Zmieniłeś platformę mobilną i nie możesz się odnaleźć?

Zmieniłeś platformę mobilną i nie możesz się odnaleźć?

Zmieniłeś platformę mobilną i nie możesz się odnaleźć?
Mateusz Żołyniak
01.02.2014 09:53, aktualizacja: 01.02.2014 10:53

Zmieniłeś platformę mobilną i nie wiesz co teraz zrobić? Mamy dla ciebie kilka porad na dobry początek.

Smartfony upraszczają wiele rzeczy... w ramach jednej platformy

Kiedyś zmiany telefonu potrafiły przysporzyć wielu problemów z przenoszeniem danych. Jak skopiować kontakty? Chyba nie muszę ich przepisywać? Czy będę miał swoje SMS-y? Co ze zdjęciami? W przypadku smartfonów nie ma takich problemów, szczególnie gdy nowy model oparty jest na tej samej platformie co poprzedni.

Użytkownikowi iPhone'a wystarczy usługa iCloud, która na nowsze urządzenie przeniesie nawet zdjęcia i dane z aplikacji. Na Androidach jednym kliknięciem można uruchomić automatyczne pobieranie z sklepu używanych wcześniej aplikacji, a większość danych pobierana jest z konta Google. W Windows Phone w chmurze zapisywane są nie tylko kontakty - po zalogowaniu się do konta w smartfonie do razu pojawiają się kopie SMS-ów i podpięte serwisy społecznościowe (Twitter, LinkedIn). Wszystko przebiega szybko i sprawnie.

Apple iCloud
Apple iCloud

Apple, