"Bezramkowe" smartfony - jakiego typu konstrukcje są najlepsze? [Ankieta]

W tym roku zapanowała moda na tzw. "bezramkowe" smartfony. W ich przypadku ramki otaczające ekrany są bardzo wąskie, ale jednak są, a producenci na różne sposoby radzą sobie z gospodarowaniem przestrzeni. Kto robi to najlepiej?

Jeśli chodzi o "bezramkowe smartfony", możemy wyszczególnić trzy typu konstrukcji stosowanych przez producentów. Zauważyło to zresztą Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2.

Prześmiewcza grafika pokazana przez Xiaomi podczas prezentacji modelu Mi MIX 2

Wąskie ramki z trzech stron i aparat do selfie na dole

Wiele popularnych telefonów ma wąskie ramki po bokach i na górze ekranu, a na dole — nazwijmy do — bródkę — na której często umieszczany jest np. aparat do selfie. Tego typu konstrukcje robią m.in. Xiaomi czy Sharp.

Xiaomi Mi MIX 2 i Sharp Aquos Crystal 2

W niektórych telefonach ramki z trzech stron są naprawdę ekstremalnie wąskie, ale obsługa telefonu staje się bardziej kompromisowa. Zrobienie selfie czy odbycie wideorozmowy wymagają np. obrócenia telefonu do góry nogami. Coś za coś.

Wąskie ramki po bokach, szersze na górze i na dole

Część firm — np. Samsung czy LG — mocno zwężają ramki po bokach, zaś ekran zdaje się być w charakterystycznej "klamrze" złożonej z ramek na górze i na dole.

Samsung Galaxy S8 i LG V30

Taka budowa telefonu pozwala zachować symetrię bez konieczności stosowania żadnych wycięć w samym wyświetlaczu.

Zobacz również: Samsung Galaxy S8 - test

Wąskie ramki z czterech stron i wycięcie na sensory

Apple tworząc iPhone'a X zdecydował się na zastosowanie równej grubości ramki ze wszystkich stron. Aparat i inne sensory umieszczono jednak w charakterystycznym wycięciu na górze.

iPhone X

Z telefonu da się przez to korzystać w normalny sposób, ale samo wycięcie nie każdemu musi się podobać. Podobny zabieg zastosowano w Essential Phonie, choć ten ma jednocześnie "bródkę" pod ekranem.

Którego typu konstrukcja jest najlepsza?

Musicie wiedzieć, że w przypadku wszystkich omawianych konstrukcji ekran zajmuje nieco ponad 80 proc. przedniego panelu. Jakiego rodzaju budowa pozwala waszym zdaniem najlepiej zagospodarować przestrzeń?

Jedna prośba. Zależy mi na tym, by pozwać wasze zdanie wyłącznie na temat samych typów konstrukcji. Proszę więc, byście biorąc udział w ankiecie nie oceniali ich przez pryzmat najbardziej lubianych producentów czy systemów operacyjnych. Oceniajcie same walory wizualno-funkcjonalne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

HTC HD2 vs Google Nexus One - wideoporównanie HTC EVO 3D: Czy 3D w telefonie jest potrzebne? Te badania pokazują, ile Twoich prywatnych danych wycieka z telefonu do różnych firm Podsumowanie ankiety „Czy korzystasz lub korzystałbyś z płatności komórką?” Czy Sony Ericsson wypuści telefon z Windows Phone 7? System, który może uratować Huaweia. Czym jest Aurora OS (Sailfish)? 5 teledysków, które nakręcono smartfonami Historia mobilnych technologii według Skałby. Lata 90., czyli rewolucja za rewolucją Na smartfonach zarabiają tylko 3 firmy. Dlaczego pozostałe nie zrezygnują z ich produkcji? Samsung Galaxy Note II z 5,5-calowym elastycznym wyświetlaczem AMOLED? Mikromiękka Powierzchnia Profesjonalna 4, czyli co by było, gdyby smartfony i inne gadżety miały polskie nazwy OK, porozmawiajmy o iPhonie SE...

Popularne w tym tygodniu:

Apple traci kontrolę nad iOS-em. Na własne życzenie Gadżet na miarę 2020 roku. Zdezynfekuje smartfon i jeszcze go naładuje Drogi Google'u, Polacy cię potrzebują. Sprowadź Pixele do Polski "Najlepsze specyfikacje w najniższej cenie" to nie nasze motto - mówi nam szef strategii OnePlusa Wyobraźcie sobie, jak dobry byłby iPhone, gdyby Apple nie zaniedbywał podzespołów