Samsung wygrywa bitwę z Apple'em. Sprzedaż wybranych iPhone'ów oraz iPadów zakazana na terenie USA

Samsung vs Apple

Samsung vs Apple

Jeśli myślicie, że wojna patentowa między Samsungiem a Apple'em już się skończyła, to jesteście w błędzie. Amerykańska komisja ds. handlu międzynarodowego (ITC) wprowadziła właśnie zakaz sprzedaży wybranych produktów firmy Apple na terenie Stanów Zjednoczonych.

Sprawa związana jest z naruszeniem przez firmę Apple patentów swojego rywala dotyczących bezprzewodowej transmisji danych. Wygrana Samsunga ma jednak znaczenie jedynie symboliczne. Zakaz obejmuje bowiem wyłącznie leciwe już urządzenia, takie jak iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 3G oraz iPad 2 3G.

Części z nich nie ma w oficjalnej dystrybucji od dawna, a pozostałe zapewne znikną z rynku już wkrótce, gdy pojawią się nowe generacje produktów. Poza tym wyrok uwzględnia jedynie urządzenia produkowane dla operatora AT&T.

Mimo wszystko Samsung w oficjalnym oświadczeniu nie omieszkał podkreślić znaczenia swojego triumfu:

Wierzymy, iż decyzja amerykańskiej komisji ds. handlu międzynarodowego jasno pokazuje, że Apple w swojej historii przywłaszczał sobie technologiczne innowacje Samsunga.


Firma z Cupertino zapowiada, że odwoła się od decyzji ITC.

Warto zaznaczyć, że zakaz może zostać anulowany przez Baracka Obamę w ciągu 60 dni. Jak wiemy, jest on wrogiem wojen patentowych, dlatego niewykluczone, że tak się właśnie stanie.

Niezależnie od tego, jak dalej potoczy się sprawa, Samsung zyskał potężny argument, który będzie mógł wykorzystać przy okazji ewentualnych kolejnych sporów patentowych. Za początek wojny uznaje się bowiem pojawienie się na rynku modelu Galaxy S w czerwcu 2010 roku, który to garściami czerpał z rozwiązań firmy Apple. Objęte zakazem modele iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 oraz iPad 3G zadebiutowały z kolei w latach 2008–2010, co teoretycznie może posłużyć Koreańczykom jako dowód, że to nie oni zaczęli wojnę.

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Jest też druga strona medalu, która pokazuje ułomność amerykańskiego systemu patentowego. Wniosek o zakaz sprzedaży ww. produktów trafił bowiem do ITC w czerwcu 2011 roku, kiedy to iPhone 4 oraz iPad 2 były najnowszymi urządzeniami w ofercie firmy Apple. Od tego czasu świat zdążył o nich zapomnieć, ponieważ zostały wyparte z rynku przez kilka kolejnych generacji. Sprawa wlekła się zatem niemal przez dwa lata (na dobrą sprawę jeszcze się nie skończyła), co w technologicznym świecie jest wiecznością.

Podobnie wygląda sytuacja z wieloma nakazami licencjonowania czy nakładanymi karami finansowymi. Dość wspomnieć choćby o Samsungu, który do tej pory nie wypłacił Apple'owi miliarda dolarów, a zamiast tego systematycznie zmniejsza wielkość kary nałożonej przez amerykański system prawny. Może to zatem zostać odebrane przez producentów jako sygnał, że mogą na potęgę podkradać rozwiązania konkurentów, bo z ewentualnymi konsekwencjami mogą się liczyć dopiero wtedy, gdy nie będą one już bardzo dotkliwe.

Źródło: The VergeCNET

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!