Czytnik linii papilarnych w Galaxy S8 może okazać się zbędny

Wiemy już, że czytnik linii papilarnych w Galaxy S8 zostanie umieszczony nie - jak dotychczas - na przodzie urządzenia, lecz na jego tyle. Spotkało się to z falą krytyki. Być może niepotrzebnej.

Galaxy S8 z funkcją skanowania twarzy i tęczówki

Wszystko wskazuje na to, że Galaxy S8 odziedziczy po świętej pamięci Nocie 7 skaner tęczówki. Ma on jednak zostać wsparty dodatkowo funkcją rozpoznawania twarzy.

Podwójne zabezpieczenie ma mieć dwie zalety:

  • wyższy stopień bezpieczeństwa (szansa, że dwie osoby mają bardzo podobne twarze i bardzo podobne tęczówki jest bliska zeru);
  • szybsze działanie (oprogramowanie nie będzie uzależnione tylko od jednej porcji danych do przetworzenia).

Wygląda na to, że Samsung traktuje nowy typ zabezpieczenia biometrycznego bardzo poważnie.

Skan twarzy jako metoda uwierzytelniania płatności mobilnych

Jak dowiedziała się agencja prasowa Bloomberg, funkcja rozpoznawania twarzy ma być ściśle zintegrowana z usługą Samsung Pay. Koreański gigant prowadzi już ponoć rozmowy z bankami, aby w nadchodzących miesiącach umożliwić konsumentom autoryzowanie w ten sposób płatności.

Autoryzowanie płatności w Samsung Pay odbywa się obecnie poprzez skanowanie odcisku palca

Samsung musi być więc bardzo przekonany o skuteczności tego rozwiązania. Najwidoczniej nie będzie to tylko dodatek na otarcie łez po skanerze odcisków palca, który — według planów - miał być ponoć zintegrowany z wyświetlaczem.

Jeśli Samsung zrobi to dobrze, czytnik linii papilarnych w S8 stanie się niepotrzebny

Testowałem Galaxy Note'a 7 przez kilkanaście dni i sprawność działania skanera tęczówki bardzo mnie zaskoczyła. Wbrew moim obawom, telefon nie musi znajdować się idealnie równolegle do twarzy w bliskiej odległości. Wystarczy że oczy znajdują się w polu widzenia skanera.

Zobacz również: Samsung Galaxy S8 - test

Skaner tęczówki wykorzystuje światło podczerwone, dlatego funkcja ta działa nawet w całkowitej ciemności. Niestraszne mu były nawet okulary korekcyjne czy — ku mojemu zaskoczeniu — przeciwsłoneczne.

Na tym zalety skanowania oczu się nie kończą

Nie muszę chyba dodawać, że to zabezpieczenie biometryczne — w przeciwieństwie do czytnika odcisków palców — sprawdza się także wtedy, gdy użytkownik nie ma rękawiczek.

Skanowanie palca ma też to do siebie, że można je przeprowadzić… wbrew woli właściciela telefonu (np. przez sen). Otwarcie czyichś powiek bez jego wiedzy byłoby zdecydowanie bardziej skomplikowanym zabiegiem.

Podczas testów Note'a 7 jedyne zastrzeżenia miałem odnośnie szybkości działania skanera tęczówki. Czasem skanowanie trwało ułamek sekundy, a czasem dwie. Teoretycznie to niewiele, ale z jakiegoś powodu bezczynne wpatrywanie się w telefon było w takich sytuacjach irytujące.

W S8 ten aspekt ma być poprawiony. Jeśli to prawda, użytkownicy będą mieli bardzo mało powodów, by zabezpieczać swoje telefony odciskiem palca.

Nie twierdzę oczywiście, że rozpoznawanie twarzy jest bezapelacyjnie lepsze od skanowania odcisku palca

Czytnik linii papilarnych sprawdza się wtedy, gdy z jakiegoś powodu telefon trzymany jest pod dziwnym kątem. Mam nadzieję, że w przyszłości producentom telefonów nie przyjdzie do głowy całkowite pozbycie się skanerów odcisków palców na rzecz skanowania twarzy czy oczu.

