów na to, że telefony nie szkodzą. Na takie stwierdzenia jest jeszcze za wcześnie. Telefonia komórkowa to stosunkowo młoda technologia, więc nikt nie zdążył jeszcze zbadać długofalowego wpływu promieniowania na ludzki organizm.

Czy warto zawracać sobie głowę bezpiecznymi telefonami?

Jeśli ktoś planuje kupić urządzenie wydzielające niewielką ilość promieniowania, musi wziąć poprawkę na jedną rzecz. Telefony komórkowe są w powszechnym użyciu od mniej więcej dwóch dekad. Gdyby w ciągu kilku lat mogły w odczuwalnym stopniu przyczynić się do rozwoju nowotworów, już byśmy o tym wiedzieli. Pod znakiem zapytania stoją tylko długofalowe skutki.

Zobacz również: LG G Watch Urbane

Przyjmijmy na moment, że telefony faktycznie szkodzą i w perspektywie kilku dekad mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. I tu rodzą się pytania:

  • czy w takim wypadku używanie bezpiecznego telefonu przez rok, dwa czy nawet pięć może cokolwiek zmienić?
  • czy YogiFone doczeka się kolejnych generacji, abyśmy mogli używać bezpiecznych telefonów przez dekady?
  • czy za kilka lat ktokolwiek będzie się trudził produkcją urządzeń o niskim promieniowaniu?
  • czy w ogóle jesteś gotowy na technologiczne wyrzeczenia przez całe życie?

Nawet jeśli jesteś zainteresowany kupnem bezpiecznego telefonu, nie jesteś skazany na urządzenie tak właśnie promowane. Komórek o niskim poziomie promieniowania jest mnóstwo.

W Europie dopuszczalna wartość współczynnika SAR to 2,0 W/kg. Każde dostępne na naszym kontynencie urządzenie elektroniczne jest pod tym kątem badane.

Sprawdź, jak dużo promieniowania wydziela twój telefon

Na stronie S21 znajduje się dość długa lista telefonów z przypisanym współczynnikiem SAR. Jeśli jakiegoś nie ma, łatwo wyszukasz stosowną informację, wpisując w Google'a hasło "nazwa modelu SAR".

Bardzo dobrze na tle konkurencji wypadają smartfony Samsunga. W przypadku wielu modeli mówimy o wartościach w granicach 0,5 W/kg, czyli czterokrotnie niższych niż maksymalne dopuszczalne normy.

Jakiś czas temu serwis PhonAndroid prześwietlił popularne telefony i sporządził listę najmniej bezpiecznych telefonów. Tutaj niechlubny prym wiodą Honor (marka należąca do Huaweia) i Apple, ale nawet Honor 8 z 1,5 W/kg spokojnie mieści się w europejskich normach.

Pupularne smartfony z najwyższym współczynnikiem SAR:

Pupularne smartfony z najniższym współczynnikiem SAR:

Jeśli panicznie boisz się promieniowania lub chociaż wolisz dmuchać na zimne, unikaj trzymania telefonu przy głowie:

  • zamiast dzwonić, pisz lub użyj zestawu słuchawkowego;
  • podczas spania nie trzymaj telefonu przy lub pod poduszką;
  • nie rozmawiaj przez telefon, gdy masz bardzo słaby sygnał, bo wtedy wydzielane promieniowanie jest najsilniejsze.

Jak już jednak wspomniałem, na razie nie ma żadnych dowodów na to, że telefony faktycznie szkodzą, a Michał Kiciński ma interes w tym, by przekonać nas, że jest inaczej.

Źródło: Wprost, Antyradio, National Cancer Institure, S21

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

PowerVR Furian oficjalnie. Przygotuj się na potężny skok wydajności graficznej w kolejnych iPhone'ach Android O - jakie nowe funkcje się pojawią? Są pierwsze przecieki Nowa Nokia 3310 rozchodzi się jak świeże bułeczki. Zaskoczeni? ProTruly Darling to pierwszy smartfon z kamerką 360. Wygląda paskudnie Na tę wiadomość długo czekałem. YotaPhone 3 jednak powstanie! Samsung zaczyna promować Galaxy Note'a 8 przed premierą Galaxy S8? Dyrektor operacyjny Huaweia przekonuje, że 4 GB RAM-u w smartfonie wystarczy. Mnie nie przekonał father.io i Inceptor coraz bliżej. Laser tag w rozszerzonej rzeczywistości W tym pudełku kryje się Nokia 3310 w bardzo nietypowej wersji Upulse to nowa budżetowa seria smartfonów firmy Wiko Wiko WIM oficjalnie. Flagowa nowość Francuzów na rok 2017 Polski myPhone wyróżniony nagrodą European Android Award. O co chodzi? Zapytaliśmy Google'a Pizza Hut umożliwia zamawianie pizzy specjalnym... butem Google Assistant w końcu dla każdego. Prawie... Motorola wraca do gry BlackBerry Aurora to nowy średniak przeznaczony na rynek indonezyjski iPhone 8 ze złączem USB typu C? Tak ma wyglądać Samsung Galaxy S8! LG X power2 - wideoprezentacja Huawei P10 - wideoprezentacja LG G6 - wideoprezentacja Sony Xperia Touch to świetnie zapowiadający się sprzęt z jedną gigantyczną wadą T-Mobile pokazał inteligentne okulary. Wykorzystają sieć 5G Alcatel A5 LED to pierwszy smartfon ze świecącą obudową

Popularne w tym tygodniu:

Dajcie już spokój z tym bronieniem iPhone'a 8 Składany iPhone w 2020 roku? Prace już ponoć ruszyły Chińska firma ma genialny pomysł na "bezramkowy" telefon Apple Pay w Polsce jeszcze w tym miesiącu? Który operator oferuje najszybszy internet mobilny? Są dane z września Galaxy A5 (2018) na zdjęciach. Jeśli faktycznie tak wygląda, będzie hit Smartfon dla graczy Razera może być niezłą bestią. Wycieka specyfikacja Nokia 9 na wizualizacji. To może być naprawdę ładny sprzęt Smartfony OnePlusa zbierają dane użytkowników. Mamy powody do obaw? Google integruje Instant Apps ze Sklepem Play. Sprawdzisz aplikacje zanim je zainstalujesz #wSkrócie: nubia Z17 miniS oficjalnie, smartfon Razera, Mate 10 z Oreo i Oculus Go #wSkrócie: złoty iPhone X, Bixby 2.0 oraz czerwona Xperia XZ Premium w Polsce