Powstanie Warszawskie Patrol Agatona

Powstanie Warszawskie Patrol Agatona (wikimedia)

Powstanie Warszawskie: dzięki tym aplikacjom dowiesz się o nim więcej

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie mieszkańców Warszawy przeciw armii niemieckiej. To ważne wydarzenie w dziejach Polski, o którym wszyscy uczą się w szkołach. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że dzięki smartfonom można rozszerzyć - i to znacznie - swoją wiedzę na temat Powstania Warszawskiego.

Wystąpienie zbrojne przeciw siłom niemieckim, które 1 sierpnia 1944 roku zorganizowała Armia Krajowa, miało doprowadzić do wyzwolenia Warszawy przed wkroczeniem do niej wojsk Armii Czerwonej. Jej mieszkańcy przez 63 dni walczyli z przeważającymi i lepiej wyposażonymi siłami okupanta, ale 3 października ostatecznie skapitulowali.

Powstanie Warszawskie nie przyniosło wymiernych korzyści, a w wyniku walk, szczególnie nalotów i ostrzału artyleryjskiego, zginąć mogło nawet 200 tys. Polaków. Jasne jest więc, że pojawiają się opinie dotyczące sensowności podjętych działań, ale w żaden sposób nie można zaprzeczyć, że wystąpienie mieszkańców Warszawy było aktem heroizmu, jakich mało zna współczesna historia.

Choćby więc z szacunku dla poległych warto wiedzieć sporo na temat tego wydarzenia. Osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę nie brakuje, a bardzo pomocny może okazać się w tym smartfon. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. Jaką? Oto pozycje, które mogą okazać się przydatne.

Pamięć Miasta

Pamięć Miasta

Muzeum Powstania Warszawskiego stara się kultywować pamięć powstańców na wiele różnych sposobów. Przygotowuje szereg dodatkowych akcji, jak spektakle teatralne czy album muzyczny oparty na twórczości Tadeusza Gajcego, ale myśli także o wykorzystaniu nowych technologii. Muzeum wprowadziło trzy aplikacje, dzięki którym można dowiedzieć się sporo o Powstaniu Warszawskim.

Pierwszą jest "Pamięć Miasta". Dzięki niej użytkownicy mogą poznać historię ważnych miejsc, w których znajdują się monumenty, posągi czy tablice zabytkowe. Każda z ok. 370 lokalizacji z bazy aplikacji opatrzona jest krótki opisem, a większość wzbogacono o archiwalne fotografie. Dodatkowo dla 30 miejsc dodano notki audio — lektorem jest Sonia Bohosiewicz.

Program można pobrać z:

Zobacz również: Na randkę ze smartfonem

Archimapa

Archimapa

"Archimapa" to nietypowy przewodnik po Warszawie, który przedstawia 7 ciekawych zagadnień tematycznych dotyczących jej architektury. Autorami poszczególnych tekstów są znawcy i krytycy architektury Warszawy, a pierwszy z nich dotyczy stolicy z okresu Powstania Warszawskiego - "Warszawa niezaistniała 1944, Architektura Warszawy 20-lecia międzywojennego 1918–1939".

Program umożliwia zaplanowanie wycieczki czy spaceru z uwzględnieniem miejsc wartych odwiedzenia, a przy tym informuje o dostępności (np. godziny otwarcia) poszczególnych zabytków. Mapy wyświetlane są w trybie offline, więc nie trzeba dostępu do sieci, aby korzystać z tego programu.

Program można pobrać z:

Asiunia

"Asiunia" to ostatnia z pozycji powstałych dzięki nakładom Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to interaktywna multimedialna adaptacja znanej książki Joanny Papuzińskiej, która przedstawia historię 5-letniej dziewczynki. Tytuł ten został stworzony z myślą o rodzicach, którzy chcą przedstawić dzieciom zagadnienia dotyczące nie tylko powstania, ale samej wojny.

Program można pobrać z:

Ulice '44

Ulice '44

Nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego dba o pamięć powstańców. Z inicjatywy Fundacji Źródła Pamięci powstała aplikacja "Ulice '44". Program ten ma pokazać użytkownikom przebieg Powstania Warszawskiego — prezentuje wydarzenia na wirtualnej mapie z uwzględnieniem istotnych ulic, placów czy pojedynczych budynków. Pozycja przedstawia pełny, 63-dniowy obraz powstania.

Program można pobrać z:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Prosta metoda poprawienia jakości zdjęć Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: piękny space shooter, wciągający hck'n'slash i bezkonkurencyjny Sidebar Przeglądarka Maxthon dostępna także dla iPhone'ów Prosty menedżer programów dla Windows Mobile Android 2.3 Gingerbread zarezerwowany tylko dla Nexusa S Appshaker Komórkomanii #83 - Flashout 2, Javelin Browser, Flappy48 i inne Jak spersonalizować telefon, zanim się go kupi? HTC ma sposób Łatwiejsze podpisywanie programów na Symbiana Gdzie nie kupować iPhone? Fortnite: Battle Royale trafi na smartfony. Będziesz mógł rywalizować z konsolowcami i pecetowcami Mobilna kampania reklamowa Fanty Open source w androidzie

Popularne w tym tygodniu:

Namaluj mnie jak Picasso albo Van Gogh. Tak Polacy wykorzystali rozszerzoną rzeczywistość Google chce Ci pomóc zachować dystans społeczny. Sodar wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość Asystent Google w wersji klikalnej. Action Blocks ułatwi wykonywanie rutynowych czynności Zobacz Międzynarodową Stację Kosmiczną nad Polską. Jest od tego aplikacja