Ile zapłacimy za roaming w Unii Europejskiej od 15 czerwca? Orange pozostawia konkurencję w tyle

15 czerwca w krajach członkowskich Unii Europejskiej znikną opłaty roamingowe. Czy oznacza to, że przebywając we Francji czy Niemczech, będziemy płacić za usługi tak jak w Polsce? Tak, gdy jesteśmy klientami Orange. Co z pozostałymi operatorami?

Roaming

Roaming (depositphotos.com)

Wpis został zaktualizowany o oświadczenie UKE w sprawie nowych cenników usług roamingowych sieci Play, Plus i T-Mobile.

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze

Po tym, gdy ogłoszono nowe hurtowe stawki roamingowe, można było sądzić, że nastanie wreszcie koniec dodatkowych opłat, jakie ponoszą użytkownicy, korzystając z usług sieci komórkowych za granicą. Pisząc krótko — mogło się wydawać, że mając ofertę typu "no limit", nie będzie trzeba przejmować się opłatami roamingowymi. Tak jednak nie jest.

Już wcześniej wspominaliśmy, że operatorzy będą monitorować sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze smartfonów na terenie innych krajów, aby wyłapać nieprawidłowe zachowania - korzystanie z usług, gdy na stałe mieszka się poza granicami Polski lub dużo bardziej intensywne ich wykorzystanie niż w Polsce. W takich przypadkach zostałyby naliczone dodatkowe opłaty.

Na tym się jednak nie skończyło, co ujawnił Play, który jako pierwszy przedstawił nowe cenniki usług w roamingu obowiązujące od 15 czerwca. Rzecznik pasowy operatora na vlogu wyjaśnił, że firma nie zlikwidowała całkowicie z opłat, gdyż wiązałoby się to ze stratami, o czym wspominaliśmy już w artykule na WP Finanse. Co dokładnie się zmieniło?

Play i T-Mobile wprowadzają pakiety i obniżają opłaty

Play i T-Mobile w przypadku ofert na kartę i mix oraz taryf z ustalonymi opłatami za poszczególne usługi przewidzieli nowe stawki, które mniej więcej prezentują się tak:

Opłaty roamingowe w Play i T-Mobile
Usługa Cena
minuta połączenia wychodzącego 29 gr
minuta połączenia przychodzącego 5 gr
wysłanie SMS-a 9 gr
wysłanie MMS-a 9 gr
transmisja danych (MB) 9 gr

Skupmy się jednak na nielimitowanych ofertach, z których korzysta obecnie większość klientów polskich sieci. Play poinformował, że użytkownicy co roku będą otrzymywać pulę minut na rozmowy przychodzące (400/700 min.), a po jej wykorzystaniu za minutę odebranego połączenia zapłacimy 5 gr.

W zależności od taryfy wprowadzone zostały też pakiety związane z połączeniami wychodzącymi, wysyłaniem wiadomości SMS i MMS oraz transferem danych. Każdy z nich przyznawany jest użytkownikowi na cały rok, a niewykorzystane środki nie będą przechodzić na okres kolejnych 12 miesięcy. Po wykorzystaniu danego pakietu klient będzie płacił z góry ustaloną stawkę.

Zobacz również: Wearables niedalekiej przyszłości

Tak samo wygląda to w T-Mobile. Operator również wprowadza pakiety podstawowych usług w roamingu w Europejskim Obszarze Gospodarczym (kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Plusem jest to, że są one większe — w przypadku połączeń przychodzących to 1500 min. w taryfach postpaidowych i 500 min. w prepaidowych. Opłaty po ich wykorzystaniu w Play i T-Mobile to:

Opłaty roamingowe po wykorzystaniu darmowych pakietów w Play i T-Mobile
Usługa Cena
minuta połączenia wychodzącego 16 gr
minuta połączenia przychodzącego 5 gr
wysłanie SMS-a 5 gr
wysłanie MMS-a 4 gr
transmisja danych (MB) 4 gr

Najmniej atrakcyjne są nowe oferty Plusa

Sieć Plus bez większego rozgłosu wprowadziła cenniki usług w roamingu, które będą obowiązywać w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego od 15 czerwca. Operator postawił jednak na o wiele skromniejsze pakiety na połączenia przychodzące, które wynoszą tylko 300 min. i 150 min.

