3 przełomowe smartfony, które zostały anulowane zanim trafiły do sklepów [cz. 2]

3 przełomowe smartfony, które zostały anulowane zanim trafiły do sklepów [cz. 2]

Dell Stack to jeden z wielu innowacyjnych smartfonów, które nigdy nie trafiły do sklepów
Dell Stack to jeden z wielu innowacyjnych smartfonów, które nigdy nie trafiły do sklepów
Źródło zdjęć: © twitter.com/evleaks
Miron Nurski
04.07.2018 11:13, aktualizacja: 04.07.2018 14:46

Kilka miesięcy temu przyjrzeliśmy się obiecującym smartfonom, które z różnych przyczyn nigdy nie wylądowały w rękach klientów. Takich urządzeń jest jednak więcej. Zapraszam na drugą część przeglądu anulowanych perełek.

Ubuntu Edge - smartfon i pecet w jednym

Smartfon został zapowiedziany w 2013 roku jako totalna rewolucja w branży i "wizytówka prawdziwej mobilnej innowacji". Miało to być połączenie telefonu oraz komputera. No właśnie - miało być.

Ubuntu Edge: introducing the hardware

Urządzenie w trybie smartfonowym miało pracować pod kontrolą Androida, a po podłączeniu komputerowych peryferiów przełączać się na Ubuntu - popularną dystrybucję Linuksa. Co istotne, nie chodziło o żadną okrojoną wersję, lecz o pełnoprawny system znany z desktopów.

Ubuntu Edge miał mieć tryb desktopowy
Ubuntu Edge miał mieć tryb desktopowy

Ubuntu Edge miał mieć elegancką obudowę i ekran pokryty odpornym na zarysowania szafirowym szkłem. Potężna miała być także specyfikacja. 4 GB RAM-u to więcej niż wówczas Android był w stanie obsłużyć, dlatego pełna moc wykorzystywana byłaby tylko w trybie desktopowym, a jej zapas prawdopodobnie zapewniłby wysoką wydajność na lata.

Ubuntu Edge miał się wyróżniać eleganckim wzornictwem
Ubuntu Edge miał się wyróżniać eleganckim wzornictwem

Co poszło nie tak? Canonical zorganizował zbiórkę pieniędzy potrzebnych do ukończenia prac nad urządzeniem. Wprawdzie społeczność przelała na konto projektu rekordowe 12,8 mln dol., ale było to dużo mniej niż wymagane 32 mln dol. W efekcie Ubuntu Edge został pogrzebany jeszcze zanim wylądował na sklepowych półkach.

Dell Stack - smartfon z laptopowym układem i pełnym Windowsem 10

Canonical nie jest jedyną firmą, która chciała, by jego smartfon wyróżniał się z tłumu. Jeszcze ambitniejsze plany miał ponoć Dell, o czym pod koniec 2016 roku donosił Evan Blass z serwisu VentureBeat.

Tak miał wyglądać potężny smartfon z Windowsem 10
Tak miał wyglądać potężny smartfon z Windowsem 10© twitter.com/evleaks

Prace nad wspólnym dzieckiem Della i Intela rozpoczęły się ponoć w 2014 roku. Projekt Stack miał zakładać stworzenie całego ekosystemu urządzeń (tablet, notebook oraz pecet), których serce stanowiłby zadokowany smartfon z 6,4-calowym ekranem, układem "laptopowej klasy" x86 Intela oraz pełnym Windowsem 10.

Dell Stack miał być sercem różnych urządzeń
Dell Stack miał być sercem różnych urządzeń© twitter.com/evleaks

Blass opublikował mnóstwo zdjęć prezentujących wspomniane urządzenie. Choć przedstawiały one wyrenderowany model, a nie gotowy produkt, dziennikarz zapewniał, że Stack "jest czymś więcej niż konceptem".

Niestety z czasem słuch o Stacku zaginął. Być może barierą nie do pokonania okazały się ograniczenia technologiczne związane z zasilaniem oraz chłodzeniem tak potężnego, a jednocześnie kompaktowego urządzenia.

Dell Stack miał także zastąpić tablet
Dell Stack miał także zastąpić tablet© twitter.com/evleaks

Świadczyć o tym może fakt, że na pewnym etapie rozwoju Dell miał zwiększyć przekątną ekranu z 6,4 do 7 cala. W efekcie stałby się za mało kompaktowy, by mógł pełnić funkcję noszonego w kieszeni telefonu. A przecież takie były ponoć założenia całego projektu.

Budżetowa Lumia z małymi ramkami z 2014 roku

Gdyby nie to, że działający prototyp tego telefonu trafił kilka miesięcy temu do redakcji Android Central, pewnie nikt by w jego istnienie nie uwierzył.

Prototyp Lumii 435 z wąskimi ramkami
Prototyp Lumii 435 z wąskimi ramkami© windowscentral.com

Moda na małe ramki na dobre zapanowała dopiero w roku 2017, ale Microsoft chciał wprowadzić taki telefon już w 2014 roku. Co więcej - mówimy o modelu budżetowym, który potencjalnie mógł kosztować nawet mniej niż 500 zł. Lumia 435 (tak miała się nazywać) wyprzedziłaby swoją epokę. Nawet mimo ubogiej specyfikacji obejmującej słabiutkiego Snapdragona 200 czy 1 GB RAM-u.

Prototyp Lumii 435 z wąskimi ramkami
Prototyp Lumii 435 z wąskimi ramkami© windowscentral.com

Lumia 435, która finalnie trafiła do sprzedaży, wyglądała zdecydowanie mniej atrakcyjnie i niewiele różniła się od Lumii 532. Nie wiadomo, dlaczego Microsoft przed premierą tak drastycznie zmienił projekt.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)