iPhone 12 i całkowity recykling? Apple planuje uzyskać zamknięty obieg materiałów

iPhone 12 i całkowity recykling? Apple planuje uzyskać zamknięty obieg materiałów

Daisy — robot Apple do recyklingu (JBey4you / YouTube)
Daisy — robot Apple do recyklingu (JBey4you / YouTube)
Patryk Korzeniecki
14.01.2020 10:12, aktualizacja: 14.01.2020 11:15

Apple planuje wykorzystać specjalistycznego robota do rozbiórki iPhone'ów i osiągnięcia całkowitego recyklingu. Eksperci są jednak sceptyczni.

Apple do 1 listopada 2018 roku (czyli do momentu, w którym przestał udostępniać statystki sprzedaży urządzeń) sprzedał 2,2 biliona urządzeń. Tak wynika z informacji serwisu LifeWire. Nie wiadomo, ile zostało sprzedanych od tamtego czasu, jednak oczywistym jest, że wynik znacząco wzrósł.

Utylizacja takiej liczby urządzeń nie sprzyja ekologii. Apple planuje coś z tym zrobić. Rozwiązaniem ma być właśnie całkowity recykling.

Daisy automatycznie zdemontuje iPhone'a

Daisy jest robotem wyspecjalizowanym w rozbiórce telefonów. Ma mniej niż 18 metrów długości i potrafi m.in. usunąć baterię z iPhone'a. Do tego celu używa strumienia mrożącego powietrza o temperaturze -80 stopni Celsjusza, a sam proces podzielony jest na 4 etapy. Oprócz tego Daisy może wyjąć z obudowy moduły i mniejsze elementy, np. śrubki.

Apple introduces Daisy, a new robot that disassembles iPhone to recover valuable materials

Robot jest w stanie rozebrać 200 iPhone'ów w ciągu godziny. Następnie z wyciągniętych części wydobywa się minerały i poddaje je przetworzeniu. W ten sposób można odzyskać 14 substancji, w tym lit (stosowany m.in. w akumulatorach).

Apple porywa się z motyką na słońce?

Jak donosi serwis Reuters, pomysł Apple może być niemożliwy do zrealizowania.

Daisy - robot Apple do recyklingu
Daisy - robot Apple do recyklingu© JBey4you / YouTube

Kyle Wiens, dyrektor naczelny iFixit uważa, że firma się przeliczy. Całkowity recykling jest według niego niemożliwy i sugeruje, że lepszym pomysłem byłaby zmiana filozofii. Gdyby Apple naprawiałoby telefony zamiast wymieniać na nowe, to znacząco zredukowałby ilość produkowanych przez siebie elektrośmieci.

Apple podzieli się technologią?

Już w tej chwili Apple sporo korzysta z recyklingu. W ten sposób odzyskuje kobalt i inne rzadkie substancje, a w planach są kolejne.

Apple rozważa podzielenie się robotem Daisy z innymi markami. Jedną z branż, w których Daisy może się sprawdzić, jest np. branża motoryzacyjna.

Daisy ma być sposobem Apple'a na zamknięcie obiegu materiałów
Daisy ma być sposobem Apple'a na zamknięcie obiegu materiałów© JBey4you / YouTube

Idea wydaje się słuszna, jednak robot ma swoich sceptyków. Sporo osób uważa, że Apple powinien się skupić bardziej na naprawie istniejącej elektroniki a nie polegać tylko na odzysku. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby złoty środek. Mam na myśli naprawę istniejących i poddanie recyklingowi egzemplarzy, których naprawa byłaby nieopłacalna.

Może iPhone 12 i iPhone 9 będą pierwszymi tak ekologicznie utylizowanym modelem smartfona? Wprawdzie nie jestem zwolennikiem kopiowania Apple'a, jednak nie obraziłbym się, gdyby inni producenci się w tej kwestii "zainspirowali".

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)