mLegitymacja dla uczniów i studentów w smartfonie. Ruszają testy

mLegitymacja dla uczniów i studentów w smartfonie. Ruszają testy

Ruszają testy mLegitymacji
Ruszają testy mLegitymacji
Mateusz Żołyniak
29.06.2018 10:29, aktualizacja: 29.06.2018 12:56

mDokumenty wchodzą właśnie w kolejną fazę rozwojową. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna testy mLegitymacji, z której będą mogli korzystać tak uczniowie, jak i studenci.

Po mTożsamości przyszła pora na mLegitymację

W 2016 roku Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało projekt mDokumenty, którego celem jest wdrożenie elektronicznych wersji dokumentów, z których Polacy korzystają na co dzień. Pierwszym etapem było stworzenie aplikacja mObywatel, którą finalnie uruchomiono na początku 2018 roku.

Elektroniczny dowód osobisty przygotowano z myślą o korzystaniu na linii obywatel-obywatel. Usługa mTożsamość nie może więc zastąpić w pełni tradycyjnego dokumentu i służy głównie do szybkiego pobierania danych osobowych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych, które można następnie udostępnić innemu użytkownikowi np. po samochodowej stłuczce.

mLegitymacja szkolna
mLegitymacja szkolna

Nieco inaczej sprawy mają się z legitymacjami, które - ze względu na sam charakter dokumentu - nie są tak ważne jak dowód osobisty. Projekt mLegitymacji zakłada przygotowanie aplikacji dla uczniów i studentów, która może zastąpić tradycyjne dokumenty wydawane w szkołach i na uczelniach.

Czym dokładnie jest mLegitymacja?

mLegitymacja, będąca częścią aplikacji mObywatel, będzie zawierała te same dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach:

  • imię i nazwisko ucznia lub studenta;
  • numer legitymacji lub albumu;
  • datę wydania;
  • termin ważności;
  • status użytkownika (uczeń, student);
  • datę urodzenia;
  • PESEL;
  • adres zamieszkania;
  • nazwę i adres szkoły lub uczelni.

Z elektronicznej legitymacji można będzie korzystać w tych samych sytuacjach, co w przypadku fizycznych dokumentów. Oznacza to, że mLegitymacją można będzie potwierdzić status ucznia/studenta podczas kontroli biletów czy zakładania karty w bibliotece. Będzie służyć również do otrzymania zniżki przy kupowaniu biletów do kina czy autobusowych.

mLegitymacja: kiedy projekt zostanie wdrożony?

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło testy zarówno mLegitymacji Szkolnej, jak i mLegitymacji Studenckiej. Odbywają się one w siedleckich szkołach - Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 oraz na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Dodatkowo w testy zaangażowany ma być też Zespół Szkolno-Przedszkolny w podwarszawskim Halinowie.

Badania prowadzone są na platformie Google'a. mLegitymacja w obecnej wersji działa na smartfonach z systemem Android 6.0 Marshmallow lub nowszym. W przyszłości pojawi się oczywiście wersja na iOS.

mLegitymacja studencka
mLegitymacja studencka

Dane zebrane podczas testów w siedleckich ośrodkach mają być wykorzystane na etapie pilotażowym. Ten ma rozpocząć się we wrześniu 2018 roku, a Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że do tego czasu powinny być dostosowane sprawy legislacyjne.

Funkcja mDokumenty jest jeszcze nieaktywna
Funkcja mDokumenty jest jeszcze nieaktywna

Nie oznacza to, że szkoły i uczelnie już wkrótce zrezygnują z rozwiązań stosowanych dotychczas. mLegitymacje mają funkcjonować równolegle z tradycyjnymi dokumentami.

Na tym projekt mDokumenty się nie skończy

mTożsamość (dowód osobisty) i mLegitymacja to dwa pierwsze etapy projektu mDokumenty. Ministerstwo Cyfryzacji w przyszłości ma przygotować również elektroniczne wersje Karty Miejskiej, Prawo Jazdy czy Karty Duża Rodzina, ale na szczegóły z tym związane trzeba jeszcze trochę poczekać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)