HTC One. Najlepszy smartfon, jaki zrobiło HTC [test]

Ten artykuł ma 3 strony:

Jakość wykonania, wzornictwo i wyświetlacz

Telefon klasy premium, czyli jaki?

O tym, czy telefon zaliczamy do klasy premium decyduje najczęściej producent przeznaczając odpowiednio dużo pieniędzy na marketing. Gdyby nie stworzona przez specjalistów od promocji historia, pewnie niewiele produktów znalazłoby się w tej grupie. HTC One broni się sam. Gdy pokazywałem go znajomym, nawet osoby, które nie mają zielonego pojęcia o telefonach komórkowych wiedziały, że trzymają urządzenie z najwyższej półki.

Aluminium stosowane do produkcji obudów telefonów jest pod wieloma względami materiałem kłopotliwym. Jest drogie, może negatywnie wpływać na działanie modułów łączności, jest trudniejsze w obróbce i trwale się odkształca, gdy zostanie mocno uderzone. Mimo wad jest najbardziej odpowiednim materiałem do budowania high-endowej elektroniki.

Obudowa HTC One została wycięta z bloku aluminium.Producent już wcześniej tworzył urządzenia o podobnej konstrukcji, ale One jest pierwszym smartfonem, który jest w całości wykonany z metalu. Stop jest dość twardy. Jest odporny, ale wątpię, by upadek na twarde podłoże nie zostawił na nim paskudnego śladu.  Obudowa nie ma negatywnego wpływu na moduły łączności  i sama pełni funkcję anteny.

Jakość wykonania HTC jest niemal bez zarzutu. Tylko bardzo, bardzo czepialscy mogliby zarzucić projektantom, że niektóre detale zostały wykonane nieestetycznie. Jednym z nich mogłoby być gniazdo jack, które nachodzi na tylną krawędź obudowy.

HTC One (fot. wł)

Ja nie będę się czepiać. One to fantastyczne urządzenie a osoby, które odpowiadają za jego wzornictwo udowodniły, że znają się na rzeczy.

Wyświetlacz

Zobacz również: LG G Flex 2

One ma najlepszy wyświetlacz, ze wszystkich, jakie widziałem do tej pory w smartfonach. Jest mniejszy niż w innych flagowych urządzeniach, które miały premierę w tym roku, ale z czystym sumieniem mogę poświęcić o 0,3-cala dłuższą przekątną na rzecz jakości obrazu, jaką oferuje One. HTC zastosowało 4,7-calową matrycę typu Super LCD 3 o rozdzielczości  1080 x 1920. Smartfon ma obecnie najwyższe zagęszczenie pikseli na cal, co przekłada się na fenomenalną ostrość ekranu. Już na wyświetlaczach zeszłorocznych flagowców ciężko było wypatrzeć pojedyncze punkty. W wypadku One jest to niemal niemożliwe.

Gdyby jednak liczyła się tylko rozdzielczość, bezpośrednim konkurentem HTC One byłaby Xperia Z, a między wyświetlaczami tych urządzeń jest przepaść. Matryca TN, którą zastosowało Sony ma słaby kontrast, wyblakłą czerń, przeciętne nasycenie barw i nie najlepsze kąty widoczności. Super LCD 3 jest na drugim biegunie: kolory są nasycone i żywe, czerń jest niemal tak głęboka, jak w wyświetlaczach typu OLED a obraz jest czytelny nawet pod bardzo dużym kątem.

Twórcą ekranu jest najprawdopodobniej konsorcjum JDI (Japan Display Inc). Niezależnie od tego, czy to właśnie z ich fabryk wyjechały panele One, są one świetne. Tyle tylko, że już niektóre zeszłoroczne smartfony miały wyświetlacze, które satysfakcjonowały nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Różnica między ekranami zeszłorocznych high-endów i tych, które zadebiutowały dwa lata temu była bardzo duża. Wystarczy, że porównacie Galaxy S II z trójką lub Sensation z One X. W tym roku wszystkie parametry zostały podkręcone, ale różnica w jakości obrazu nie jest radykalna. One X — oczywiście subiektywnie — wcale nie wyświetla dużo gorszych kolorów i nie ma zauważalnie niższego kontrastu. Zagęszczenie pikseli jest mniejsze, ale widać to głównie wtedy, gdy ekrany porównuje się bezpośrednio.

Wyświetlacze w dużym przybliżeniu. Z lewej HTC One, z prawej HTC One X

Problem martwych pikseli

W sieci pojawiają się doniesienia użytkowników HTC One o martwych pikselach na ekranie. Z problemem tym zgłosił się do nas jeden z czytelników, a my sami widzieliśmy na pierwszej prezentacji One martwe punkty na ekranie. Na wyświetlaczu żadnego z telefonów, które zostały wysłane do testów martwych pikseli nie widziałem.

BlackBerry Z10 – a miało być tak pięknie [test]

Wiadomo skądinąd, że w One stosuje się co najmniej dwa typy matryc. Jeden z nich był instalowany najprawdopodobniej w urządzeniach z początku produkcji.

Trudno powiedzieć, czy skala występowania problemu jest większa niż  w wypadku innych urządzeń. HTC One wciąż nie jest powszechnie dostępny, więc brakuje danych. Może się okazać, że problem jest zupełnie marginalny, lub że dotyczy tylko jednego modelu wyświetlacza. Więcej na ten temat przeczytacie w wątku na forum XDA.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Samsung Galaxy Note 4 - lepszy od najlepszego [test i recenzja] Colorovo CityTab Vision 7i: można zrobić dobry i tani tablet Huawei Ascend Mate 7: wydajność i wyniki benchmarków Huawei Ascend Mate 7: interfejs EMUI Huawei Ascend Mate7: jakość wykonania, ekran i czytnik linii papilarnych Moto 360 - test i recenzja inteligentnego zegarka Motoroli Sony Xperia Z3 Compact: bateria Sony Xperia Z3 Compact - jakość wykonania i ergonomia Nokia Lumia 930 – piękna, potężna i… zniechęcająca [test] LG G3: test i recenzja telefonu Xperia Z3: jakość wykonania i ergonomia Canon Legria Mini X - kamera dla vlogera lub muzyka HTC Desire 816 - średni średniak? [test] Huawei Ascend Mate7 - pierwsze wrażenia Samsung Galaxy K Zoom. Czy smartfon z zoomem x10 może zastąpić aparat kompaktowy? Meizu MX3 - chińskie cacko w Europie [test] CAT B15 – pancerny żelek [test] Porównanie: LG G3 vs Xperia Z2 vs Galaxy S5 vs One M8 Huawei Ascend G700 - między Europą a Azją [test] LG G3: czas pracy baterii [test] LG G3: test aparatu i jakość zdjęć Test Alcatel One Touch Idol Alpha. Za drogi na średniaka, za słaby na flagowca CAT B100 – twardziel, który pozbawia złudzeń [test] Jak działają gry na LG G3?

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy Note8 - wielki telefon w dobrym i złym tego słowa znaczeniu [TEST]