Nie wprowadzono też dodatkowych pakietów na połączenia wychodzące, nie wspominając o wiadomościach SMS i MMS. Skromny pakiet danych (150 MB) dostępny jest jedynie w najdroższej ofercie sieci (69,99 zł). Opłaty w Plusie i Plush przedstawiają się mniej więcej tak:

Opłaty roamingowe w sieci Plus
Usługa Cena
minuta połączenia wychodzącego 29 gr
minuta połączenia przychodzącego 5 gr
wysłanie SMS-a 19–20 gr
wysłanie MMS-a 19–40 gr
transmisja danych (MB) 19 gr

Warto wspomnieć jeszcze o nowej ofercie Virgin Mobile. Sieć przewiduje pakiety o wielkości 120 lub 150 min. na połączenia przychodzące, a stawka z minutę połączenia po ich wykorzystaniu to 5 gr. Połączenia wychodzące będą kosztować 29 gr, za SMS-y zapłacimy 6 lub 9 gr, a jeden MB to koszt 12 gr.

Sieć Orange — ujmując to prosto — pozamiatała

Zdecydowanie najlepiej prezentuje się nowa oferta sieci Orange, która jako jedyna postanowiła umożliwić klientom ofert no limit korzystanie z usług na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego tak, jak robią to w Polsce. Operator nie bawi się w pakiety — ma po prostu nie pobierać opłat roamingowych od klientów, którzy korzystają z taryf z nielimitowanymi połączeniami.

Orange dla każdej oferty wprowadza również pakiet danych, który wyliczony jest na podstawie Limitu Fair Usage Policy. Maksymalnie wynosi on aż 9,5 GB (Orange Free 189,90), a po jego przekroczeniu pobierana jest opłata w wysokości 4 gr za 1 MB, co doskonale widać na zestawieniu cen.

Nowy cennik opłat roamingowych w sieci orange

Sieć poinformowała, że klienci ofert na kartę będą płacić tę samą stawkę za połączenia i SMS-y, którą płacą w Polsce, a transfer danych rozliczany jest po 10 gr za 1 MB.
Na usta ciśnie się stwierdzenie: rewelacja. Osoby, które korzystają z ofert no limit, a stanowią oni ok. 80 proc. klientów, mogą w ogóle zapomnieć o roamingu, gdy wybierają się na europejskie wakacje.

Oferta Orange wpłynie na działania konkurentów?

Oferty Play, T-Mobile czy nawet Plusa pozwolą użytkownikom zaoszczędzić, gdy korzystają z usług operatora za granicą, ale prawdziwą bombę przygotowało Orange. Na takie ceny liczyli użytkownicy, gdy Unia Europejska ustalała nowe dyrektywy. Pozostaje mieć nadzieję, że pozostali operatorzy wezmą przykład z pomarańczowego konkurenta i wkrótce odpowiednio zmodyfikują swoje oferty.

Jak dowiedział się money.pl, zdaniem Komisji Europejskiej roamingowe cenniki polskich operatorów mogą być niezgodne z rozporządzeniem "roam like at home". Niewykluczone, że sprawa zakończy się interwencją Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Aktualizacja:
UKE wydał oficjalnie oświadczenie w sprawie nowych stawek roamingowych wprowadzonych przez sieci Play, Plus i T-Mobile. Urząd podaje, że wytyczne, które dostali operatorzy jasno wskazują, jak wyglądać mają nowe oferty roamingowe.

Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa, mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE.

