Ależ genialna funkcja pojawiła się w Zdjęciach Google! Koniec z trzęsącym się wideo

Masz w swoich zbiorach stare filmy, które przez drżenie rąk podczas nagrywania nie nadają się do oglądania? Możesz dać im drugie życie.

Nagrywanie wideo smartfonem

Nagrywanie wideo smartfonem (nd3000 / depositphotos.com)

Zdjęcia Google na Androida z cyfrową stabilizacją filmów

Najnowsza wersja aplikacji oznaczona numerkiem 2.13 wnosi funkcję cyfrowego stabilizowania wideo. Opracowane przez Google'a oprogramowanie potrafi wyciąć z mocno chwiejnego materiału niemal idealnie stabilny kadr.

Google od dawna wykorzystuje swoje stabilizujące algorytmy m.in. na YouTubie czy w aplikacji Motion Stills na iPhone'y. Teraz można jednak poprawić dowolny film.

Jak ustabilizować wideo?

Aby skorzystać z nowej funkcji wystarczy:

  1. uruchomić aplikację Zdjęcia Google;
  2. wybrać z folderu na telefonie lub chmury jakiś film;
  3. w dolnym menu kliknąć ikonę długopisu oraz wybrać opcję "stabilizuj".

Na razie funkcja ta dostępna jest tylko w aplikacji na Androida, ale możliwe, że w niedalekiej przyszłości zagości także na platformie iOS.

Proces aktualizacyjny aplikacji dopiero ruszył i minie pewnie kilka dni, zanim nowa wersja trafi do wszystkich użytkowników. Niecierpliwi mogą pobrać Zdjęcia Google 2.13 chociażby z serwisu APKMirror i zainstalować apkę ręcznie.

Stabilizowanie wideo działa świetnie

Wygrzebałem z chmury jakieś stare, niestabilne wideo nagrane podczas spaceru po sklepie. Chciałem wówczas sprawdzić skuteczność wbudowanej stabilizacji, więc celowo mocno potrząsałem telefonem. Możemy się więc przekonać, jak dobre są algorytmy Google'a. A są naprawdę niezłe.

Oczywiście cudów nie ma i algorytm nie zastąpi dobrego gimbala. Przy mocno niestabilnym wideo obraz cały czas "płynie", więc choć po cyfrowym ustabilizowaniu kadr pozostaje stabilny, uwiecznione obiekty drgają, tworząc efekt galarety.

Zobacz również: Tetris byłby finansową porażką

Przypominam jednak, że sprawdziłem wyjątkowo mocno trzęsący się film. W przypadku wideo nagranych telefonem trzymanym możliwie jak najstabilniej rezultaty są o wiele lepsze. Jakby smartfon sunął po szynach.

Oczywiście nie jest to pomysł nowy

Podobny efekt można osiągnąć, używając chociażby aplikacji Hyperlapse Microsoftu. Google stworzył jednak wygodniejsze narzędzie. Ba, nie wypuścił żadnego nowego narzędzia, tylko zaktualizował to, które i tak jest preinstalowane na smartfonach z Androidem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #32: Cliff Hopper, Dumpster, Story of Life i inne Appshaker 2 #31: Pizza Boy, Big Hunter, AutoHash i inne Appshaker 2 #29: Mushroom 11, Glass Wire, Reporter i inne Appshaker 2 #28: Deep Town, Llama, Digit Drop i inne Sekcja z darmowymi aplikacjami w Google Play niewidoczna dla polskich użytkowników. Jak obejść to ograniczenie? Ta gra pokaże, ile jesteśmy w stanie wycisnąć ze smartfonów "Super Mario Run" 2.0 na Androida i iOS już jest. Co nowego? Appshaker 2 #27: Beat Racer, FaceAPP, After The End i inne Link Bubble - jedna z moich ulubionych apek na Androida znika z Google Play Najlepsze aplikacje dla alkoholowych smakoszy Aplikacje na telefon, których używam Appshaker 2 #26: Blyss, Shadowmatic, Speedr i inne Chuck Norris ma swoją własną grę! Co kryje się za Nonstop Chuck Norris? Gboard - najlepsza klawiatura na smartfony, z jaką miałem do czynienia Appshaker 2 #25: unWorded, Rocket Shock 3D i Summary Scanner Appshaker 2 #24: Donald Draws, Outside World i inne Samsung Flow wkrótce będzie naprawdę użyteczne. Wreszcie! Appshaker 2 #23: Posture, Ampere i The Wolf Sony chce, by robienie zdjęć jedzeniu miało sens Appshaker 2 #22: electronia, Bitesnap i aplikacje walentynkowe Mapy Google z funkcją udostępniania list miejsc. Czegoś takiego brakowało Appshaker 2 #21: Cubway, Screenshot Utility, Conduct THIS i inne UberEATS już w Polsce. Nowa metoda zamawiania jedzenia do domu lub biura Appshaker 2 #20: PolyGen, Roller Coaster Tycoon, Symmetria i inne

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia