Im więcej iPad potrafi, tym mniej widzę w nim sensu

Nie to, żeby przeszkadzał mi rozwój iPada sam w sobie. Nie wiem tylko jednak, czy ten rozwój zmierza w dobrym kierunku.

Trochę historii

Gdy w 2010 roku Steve Jobs prezentował pierwszego iPada, przekonywał, że to brakujące ogniwo między smartfonami a laptopami. W jego opinii, aby trzecia kategoria produktów miała prawo istnieć, musi być lepsza w kilku kluczowych kwestiach zarówno od telefonu, jak i notebooka. Te kwestie to: przeglądanie sieci, zarządzanie mailami, przeglądanie i udostępnianie zdjęć, oglądanie wideo, słuchanie muzyki, granie w gry wideo i czytanie ebooków.

Steve Jobs tłumaczy sens istnienia iPada

Kłóciłbym się, czy tablet lepiej nadaje się do grania niż laptop i lepiej do słuchania muzyki niż telefon, ale ogólną filozofię iPada kupowałem. Było to urządzenie bardziej prymitywne od notebooków z Windowsem czy macOS-em, ale takie miało być. Ot duży ekran do przeglądania Facebooka i zdjęć.

Ostatnio iPad zdaje się chcieć zostać laptopem

Zaczęło się w 2015 roku od premiery iPada Pro. Jest on znacznie potężniejszy od poprzedników i — jak Apple stara się przekonywać w materiałach promocyjnych — ma się sprawdzić jako podstawowe narzędzie pracy.

Ba, Tim Cook w rozmowie z "Telegraphem" otwarcie przekonywał, że z iPadem Pro komputer jest zbędny.

Dlaczego miałbyś kupić peceta? Poważnie, dlaczego miałbyś go kupić? Tak, iPad Pro zastąpi komputer wielu, wielu osobom. Zaczną go używać i dojdą do wniosku, że oprócz niego potrzebują już tylko telefonu.

Tim Cook — szef firmy Apple

I tu pojawia się zgrzyt

Gdy iPad był promowany jako trzecia kategoria produktów, jego ograniczenia były dla mnie akceptowalne i zrozumiałe. Jeśli jednak firma stara się go pozycjonować jako "Pro" narzędzie do pracy, prymitywność mobilnego systemu operacyjnego staje się poważnym problemem. Stary laptop z Windowsem XP — pomijając kwestie związane z samą wydajnością — zapewniłby mi lepszy komfort pracy i dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi.

iPad stanie się jeszcze bardziej "upecetowiony" dzięki iOS 11

iOS 11, który w finalnej wersji trafi do użytkowników iPadów jesienią, wnosi mnóstwo nowości. Z jednej strony mnie to cieszy, bo sporo funkcji znacznie ułatwia korzystanie z tabletu. Z drugiej jednak, jeśli Apple uważa, że dodatki typu "przeciągnij i upuść" czy menedżer plików są w tablecie niezbędne, bawi mnie ich tak późna implementacja. Oto bowiem w 2017 roku iOS zaczyna robić rzeczy, które Mac OS robił w roku 1984. Zaczyna, ale wciąż mu daleko do takiego poziomu swobody w operowaniu kilkoma otwartymi na raz oknami…

Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny

I właśnie — skoro iPad ma być narzędziem do pracy, dlaczego nie ma poważnego systemu operacyjnego, jakim jest macOS? Konkurencyjny Surface działa pod kontrolą dużego Windowsa, więc technologiczne ograniczenia na tym polu nie istnieją.

iOS 11 doczekał się menedżera plików

Strasznie żałuję, że Apple na razie ani myśli o dodaniu rozwiązań, których naprawdę oczekiwałbym od tabletu. Tracę nadzieję, że w najbliższym czasie doczekamy się chociażby znanego z iPhone'ów ekranu 3D Touch. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wdrożenie tej technologii w przypadku tak dużego wyświetlacza to spore wyzwanie, ale może inżynierom Apple poszłoby szybciej, gdyby do pracy używali MacBooków, a nie iPadów?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Czy nowe Motorole trafią do Europy? Czy w ogóle je chcemy? Twój nowy telefon Huawei będzie oparty o ekosystem HMS. Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć Nieznane telefony znanych marek: HTC Zamierzam Cię zabić. Wejdź na stronę i postępuj według instrukcji Zautomatyzuj codziennie czynności z IFTTT Miliony sprzedanych modeli LG z QWERTY Jak ludzie mają się nauczyć kręcić wideo smartfonem, skoro samych producentów to przerasta? Jak realme chce walczyć z Xiaomi? Wywiad z szefem firmy na Europę Wschodnią Heyah nie zrobiło żenującej reklamy, tylko reklamę żerującą. Na nieświadomości Orange zaczyna współpracę z Wikipedią Samsung Galaxy S8 czy LG G6? Którego z flagowców wybrać? Dziwny przypadek Map Google w Korei Południowej. W żadnym innym kraju nie działają w tak pokręcony sposób

Popularne w tym tygodniu:

A jednak. Samsung Galaxy S20 Ultra to wciąż mój ulubiony smartfon fotograficzny Zrobiłem zdjęcie Drogi Mlecznej smartfonem Realizacyjny majstersztyk. Apple na WWDC 2020 zrobił najlepszą prezentację w czasach zarazy Jaki smartfon do 2000 złotych? Oto 6 propozycji Komórkomanii na czerwiec