Link Bubble - jedna z moich ulubionych apek na Androida znika z Google Play

Po przesiadce z Androida na iOS brakuje mi niewielu aplikacji. Ta, której brakuje mi chyba najbardziej, właśnie została usunięta z Google Play.

To już koniec Link Bubble

Link Bubble to przeglądarka, która — podobnie jak Messenger Facebooka — działała w pływającym dymku. Przeglądane strony w każdej chwili można było zminimalizować do niewielkiej ikonki, która znajdowała się na pierwszym planie.

To była naprawdę genialna apka, która przydawała się np. podczas przeglądania Facebooka czy Twittera. Mogłem klikać po kolei w linki udostępniane przez znajomych, a strony ładowały się w tle. Po tapnięciu w dymek wszystkie witryny czekały już załadowane. Bardzo brakuje mi tego typu apek na iPhonie, ale przez ograniczenia systemowe nie da się czegoś takiego w iOS-ie osiągnąć.

Okazuje się, że Android także nie jest przyjazny deweloperom

Brave Software — studio rozwijające tę apkę — swoją decyzję argumentuje tym, że narzędzia deweloperskie udostępniane przez Google'a nie pozwalają na łatwe tworzenie aplikacji, które ładują strony internetowe w tle. Konieczne było obchodzenie ograniczeń, co na dłuższą metę okazało się zbyt uciążliwe.

Aplikację tę stworzył Chris Lacy, który sprzedał ją wspomnianemu studiu. Napisał on na Twitterze, że rozumie decyzję twórców, bo Link Bubble zawsze był bardziej pokazem nieszablonowego myślenia i omijania barier niż gotowym produktem.

Osoby, które zainstalowały już Link Bubble, dalej mogą tej apki używać, ale została ona usunięta z Google Play, a jej rozwój wstrzymano. Można też skorzystać z alternatywy jaką jest Flynx. W mojej opinii jest to apka gorsza, ale lepsze to niż nic.

Android nie taki fajny, jak go malują

Android postrzegany jest jako system, który daje deweloperom więcej swobody niż iOS, dzięki czemu aplikacje mogą głębiej ingerować w system. To prawda, ale — jak widać — zielona strona barykady nie jest programistycznym rajem.

Kojarzycie stworzoną przez Instagrama aplikację Hyperlapse? Pozwala ona na tworzenie ultrapłynnych filmów. Podczas ich kręcenia apka wykorzystując żyroskop zapisuje dokładny ruch urządzenia i wszystkie drgania, aby następnie wyciąć z gotowego materiału stabilny kadr. Działa to fenomenalnie.

Aplikację tę wydano tylko na iOS, za co na twórców spłynęła fala hejtu. Ci wyjaśnili jednak, że chętnie zrobiliby wersję na Androida, ale ograniczenia systemowe nie pozwalają wykorzystać żyroskopu w taki sposób, by Hyperlapse mógł działać.

Zobacz również: Appshaker 2 #32: Cliff Hopper, Dumpster, Story of Life i inne

Kolejną wadą Androida jest fragmentacja. Tysiące różnych urządzeń i mnóstwo wersji oprogramowania sprawia, że rozwój aplikacji trwa dłużej niż w przypadku iOS-u, który kontroluje raptem kilka telefonów i tabletów. Problem ten daje się we znaki nawet Google'owi, bo przecież jego świetna klawiatura Gboard wylądowała na iPhone'ach na długo przed premierą wersji na Androida.

Pozostaje mieć nadzieję, że nadchodzący Android O powróci do korzeni i system Google'a stanie się dużo bardziej otwarty.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #27: Beat Racer, FaceAPP, After The End i inne Najlepsze aplikacje dla alkoholowych smakoszy Aplikacje na telefon, których używam Appshaker 2 #26: Blyss, Shadowmatic, Speedr i inne Chuck Norris ma swoją własną grę! Co kryje się za Nonstop Chuck Norris? Gboard - najlepsza klawiatura na smartfony, z jaką miałem do czynienia Appshaker 2 #25: unWorded, Rocket Shock 3D i Summary Scanner Appshaker 2 #24: Donald Draws, Outside World i inne Samsung Flow wkrótce będzie naprawdę użyteczne. Wreszcie! Appshaker 2 #23: Posture, Ampere i The Wolf Sony chce, by robienie zdjęć jedzeniu miało sens Appshaker 2 #22: electronia, Bitesnap i aplikacje walentynkowe Mapy Google z funkcją udostępniania list miejsc. Czegoś takiego brakowało Appshaker 2 #21: Cubway, Screenshot Utility, Conduct THIS i inne UberEATS już w Polsce. Nowa metoda zamawiania jedzenia do domu lub biura Appshaker 2 #20: PolyGen, Roller Coaster Tycoon, Symmetria i inne Pokemon Duel już do pobrania. Powtórzy sukces Pokemon GO? Appshaker 2 #19: Ookujira, Swiftly switch i Grumpy Cat's Worst Game Ever Appshaker 2 #18: WRIO Keyboard, KineMaster, Orconoid i inne Appshaker 2 #17: Hot Wheels Race Off, Photomath, FastKey Launcher i inne Appshaker 2 #16: Dominocity, DRIVETRIBE, QualityTime i inne Super Mario Run oficjalnie "pojawił się" w Google Play, ale jeszcze nie zagrasz Appshaker 2 #15 - Friendly for Facebook, Super Cat Bros, Rings i inne A miało być tak pięknie. Zwiastun Mega Mana to największa żenada w świecie gier mobilnych ostatnich miesięcy

Popularne w tym tygodniu:

Microsoft Edge zmierza na Androida i iOS. Jest i "nowy" Microsoft Launcher Meizu oficjalnie powraca do Polski! Znamy szczegóły