"Bezramkowe" smartfony - jakiego typu konstrukcje są najlepsze? [Ankieta]

W tym roku zapanowała moda na tzw. "bezramkowe" smartfony. W ich przypadku ramki otaczające ekrany są bardzo wąskie, ale jednak są, a producenci na różne sposoby radzą sobie z gospodarowaniem przestrzeni. Kto robi to najlepiej?

Jeśli chodzi o "bezramkowe smartfony", możemy wyszczególnić trzy typu konstrukcji stosowanych przez producentów. Zauważyło to zresztą Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2.

Prześmiewcza grafika pokazana przez Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2

Wąskie ramki z trzech stron i aparat do selfie na dole

Wiele popularnych telefonów ma wąskie ramki po bokach i na górze ekranu, a na dole — nazwijmy do — bródkę — na której często umieszczany jest np. aparat do selfie. Tego typu konstrukcje robią m.in. Xiaomi czy Sharp.

Xiaomi Mi MIX 2 i Sharp Aquos Crystal 2

W niektórych telefonach ramki z trzech stron są naprawdę ekstremalnie wąskie, ale obsługa telefonu staje się bardziej kompromisowa. Zrobienie selfie czy odbycie wideorozmowy wymagają np. obrócenia telefonu do góry nogami. Coś za coś.

Wąskie ramki po bokach, szersze na górze i na dole

Część firm — np. Samsung czy LG — mocno zwężają ramki po bokach, zaś ekran zdaje się być w charakterystycznej "klamrze" złożonej z ramek na górze i na dole.

Samsung Galaxy S8 i LG V30

Taka budowa telefonu pozwala zachować symetrię bez konieczności stosowania żadnych wycięć w samym wyświetlaczu.

Wąskie ramki z czterech stron i wycięcie na sensory

Apple tworząc iPhone'a X zdecydował się na zastosowanie równej grubości ramki ze wszystkich stron. Aparat i inne sensory umieszczono jednak w charakterystycznym wycięciu na górze.

iPhone X

Z telefonu da się przez to korzystać w normalny sposób, ale samo wycięcie nie każdemu musi się podobać. Podobny zabieg zastosowano w Essential Phonie, choć ten ma jednocześnie "bródkę" pod ekranem.

Którego typu konstrukcja jest najlepsza?

Musicie wiedzieć, że w przypadku wszystkich omawianych konstrukcji ekran zajmuje nieco ponad 80 proc. przedniego panelu. Jakiego rodzaju budowa pozwala waszym zdaniem najlepiej zagospodarować przestrzeń?

Jedna prośba. Zależy mi na tym, by pozwać wasze zdanie wyłącznie na temat samych typów konstrukcji. Proszę więc, byście biorąc udział w ankiecie nie oceniali ich przez pryzmat najbardziej lubianych producentów czy systemów operacyjnych. Oceniajcie same walory wizualno-funkcjonalne.

Zobacz również: Orange

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Parametry techniczne, które nie mają sensu, a i tak się przyjęły Quiz Komórkomanii #18: LG G5 - prawda czy fałsz "Ludzie płacą po tysiąc dolarów nie za sprzęt, a za markę" - mówi nam szef Motoroli w Europie Wykorzystaj pełnię możliwości Asystenta Google. 5 trików, które musisz znać Podsumowanie ankiety "Czy korzystasz z sieci 3G?" Po co Ci szybkie aktualizacje skoro Android się nie zmienia? Rysik w Galaxy S21 Ultra nie ma sensu, ale i tak może pogrzebać serię Note [Opinia] Porównanie przeglądarek: Chrome vs Safari vs Internet Explorer [wideo] Sony Xperia Z Ultra jest ogromna i zapowiada się rewelacyjnie! LG definitywnie porzuca Windows Phone. Dlaczego? Ubuntu dla Androida - rewolucyjne czy nie? [wideo] Firma kończy produkcję świetnego, ale niedocenianego smartfonu. Co wiadomo o jego następcy?

Popularne w tym tygodniu:

Puszka coli pomaga ulepszać aparaty smartfonów. Byłem w laboratorium, w którym nad nimi pracują Który smartfon ma najlepszy aparat? Odpowiedź jest prosta Pora pożegnać "czystego Androida". Google ostro namieszał OK Google, to się robi podejrzane. Dlaczego wstydzisz się aparatu Pixela 6? Pierwsze logo, konsola i Telepod. 5 ciekawostek o Apple Tetris, Snake, N-Gage i pokemony. Tak ewoluowały gry mobilne