Czytnik linii papilarnych w Galaxy S8 może okazać się zbędny

Wiemy już, że czytnik linii papilarnych w Galaxy S8 zostanie umieszczony nie - jak dotychczas - na przodzie urządzenia, lecz na jego tyle. Spotkało się to z falą krytyki. Być może niepotrzebnej.

Galaxy S8 z funkcją skanowania twarzy i tęczówki

Wszystko wskazuje na to, że Galaxy S8 odziedziczy po świętej pamięci Nocie 7 skaner tęczówki. Ma on jednak zostać wsparty dodatkowo funkcją rozpoznawania twarzy.

Podwójne zabezpieczenie ma mieć dwie zalety:

  • wyższy stopień bezpieczeństwa (szansa, że dwie osoby mają bardzo podobne twarze i bardzo podobne tęczówki jest bliska zeru);
  • szybsze działanie (oprogramowanie nie będzie uzależnione tylko od jednej porcji danych do przetworzenia).

Wygląda na to, że Samsung traktuje nowy typ zabezpieczenia biometrycznego bardzo poważnie.

Skan twarzy jako metoda uwierzytelniania płatności mobilnych

Jak dowiedziała się agencja prasowa Bloomberg, funkcja rozpoznawania twarzy ma być ściśle zintegrowana z usługą Samsung Pay. Koreański gigant prowadzi już ponoć rozmowy z bankami, aby w nadchodzących miesiącach umożliwić konsumentom autoryzowanie w ten sposób płatności.

Autoryzowanie płatności w Samsung Pay odbywa się obecnie poprzez skanowanie odcisku palca

Samsung musi być więc bardzo przekonany o skuteczności tego rozwiązania. Najwidoczniej nie będzie to tylko dodatek na otarcie łez po skanerze odcisków palca, który — według planów - miał być ponoć zintegrowany z wyświetlaczem.

Jeśli Samsung zrobi to dobrze, czytnik linii papilarnych w S8 stanie się niepotrzebny

Testowałem Galaxy Note'a 7 przez kilkanaście dni i sprawność działania skanera tęczówki bardzo mnie zaskoczyła. Wbrew moim obawom, telefon nie musi znajdować się idealnie równolegle do twarzy w bliskiej odległości. Wystarczy że oczy znajdują się w polu widzenia skanera.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Skaner tęczówki wykorzystuje światło podczerwone, dlatego funkcja ta działa nawet w całkowitej ciemności. Niestraszne mu były nawet okulary korekcyjne czy — ku mojemu zaskoczeniu — przeciwsłoneczne.

Na tym zalety skanowania oczu się nie kończą

Nie muszę chyba dodawać, że to zabezpieczenie biometryczne — w przeciwieństwie do czytnika odcisków palców — sprawdza się także wtedy, gdy użytkownik nie ma rękawiczek.

Skanowanie palca ma też to do siebie, że można je przeprowadzić… wbrew woli właściciela telefonu (np. przez sen). Otwarcie czyichś powiek bez jego wiedzy byłoby zdecydowanie bardziej skomplikowanym zabiegiem.

Podczas testów Note'a 7 jedyne zastrzeżenia miałem odnośnie szybkości działania skanera tęczówki. Czasem skanowanie trwało ułamek sekundy, a czasem dwie. Teoretycznie to niewiele, ale z jakiegoś powodu bezczynne wpatrywanie się w telefon było w takich sytuacjach irytujące.

W S8 ten aspekt ma być poprawiony. Jeśli to prawda, użytkownicy będą mieli bardzo mało powodów, by zabezpieczać swoje telefony odciskiem palca.

Nie twierdzę oczywiście, że rozpoznawanie twarzy jest bezapelacyjnie lepsze od skanowania odcisku palca

Czytnik linii papilarnych sprawdza się wtedy, gdy z jakiegoś powodu telefon trzymany jest pod dziwnym kątem. Mam nadzieję, że w przyszłości producentom telefonów nie przyjdzie do głowy całkowite pozbycie się skanerów odcisków palców na rzecz skanowania twarzy czy oczu.

Galaxy S8 ma czytnik linii papilarnych obok aparatu

Podejrzewam jednak, że dla wielu użytkowników S8 skanowanie twarzy będzie głównym zabezpieczeniem, a odcisk palca awaryjnym dodatkiem. Nie na odwrót.

Szkoda tylko, że w przypadku S8 rozpoznawanie twarzy nie rozwiąże największego problemu spowodowanego przerzuceniem skanera z przedniego panelu na tylny. Mam na myśli niemożność szybkiego odblokowania telefonu bez konieczności podnoszenia go z biurka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy? Oglądam Raku Raku, wnusiu Star Wars Mobile oficjalnie. Moc jest silna w tych smartfonach LG Arena KM900 na filmach LG Surf 4GB KM570 - już w Europie! Motorola podbije Europę konkurencją dla Nexusa 4? W Plusie Internet bez limitów prędkości 6 milionów utworów w Nokia Music Store Orange włączy się do "wojny cenowej", ale... Orange rozdaje gadżety w zamian za... ocenę obsługi Motorola FlipOut z Androidem 2.1 oficjalnie zaprezentowana [wideo] W skrócie: iPad Air 2, smartfon Amazonu i rozpakowywanie OnePlus One'a Samsung Soul w edycji olimpijskiej

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy S11+ wycieka. Raczej nie będzie najpiękniejszym członkiem serii Polski dystrybutor odmawia wydania OnePlusa 7 Pro zakupionego w Black Friday [AKTUALIZACJA: klienci jednak dostaną telefony] Samsung Galaxy S10 powoli dostaje aktualizację do Androida 10 Huawei Mate 30 Pro będzie dostępny w Polsce. To już oficjalne Xiaomi Mi 10 zapowiedziany. Na pokładzie Snapdragon 865 Jakość lustrzanki w telefonie. Sony składa odważne obietnice Ciemny motyw w całym internecie? Ukryta funkcja Chrome'a w końcu na to pozwala Huawei Mate 30 Pro: cena w Polsce. Pojawi się tylko 100 egzemplarzy Samsung Galaxy S11+ jednak może być ładniejszy. Oby iPhone 12: Apple może mocno namieszać w przekątnych ekranu. Nie podoba mi się to OnePlus ofiarą włamania. Wyciekły dane klientów Google udostępnia tryb Ambient Mode. Nie każdy skorzysta z nowości