Urząd ma wkrótce prześwietlić nowe oferty trzech polskich operatorów sieci komórkowych i sprawdzić, czy są one zgodne z wytycznymi. Jeżeli będzie inaczej, UKE ma podjąć stosowne kroki.

W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, Prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych

Poczynaniom polskich operatorów ma przyglądać się również Komisja Europejska, o czym donosi serwis money.pl.

Źródło: Play, Plus, Orange, T-Mobile, Virgin Mobile, UKE

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Wiemy co jeszcze pokaże Motorola. Oto nadchodzące nowości Moto Galaxy J7 Max na horyzoncie. Czy warto wyczekiwać nowego średniaka Samsunga? Oto Huawei Y3 2017 - budżetowiec, którego nie będziesz chciał kupić Limity nas nie interesują! Project Treble ma przyspieszyć aktualizacje Androida. Optymiści nie biorą jednak pod uwagę jednej rzeczy HTC U11 z "nagrywaniem 360". O co chodzi? W tym roku Google wprowadzi aż trzy modele Pixel? To możliwe Rozumiem ekscytację iPhone'em SE (2017), ale ten telefon ma jedną wadę. Nie istnieje Xiaomi odrobiło pracę domową. Mi 6 odporny na tortury Nokia 3310 debiutuje na polskim rynku. Byliśmy na premierze! Nie tylko czerwony ekran. Samsung Galaxy S8 ma problemy z głośnikiem? 5 najpopularniejszych smartfonów na świecie w pierwszym kwartale 2017 Będziesz mógł współtworzyć Street View. Nadchodzą kamery 360 z certyfikatem Street View ready Zaskakujące wyniki badań. Technologie jednak zbliżają ludzi? Twoje komendy głosowe w nawigacji. Nowa funkcja aplikacji Waze Producent obiecał aktualizację systemu, ale nie dotrzymał słowa. Co możesz zrobić? Pytamy radcę prawnego iPhone 8 na najlepszym jak dotąd wycieku Najnowsze smartfony marki LG z I kwartału 2017 roku Netflix w końcu wspiera mobilne HDR i Dolby Vision na... jednym smartfonie iPhone 6 z 32 GB pamięci już w Polsce, ale lepiej go sobie odpuścić Snapdragon 845 nadchodzi. Co o nim wiadomo? Huawei P10 Plus w Polsce. Czy warto dopłacić? Samsung Galaxy S8 Active potwierdzony przez... Netfliksa Apple zakończył z nimi współpracę, więc muszą teraz kombinować

Popularne w tym tygodniu:

Trzy iPhone'y w 2018 roku? Jednym z nich ma być iPhone X Plus LG V30 w końcu w Polsce. Nie jest tanio, ale gratis w przedsprzedaży ratuje sytuację Wycieka Xperia, która zostanie wprowadzona w 2018 roku Pamiętacie LG G Flexa? Jego duchowego następcę może stworzyć firma, po której mało kto by się tego spodziewał Galaxy AI UX - Samsung zdradza, co będzie główną nowością w Galaxy S9? Samsung Galaxy S9 - konkretna porcja przecieków #wSkrócie: Galaxy S9 na zdjęciach, ośmiordzeniowy Apple A11X oraz Honor 7X w Polsce #wSkrócie: rekord OnePlusa 5T, specyfikacja Xiaomi Mi 7 oraz 20 lat LG w Polsce #wSkrócie: Xperia z podwójnym aparatem, Vive Focus i optyka z 5-krotnym zoomem dla smartfonów Face ID okiem kamery rejestrującej obraz w podczerwieni. Jedna rzecz mnie zaskoczyła Google podsumowuje pierwszy rok Androida Pay w Polsce. Firma ma powody do zadowolenia #wSkrócie: Moto X w sprzedaży, testy wytrzymałości OnePlusa 5T oraz iPhone X za ponad 145 000 zł