Ciekawy raport AnTuTu: smartfony jakiej marki są najczęściej podrabiane?

Ciekawy raport AnTuTu: smartfony jakiej marki są najczęściej podrabiane?

Ciekawy raport AnTuTu: smartfony jakiej marki są najczęściej podrabiane?
Mateusz Żołyniak
23.01.2018 12:45, aktualizacja: 23.01.2018 13:55

Firma AnTuTu, czyli twórcy jednego z popularnych benchmarków, przygotowała bardzo ciekawy raport. Tym razem nie dotyczy on jednak wydajności urządzeń mobilnych, a... podróbek telefonów znanych producentów.

Najczęściej podrabiana marka

Twórcy programu AnTuTu wskazali, że w 2017 roku w jego bazie pojawiło się 17 424 726 urządzeń, a 2,64 proc. z nich stanowiły podróbki (nie modele wzorowane na produktach bardziej znanych marek, a udające je). Dużo czy mało? Z podanych danych wynika, że AnTuTu odkryło ok. 460 tys. takich urządzeń, co jest dość wysoką liczbą, a należy pamiętać, że wiele osób, które kupiły podróbki, nawet nie uruchomiło na nich popularnych benchmarków.

Jaki producent jest najczęściej podrabiany? Nie, nie Apple. Raport AnTuTu jasno wskazuje, że najwięcej pojawia się podróbek modeli Galaxy Samsunga - aż 36,23 proc. wszystkich klonów, które trafiły do bazy programu.

  1. Samsung - 36,23 proc.
  2. Apple - 7,72 proc.
  3. Xiaomi - 4,75 proc.
  4. Oppo - 4,46 proc.
  5. Huawei - 3,40 proc.
  6. Inne - 43,44 proc.

Ciekawie prezentuje się zestawienie najczęściej podrabianych modeli. Czołowe miejsca zajmują Galaxy S7 edge, Galaxy S7 i iPhone 7 Plus, ale bardzo wysoko uplasowały się również modele W2016 i W2017 Samsunga. Biorąc pod uwagę, że nietypowe klapki, może to dziwić.

Najczęściej podrabiane urządzenia według raportu AntuTu to: Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy S7, Samsung W2016, Apple iPhone 7 Plus, Samsung W2017, OnePlus 3T, Xiaomi Mi 5, Samsung Galaxy S8+
Najczęściej podrabiane urządzenia według raportu AntuTu to: Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy S7, Samsung W2016, Apple iPhone 7 Plus, Samsung W2017, OnePlus 3T, Xiaomi Mi 5, Samsung Galaxy S8+© AnTuTu

Należy jednak pamiętać, że urządzenia tego typu w Chinach cieszą się sporym zainteresowaniem. Szczególnie modele z linii W Samsunga, które pozycjonowane są jako ekskluzywny sprzęt.

Podróbki to sprzęt bardzo marnej jakości

Raport AnTuTu potwierdza też to, czego można się było spodziewać. Podróbki to zazwyczaj sprzęt bardzo słabej jakości. Twórcy programu nie mieli okazji sprawdzić ich wykonania, a to z roku na rok staje się coraz lepsze, ale wystarczy rzut oka na specyfikację.

Najczęściej stosowane w podróbkach układy
Najczęściej stosowane w podróbkach układy© AnTuTu

Aż 57,8 proc. wszystkich podróbek działa na wolnych czterordzeniowych układach, a modele wyposażone w ośmiordzeniowe jednostki stanowią tylko 30,61 proc. Do tego warto dodać ekrany o rozdzielczości wynoszącej najczęściej 1920 x 1080 pikseli czy 1280 x 720 pikseli.

Rozdzielczość ekranów najczęściej stosowanych w podróbkach
Rozdzielczość ekranów najczęściej stosowanych w podróbkach© AnTuTu

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie podróbki muszą być złymi produktami. Wierzę nawet, że niektóre z nich są całkiem dobrze wykonane i gwarantują dość dobrą wydajność. Z pewnością nie jest to jednak poziom, na jaki liczyli ich nabywcy...

Jak sprawdzić, czy sam nie korzystasz z podróbki?

Jeśli twój telefon pochodzi z niepewnego źródła (np. aukcje internetowe czy sklepy o wątpliwej reputacji), być może sam korzystasz z podróbki i sam o tym nie wiesz.

Z pomocą przychodzi aplikacja AnTuTu Officer. Wystarczy ją uruchomić, by uzyskać potwierdzenie, czy telefon jest oryginalny.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)