Dzięki tej folii zwykły ekran wyświetli kolory jak OLED. Fizyki moc!

Dlaczego wyświetlacze OLED są lepsze od większości LCD? Bo odwzorowują więcej kolorów i pobierają mniej energii. Firmy 3M i Nanosys mają jednak rozwiązanie, dzięki któremu z ekranów ciekłokrystalicznych będzie można wycisnąć równie dużo barw jak z organicznych. Dużo taniej.

3M i Nanosys pracują od jakiegoś czasu nad wykorzystaniem kropek kwantowych w poprawieniu parametrów wyświetlanego obrazu. Niedawno poinformowały, że efekt ich pracy — folia QDEF (Quantum Dot Enhancement Film) - niebawem trafi do producentów sprzętu, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się pierwsze wyświetlacze, w których będzie ona wykorzystana.

Elastyczny tablet Samsunga!

Technologia jest kosmiczna i może mieć spore znaczenie dla rynku mobilnego (i nie tylko), więc warto się jej przyjrzeć. Trzeba jednak zacząć od podstaw.

Skąd się biorą kolory na ekranie?

źródło: www.plasma.com

W dużym uproszczeniu każdy panel LCD zbudowany jest ze źródła światła (zwykle LED) i ciekłokrystalicznego modułu. Elementem modułu odpowiedzialnym za wyświetlanie kolorów jest warstwa złożona z milionów pikseli, które tworzą subpiksele w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Subpiksele "otwierają się", filtrując białe światło z panelu LED, dzięki czemu ludzkie oko może zobaczyć każdy kolor, jaki powstaje ze zmieszania czerwonego, zielonego i niebieskiego. Barwa pikseli zależy od intensywności podświetlenia subpikseli, tak więc żeby ekran świecił na fioletowo, subpiksele czerwone i niebieskie muszą przepuszczać przez siebie więcej światła niż zielone.

Gdyby białe światło emitowane przez diody składało się w równych proporcjach z barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej, a subpiksele precyzyjnie je filtrowały, kolory na ekranie byłyby idealnie odwzorowane. Tak niestety nie jest. Zwykle światło emitowane przez diody — choć wygląda na białe — jest chłodniejsze od światła naturalnego; jest bardziej niebieskie. Jego jakość można poprawić, ale trzeba zaprząc do tego fizykę kwantową.

Tu zaczyna się magia

Praw fizyki nie można oszukać, ale w naprawdę bardzo, bardzo małej skali działają one inaczej niż w świecie, który widzimy. Żyjemy w trzech wymiarach. W trzech wymiarach poruszają się także cząstki atomów. Gdyby jednak uniemożliwić ruch cząstki w jednym wymiarze, poruszałaby się ona jak piłka toczona po boisku. Ograniczając kolejny, cząstka — tak jak pociąg na torach — mogłaby poruszać się wyłącznie w jednym kierunku. Uniemożliwienie ruchu w trzecim wymiarze uwięziłoby cząstkę. Taki układ — czyli cząstkę ograniczoną w przestrzeni barierami potencjału — nazywamy właśnie kropką kwantową. Ma ona niemal magiczne właściwości. Jakie? Mnie o nie nie pytajcie. Pogadajcie z ludźmi, którym nazwisko Schrödingera kojarzy się nie tylko z kotem.

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Dla nas ważne jest to, że ekipy z 3M i Nanosys wykombinowały, jak dzięki kropkom kwantowym poprawić jakość wyświetlaczy.

Potraktowane niebieskim światłem kropki kwantowe mogą je zmienić na światło w niemal dowolnej innej barwie (o długości fali dłuższej niż światło źródłowe). Folia QDEF bazuje właśnie na tej właściwości.

Jak stare zmienić w nowe

Folia QDEF jest cienka i przeźroczysta. Absurdalne ilości kropek kwantowych, które się na niej znajdują, emitują czerwoną i zieloną barwę, gdy zostaną pobudzone niebieskim światłem. Tworzą więc R (red) i G (green) z palety RGB. B (blue) jest emitowane przez samo podświetlenie, które jest przepuszczane przez folię. W efekcie powstaje białe światło o zdecydowanie bardziej zrównoważonym spektrum niż to, które emitują niby-białe LED-y. Wystarczy zestroić podświetlenie z filtrami barw w matrycy i voilà! Uzyskamy o 40% lepsze pokrycie spektrum barw rozróżnianych przez ludzkie oko niż w wypadku przeciętnych paneli LCD.

