OnePlus Concept One ze znikającym aparatem ma w rękawie asa, którego się spodziewałem

OnePlus Concept One ze znikającym aparatem ma w rękawie asa, którego się spodziewałem

OnePlus Concept One ze znikającym aparatem ma w rękawie asa, którego się spodziewałem
Źródło zdjęć: © The Verge
Patryk Korzeniecki
08.01.2020 11:36, aktualizacja: 08.01.2020 15:50

OnePlus Concept One jest nieszablonowy nie tylko ze względu na znikające aparaty. Zastosowanie szkła elektrochromowego pozwoliło wprowadzić coś, z czego fotografowie korzystali od dawna.

Wiemy, że firma OnePlus przygotowuje now 8 generację swojej linii telefonów. Mają się w niej znaleźć modele OnePlus 8 Lite, 8 i 8 Pro. Na tym nie koniec.

OnePlus pokazał aparat, który znika

Firma na targach CES 2020 pokazała koncepcyjny smartfon OnePlus Concept One. Był on projektowany w kooperacji z McLarenem, który wspomógł firmę w zaimplementowaniu technologii elektronicznie przyciemnianego szkła.

Głównym zamysłem jest polepszenie estetyki telefonu poprzez ukrycie szpecących elementów optyki. Ma to sens - zaprojektowanie telefonu z pięcioma soczewkami z tyłu potrafi być wyzwaniem. Technologia OnePlusa dosłownie kryje ten problem. Okazuje się jednak, że producent wykorzystał ją w jeszcze inny sposób.

OnePlus Concept One to pierwszy smartfon z filtrem ND

Filtr ND (ang. Neutral Density) to akcesorium fotograficzne w postaci szklanej płytki (okrągłej lub kwadratowej), które służy do zmniejszania ilości światła wpadającego do matrycy. Co nam to daje?

Przykład użycia filtru ND na przykładzie tłumu - długi czas naświetlania utrwalil ruch ludzi
Przykład użycia filtru ND na przykładzie tłumu - długi czas naświetlania utrwalil ruch ludzi

Taki filtr pozwala m.in. na wydłużenie czasu naświetlania w celu rozmycia świateł przejeżdżających aut, karuzeli w wesołym miasteczku czy sylwetek tłumu na dworcu kolejowym. Pozwala również na zmniejszenie ilości przepaleń na zdjęciu przy zdjęciach wykonywanych w bardzo jasnych warunkach.

Filtr ND pozwala również na uzyskanie abstrakcyjnych efektów.
Filtr ND pozwala również na uzyskanie abstrakcyjnych efektów.

Przyciemniane szkło w OnePlusie Concept One było więc idealną technologią do zaimplementowania funkcji fltra przyciemniającego w telefonie. Wprawdzie na rynku akcesoriów istniały mechaniczne rozwiązania (np. nakładki na obiektyw), jednak przyznacie, że pod względem wygody elektroniczny filtr ND nie ma sobie równych.

Aby uruchomić filtr, należy przełączyć aparat w tryb Pro i wybrać odpowiednią ikonkę.

Funkcję filtra widzimy w lewym górnym rogu
Funkcję filtra widzimy w lewym górnym rogu© The Verge

Niestety, OnePlus zaimplementował tylko jeden poziom przyciemnienia - ND8, który redukuje ilość światła docierającego do matrycy o 3 stopnie. Każdy stopień to dwukrotne przyciemnienie, więc w przypadku ND8 redukujemy ilość światła docierającego do sensora aż 8 razy.

Bardzo szkoda, że OnePlus Concept One nie ma innych stopni przyciemnienia, jednak cieszę się, że OnePlus w ogóle o niej pomyślał. W tekście o zapowiedzi OnePlusa Concept One wymieniłem filr ND jako potencjalne zastosowanie szkła elktrochromowego - moje prognozy się więc sprawdziły.

OnePlus jest pionierem w jeszcze innej kwestii

Szkło elektrochromowe w omawianym smartfonie składa się z dwóch warstw szkła z 4 warstwami przewodzącymi i właściwą powłoką elektrochromową. Firma zapewnia, że szkło elektrochromowe użyte w OnePlusie Concept One to najszybsze i najcieńsze szkło tego typu na świecie. Ma tylko 0,35 mm grubości i potrafi zmienić przejrzystość w 0,7 sekundy.

OnePlus Concept One hands-on: disappearing camera

Serwis The Verge informuje, że z powodu swojej niewielkiej grubości OnePlus zdecydował się wzmocnić szkło specjalnymi cząsteczkami szkła. Producent rozmieścił je wokół obiektywów, dzięki czemu ponoć nie degradują jakości obrazu.

Technologia OnePlusa mogłaby potencjalnie zrewolucjonizować fotografię

Moim zdaniem producenci sprzętu fotograficznego powinni przyjrzeć się technologii OnePlusa. Aż się prosi, żeby użyć jej w filtrach do dużych obiektywów. Wprawdzie istnieje już elektroniczny zewnętrzny filtr ND, Firmy mogłyby takie filtry wbudowywać bezpośrednio w układ optyczny. Wyobraźcie sobie, że zamiast odkręcania i wkręcania filtru z przodu obiektywu zwyczajnie wybieracie opcję przyciemnienia w menu. Genialne!

One Plus Concept One w całej okazałości
One Plus Concept One w całej okazałości© The Verge

Technologia szkła elektrochromowego to kolejny powiew świeżości w branży mobilnej z dużym potencjałem. Ciekaw jestem, czy firmy wykorzystają odpowiednio jego potencjał, czy pójdzie w zapomnienie jak telewizory 3D.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)