Galaxy S8 ma czytnik linii papilarnych obok aparatu

Podejrzewam jednak, że dla wielu użytkowników S8 skanowanie twarzy będzie głównym zabezpieczeniem, a odcisk palca awaryjnym dodatkiem. Nie na odwrót.

Szkoda tylko, że w przypadku S8 rozpoznawanie twarzy nie rozwiąże największego problemu spowodowanego przerzuceniem skanera z przedniego panelu na tylny. Mam na myśli niemożność szybkiego odblokowania telefonu bez konieczności podnoszenia go z biurka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nie pokazuj konsultantowi, że jesteś zadowolony z oferty. Wykorzysta to Samsung Galaxy S8 także w wersji z 6 GB RAM-u. Jest tylko jedno "ale" W konkursie HTC do wygrania jest smartfon... z 2013 roku. Wbrew pozorom ma to sens OnePlus 3T w nowej wersji. Kosztuje tyle samo co poprzednia, ale raczej jej nie kupisz Nokia 6 poddana torturom. Czy jakość wykonania trzyma poziom fińskiej legendy? Flagowiec LG nie pojawi się na największym rynku na świecie Vertu trafiło w ręce biznesmena, który miał zatarg z Nokią Eye - etui ostateczne. Dodaje do iPhone'a system Android, bezprzewodowe ładowanie i dodatkowe sloty na karty SIM Europejska cena LG G6. Ile smartfon może kosztować w Polsce? Po co komu światło? Oto technologia śledząca ruch z wykorzystaniem dźwięku W smartfonach Nokia mogą pojawić się aparaty z optyką Zeissa Galaxy S8 miał mieć czytnik linii papilarnych zintegrowany z ekranem. Co poszło nie tak? Lenovo K5 teraz w niższej cenie Sprzedaż smartfonów w 2016 roku. Najwięcej sprzedał Samsung, a najwięcej zarobił Apple Polak pracuje nad... najmniej szkodliwym telefonem na świecie PowerVR Furian oficjalnie. Przygotuj się na potężny skok wydajności graficznej w kolejnych iPhone'ach Android O - jakie nowe funkcje się pojawią? Są pierwsze przecieki Nowa Nokia 3310 rozchodzi się jak świeże bułeczki. Zaskoczeni? ProTruly Darling to pierwszy smartfon z kamerką 360. Wygląda paskudnie Na tę wiadomość długo czekałem. YotaPhone 3 jednak powstanie! Samsung zaczyna promować Galaxy Note'a 8 przed premierą Galaxy S8? Dyrektor operacyjny Huaweia przekonuje, że 4 GB RAM-u w smartfonie wystarczy. Mnie nie przekonał father.io i Inceptor coraz bliżej. Laser tag w rozszerzonej rzeczywistości W tym pudełku kryje się Nokia 3310 w bardzo nietypowej wersji

Popularne w tym tygodniu:

Google wybudował cmentarz dla swoich usług. Serio Samsung Galaxy Fold zmierza do Polski. Składany smartfon kupisz jeszcze w październiku Google Pixel 4: wyciekają przykładowe zdjęcia i funkcje aparatu. Konkurencjo, szykuj się na fotopogrom Samsung Galaxy S4 zoom, czyli hybryda telefonu i cyfrówki [Podróż w czasie] Microsoft Surface Duo jako telefon z Androidem? To nie ma prawa się udać PS4 Remote Play dla wszystkich! Sony wreszcie zdejmuje ograniczenie Galaxy Fold w Polsce. Samsung ujawnia cenę i szczegóły oferty ZTE wraca na polski rynek. Trzy smartfony na start OnePlus 8: wycieka wygląd. Ten przeciek mówi sporo na temat całego rynku smartfonów Rwanda wprowadza na rynek w pełni afrykańskie telefony iPhone 11: nadchodzi tryb Deep Fusion. Aparat będzie jeszcze lepszy Mam już dość bycia karanym za to, że chcę iść z duchem czasu