Kwantowe technologie vs OLED

Panel standardowy i z nałożoną folią QDEF (z prawej)

Po co jednak zaprzęgać kwantowe technologie, skoro już teraz w sprzedaży są wyświetlacze OLED, które mają równie duże pokrycie widzialnego spektrum barw i mnóstwo innych zalet? Odpowiedź jest bardzo prosta: chodzi o pieniądze. OLED-y są drogie, a żeby skorzystać z technologii 3M i Nanosys, wystarczy w dowolnym panelu LCD wymienić podświetlenie na niebieskie i przykryć je folią (oczywiście w etapie produkcji).

LG ma prawie bezramkowy ekran. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość, to ja wysiadam

Czy więc niezwykła folia może spowolnić rozwój rozwiązań bazujących na diodach organicznych? Nie. To do nich należy przyszłość.

Folia QDEF — jeśli będzie powszechnie stosowana — może jednak przedłużyć żywotność paneli LCD, poprawić jakość obrazu w mid-endowych urządzeniach mobilnych oraz produktach firm, które nie stosują OLED-ów. Znajdzie także (a może przede wszystkim?) zastosowanie w segmencie RTV. OLED-y na rynku telewizorów jeszcze długo nie będą konkurencją dla paneli LCD, bo są za drogie.

Na koniec ciekawostka — Samsung, lider na rynku wyświetlaczy OLED, w 2010 roku zainwestował w firmę Nanosys 31 mln dol. Koreańczycy naprawdę trzymają rękę na pulsie.

 

 

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Wall Street Journal: "Sprzedaż Motoroli Moto X jest rozczarowująca". Zapewne lepiej poradzi sobie Moto G Nokia też ma w planie wygięte i zginane smartfony? 1/3 użytkowników smarfonów ofiarami cyberprzestępców. Nie dbamy o bezpieczeństwo Chcesz kupić phablet? Pożegnaj się z życiem towarzyskim Samsung sprzedał już 5 milionów Galaxy Note'ów 3. Jest dobrze, ale raczej bez rewelacji Rynek smartfonów rośnie, a Samsung ma w nim rekordowe udziały Galaxy S4 już u 40 milionów użytkowników. Co z datą premiery Galaxy S5 i... plastikiem? Snapdragon 600 vs Snapdragon 800 - różnica jest naprawdę odczuwalna Fotograficzne smartfony nie są tak dobre, jak mówią producenci. Ale warto je kupować Nokia Lumia 1520 - wysoka cena zabije phablet Finów? Piszesz SMS-y podczas jazdy? Ani Mru Mru ci nie daruje LG G2 vs Sony Xperia Z1. Który jest lepszy? HTC One Max, czyli czy świetny produkt wystarczy? Nokia N-Gage - minęło już 10 lat, a my wciąż nie chcemy konsol-smartfonów Galaxy Round to pierwszy smartfon Samsunga z giętkim ekranem? Samsung Galaxy Note 3 z najlepszym ekranem AMOLED Propozycja Microsoftu ratunkiem dla HTC? 5 zasad nagrywania koncertu smartfonem [wideo] Większość producentów Androidów oszukuje w benchmarkach! Androidy wariują po aktualizacji Gmaila? Samsung znowu zawyża wyniki benchmarków Samsung: "To Apple skopiował nasze złote telefony". Tylko co z tego? Nokia Asha 500 i 502 - oby nie zabrakło 3G Gdzie lepiej kupić smartfona, aby zaoszczędzić - w sklepie czy u operatora?

Popularne w tym tygodniu:

LG G6 to prawdopodobnie najbardziej opłacalny flagowiec na rynku Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach Apple Watch to chyba jedyne urządzenie, którego używam codziennie i którego nie mam ochoty wymieniać na nowszy model