Dzięki aplikacjom na telefon możesz m.in. podziwiać Ziemię z kosmosu

Dzięki aplikacjom na telefon możesz m.in. podziwiać Ziemię z kosmosu (innovari / depositphotos.com)

Najlepsze aplikacje astronomiczne. Zlokalizuj Perseidy i zobacz Ziemię z kosmosu

Wielkimi krokami zbliża się noc Perseidów; rój meteorów będzie można podziwiać już w nocy z 12 na 13 sierpnia. To dobra okazja, by przyjrzeć się kilku astronomicznym aplikacjom. Również takim, dzięki której bez problemów zlokalizujecie Perseidy.

Jak znaleźć dobre miejsce do obserwacji kosmosu?

Nocne niebo najlepiej obserwować z dala od miejskich świateł, które negatywnie wpływają na widoczność ciał niebieskich. Jeśli nie jesteście zbytnio zorientowani w pozamiejskich terenach, przyda się mapa zanieczyszczenia świetlnego.

Dobrą i w dodatku darmową aplikacją tego typu jest Light Pollution Map. Dzięki czytelnemu interfejsowi pozwala ona zlokalizować miejsca, w których świateł jest najmniej.

Jak zlokalizować Perseidy, gwiazdozbiory, planety i inne ciała niebieskie?

Jeśli już wiecie, co chcecie obserwować i znaleźliście odpowiednie miejsce, pora zlokalizować poszczególne obiekty. Nieocenioną pomocą są mapy nieba.

Mobilnych map nieba jest mnóstwo. Jedna z popularniejszych i — w mojej opinii — najlepszych to Star Walk 2. Zwłaszcza, że ma ona darmowy odpowiednik.

Zobacz również: Appshaker 2 #32: Cliff Hopper, Dumpster, Story of Life i inne

Aplikacja wykorzystuje wbudowany w telefon GPS oraz żyroskop. Wystarczy skierować urządzenie w stronę nieba, by ujrzeć czytelną mapę nieba. Program ma także wbudowaną wyszukiwarkę pozwalającą odnaleźć konkretne obiekty. W przypadku Perseidów interesują nas głównie gwiazdozbiory Perseusza i Kasjopei, gdyż w ich okolicach będą one widoczne.

Jak wspomniałem, program można pobrać, ale za dodatkową opłatą możliwe jest odblokowanie większej liczby funkcji (np. trójwymiarowe modele) czy usunąć reklamy.

Zachęcam również do zapoznania się z poradnikiem na Fotoblogii "Jak fotografować Perseidy?".

Dowiedz się więcej o Układzie Słonecznym

Solar Walk Lite to interaktywny, trójwymiarowy model Układu Słonecznego, który pozwala zaczerpnąć wiedzy na temat obserwowanych na niebie obiektów.

W programie — oprócz modeli 3D ukazujących nawet strukturę wewnętrzną obiektów — można znaleźć szczegółowy opis każdego ciała niebieskiego, ciekawostki zdjęcia udostępnione przez agencję NASA.

Muszę tylko zaznaczyć, że wszystkie opisy są po angielsku, co — biorąc pod uwagę użycie specjalistycznego nazewnictwa — może być lekkim nieudogodnieniem. Niemniej nawet osoby nieposługujące się biegle językiem Szekspira zapewne sporo z tej apki wycisną.

Znajdź Międzynarodową Stację Kosmiczną i zobacz Ziemię z kosmosu

Wartym obserwowania obiektem jest także Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Przypomina ona szybko poruszającą się gwiazdę i widać ją gołym okiem. Jako że ISS pędzi ponad 27 000 kilometrów na godzinę, można wyczarować cuda fotografując ją z dłuższym czasem naświetlania.

Przed kilkoma laty NASA zamontowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kamery transmitujące obraz na żywo. Transmisję można oglądać np. korzystając z apki ISS HD Live. Niektóre widoki naprawdę zapierają dech w piersiach.

Program ma także mapę pokazująca aktualną pozycję ISS oraz trajektorię lotu. Łatwo zorientować się dzięki temu, kiedy znajduje się po jasnej stronie Ziemi, aby móc upolować ciekawe widoki.

Upoluj efektowne flary tworzone przez satelity Iridium

Iridium to system sztucznych satelitów zapewniających łączność telefonom satelitarnym. Miłośnicy astronomii upodobali je sobie ze względu na pewną wadę konstrukcyjną.

Do budowy wspomnianych satelitów wykorzystano specjalne anteny, które z dużą siłą odbijają promienie słoneczne wytwarzając rozbłyski widoczne nawet w dzień.

Ze względu na to, że flary widoczne są raptem przez parę sekund kilka razy w ciągu doby, trudno na nie natrafić. Istnieją jednak aplikacje, które przewidują rozbłyski na podstawie danych o trajektorii lotu i kąta nachylenia anten. Taką funkcję ma m.in. ISS Detector.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #48 - Golden Hour, Eternal Card Game, Sleep orbit i inne Appshaker 2 #47: "A Planet of Mine", "Vector Pop" i niezwykły kalkulator Google wypowiada wojnę wibrującym reklamom Powstanie Warszawskie: dzięki tym aplikacjom dowiesz się o nim więcej Appshaker 2 #46: Loopsie, HHTAN, Virtua Tennis Chalange i inne Appshaker 2 #45 - Infinity Merge, Timbre, Lil Big Invasion i inne Ruchome zdjęcia - świetna aplikacja Google'a debiutuje na Androidzie i... nie jest już taka świetna Appshaker 2 #44 - ES Disk Analyzer, Bounzy, Tentacles i inne Kupony, zniżki i okazje. Najlepsze aplikacje dla łowców niskich cen Appshaker 2 #43 - Neighbours from Hell, Dailydo i inne [+ rozwiązanie konkursu] Snapchat szaleje. To już druga duża aktualizacja w ciągu kilkunastu dni Appshaker 2 #42 - Fidget Spinner, LangBandit, S.M.T.H. i inne Polskie gry i aplikacje, które robią furorę na świecie [cz. 2] Kosmiczna podróż w VR. Przetestowałem The Missed Spaceflight Appshaker 2 #41: wygraj smartfona ASUS ZenFone Live! Angry Birds Evolution to piękna, rozbudowana, ale zarazem nudna gra Appshaker 2 #40: Music Translator, Kidu, BalanCity, Sheepwith i inne Appshaker 2 #39: Fortune City, Sumeru, SideIcon i inne Jak rozmyć tło na zdjęciu? Nie musisz mieć specjalnego telefonu Appshaker 2 #38: VOI, Injustice 2, Samorost 3 i inne Adobe Scan - darmowa aplikacja do skanowania dokumentów. Jak się sprawuje? Appshaker 2 #37: Yesterday, Rullo, Beholder i inne Gala MMA w wirtualnej rzeczywistości do obejrzenia za darmo. Samsung daje kolejny powód do kupna systemu Gear VR Appshaker 2 #36: Volkey, Symmetrica, Today Weather i inne

Popularne w tym tygodniu:

Aplikacja CRADLE zbada twoje oczy. Wystarczy jej zdjęcie