10-krotne przybliżenie optyczne w przyszłorocznych smartfonach? Poproszę, ale pod jednym warunkiem

10‑krotne przybliżenie optyczne w przyszłorocznych smartfonach? Poproszę, ale pod jednym warunkiem

5-krotne przybliżenie optyczne w Huaweiu P30 Pro to nie koniec możliwości smartfonów
5-krotne przybliżenie optyczne w Huaweiu P30 Pro to nie koniec możliwości smartfonów
Miron Nurski
17.07.2019 17:13, aktualizacja: 17.07.2019 19:13

Wyścig na zoom w smartfonach trwa w najlepsze i wygląda na to, że prędko się nie zakończy. Pora jednak, by producenci podeszli do tematu z głową.

10-krotne przybliżenie optyczne i rozdzielczość 108 Mpix - takie aparaty mamy zobaczyć już w 2020 roku. A przynajmniej tak twierdzi Ice universe. Znany "przeciekowicz" na ma swoim koncie sporo sprawdzonych doniesień (niesprawdzonych zresztą też), więc coś może być na rzeczy.

Poza tym producenci nie od dziś ścigają się na smartfonowy zoom, więc dobicie do 10x jest tylko kwestią czasu. Ściślej rzecz ujmując, kwestią czasu jest dobicie do 10x przy zachowaniu smukłej konstrukcji, bo taki Galaxy S4 Zoom miał obiektyw z 10-krotnym przybliżeniem optycznym już przed sześcioma laty.

Oby tylko producenci tym razem pomyśleli o wypełnieniu optycznej luki

Jedną z najgłośniejszych fotograficznych premier tego roku był Huawei P30 Pro, który uzbrojony jest w dodatkowy aparat z peryskopowym teleobiektywem o ekwiwalencie ogniskowej 125 mm. Niedługo później podobny aparat trafił do OPPO Reno 10x Zoom.

Standardem w przypadku smartfonów są obiektywy o ogniskowych ok. 25-27 mm, więc mówimy więc o ok. 5-krotnym przybliżeniu optycznym. Oba smartfony pozwalają ponadto na zastosowanie 10-krotnego przybliżenia hybrydowego bez dużej straty jakości.

Ze smartfonami OPPO i Huaweia jest jednak jeden problem. Owszem, teleobiektyw 5x jest super, ale nie zawsze potrzebne jest tak duże przybliżenie. Jak możecie zobaczyć na poniższym przykładzie, rozkład między kątem widzenia aparatu głównego i dodatkowego w Huaweiu P30 Pro jest bardzo duży.

Obraz
Obraz;

Jeśli ktoś chce zastosować przybliżenie 2-, 3- czy 4-krotne, skazany jest na zoom cyfrowy. A zoom cyfrowy - jak wiadomo - z definicji jest gorszy niż optyczny. Co prawda do pewnego poziomu matryca o wysokiej rozdzielczości rekompensuje brak stosownej optyki, ale przy około 3-krotnym przybliżeniu spadek szczegółowości jest już zauważalny. Często podczas fotografowania Huaweiem P30 Pro łapię się na tym, że przybliżam obraz bardziej, niż bym chciał, tylko dla lepszej jakości.

Nie wyobrażam sobie, by przybliżenie optyczne 10x miało zostać rozwiązane w taki sam sposób

Mam nadzieję, że nie czeka nas wysyp smartfonów, które mają aparat główny, aparat z obiektywem ultraszerokokątnym oraz aparat z teleobiektywem 10x i nic pomiędzy. To byłby absurd. W takim wypadku wolałbym pozostać przy telefonie z przybliżeniem 5x lub nawet 3x.

Rozwiązania tego problemu widzę dwa. Pierwsza opcja to zastosowanie jeszcze jednego aparatu z optyką, która wypełniłaby lukę między obiektywami. I ta opcja wydaje mi się najatrakcyjniejsza z punktu widzenia producentów, którzy uwielbiają chwalić się dużą liczbą aparatów.

Druga opcja to zastosowanie ruchomych soczewek, które pozwoliłby płynnie regulować przybliżenie optyczne. Jest to do zrobienia, bo taki aparat już w 2016 roku miał ASUS ZenFone Zoom.

Minus tego rozwiązania jest jednak taki, że mechanizm odpowiedzialny za pracę soczewek zajmuje sporo miejsca, co wymagałoby pogrubienia telefonu (lub samej wysepki z aparatem).

Wojna na zoom prędko się nie skończy

Smartfony obecne na rynku nie wykorzystują nawet ułamka potencjału peryskopowych teleobiektywów. W Huaweiu P30 Pro i OPPO Reno 10x Zoom moduł aparatu zajmuje niewiele miejsca, a tak na dobrą sprawę jedynym ograniczeniem jest wielkość obudowy.

W teorii nic nie stoi na przeszkodzie, by soczewki były rozlokowane wzdłuż całej obudowy telefonu, więc w smartfonie spokojnie dałoby się upchnąć obiektyw o długości kilkunastu centymetrów. 10-, 20- czy 50-krotne przybliżenie optyczne w telefonie? Zapewne wszystko to przed nami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)