Telefon z Dual SIM: jak działa w praktyce? Wyjaśniamy zalety i wady

Telefon z Dual SIM: jak działa w praktyce? Wyjaśniamy zalety i wady

Telefon z Dual SIM
Telefon z Dual SIM
Źródło zdjęć: © fot. shutterstock
Klaudia Stawska-Magdziak
17.01.2020 08:25, aktualizacja: 17.01.2020 09:25

Dual SIM w telefonie umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM w jednym telefonie jednocześnie i łatwe przełączenie się pomiędzy poszczególnymi numerami. Wyjaśniamy, jak to działa w praktyce i w jakim wypadku warto kupić telefon z funkcją Dual SIM.

Dual SIM - co to jest i jak działa?

Dual SIM jest funkcją, która umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM w telefonach, dzięki czemu możemy np. w jednym smartfonie używać numeru służbowego i prywatnego oraz łatwo się między nimi przełączać.

W dowolnym momencie możemy zdecydować, czy obie karty SIM mają być aktywne w telefonie, czy też tylko jedna z nich. A rozpoczynają się również eksperymenty z technologią Tripple SIM umożliwiające korzystanie z trzech czy nawet czterech kart SIM jednocześnie.

Dual SIM - typy rozwiązań

Technologię Dual SIM możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • aktywne Dual SIM - obie karty pozostają aktywne przez cały czas korzystania z telefonu i możemy stosować równocześnie dwa numery, ponieważ telefon wyposażony został w dwie anteny GSM; w takim wypadku, kiedy rozmawiamy z kimś z pierwszego numeru, zostaniemy powiadomieni, że ktoś próbuje dodzwonić się na drugi
  • Standby Dual SIM - obie kart pozostają aktywne, jednak tylko do momentu, kiedy rozpoczniemy połączenie z jednego numeru; w tym momencie druga karta jest czasowo wyłączana;
  • Pasywne Dual SIM - to najstarsze rozwiązanie i obecnie bardzo rzadko spotykane; w telefonach, które go używają, możemy naraz, korzystać z jednej karty - musimy przełączać się ręcznie pomiędzy nimi;
  • Smart Dual SIM - to rozwiązanie, w którym aktywna pozostaje jedna karta, ale połączenia z drugiego numeru są przekierowywane na tę aktywną, dzięki czemu nie przegapimy ważnych połączeń.

Adapter Dual SIM jak działa?

Adapter Dual SIM pozwala korzystać jednocześnie z dwóch kart SIM w standardowym telefonie, bez konieczności kupowania specjalnego telefonu.

Na rynku znajdziemy modele, które umożliwiają korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie bez konieczności ich niszczenia, jednak większość adapterów wymaga bezpowrotnego zniszczenia karty SIM, ponieważ musimy usunąć z niej chip. Następnie należy umieścić oba chipy w specjalnym adapterze, który wkłada się do telefonu, jak standardową kartę SIM.

Czy Dual SIM działa z jedną kartą?

Na koniec odpowiedź, na często zadawane pytanie - czy Dual SIM działa z jedną kartą? Na szczęście możemy uspokoić posiadaczy tylko jednego numeru. Telefony z opcją Dual SIM działają również z pojedynczą kartą. W takim wypadku nie trzeba nic dodatkowo robić. Wystarczy włożyć kartę SIM i telefon będzie działał tak samo, jak każdy model na pojedynczą kartę SIM.

Zalety i wady telefonu z Dual SIM

Telefony z Dual SIM niosą ze sobą wiele zalet, jednak rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Na pewno najważniejszym ułatwieniem jest możliwość zrezygnowania z dwóch osobnych telefonów. Możliwość włożenia dwóch kart SIM (np. z numerem prywatnym i firmowym) do jednego telefonu jest wygodnym rozwiązaniem, ale warto mieć na uwadze to, że telefony z Dual SIM zazwyczaj rozładowują się szybciej.

Wielu producentów smartfonów decydując się na rozwiązanie Dual SIM, rezygnuje z umieszczenia slotu na kartę microSD, co dla wielu osób będzie dużą wadą tego typu rozwiązania. W zależności od wybranego rozwiązania Dual SIM warto mieć na uwadze to, że możemy czasowo być odłączeni od sieci (rozwiązanie Pasywne i Standby).

Zobacz też:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)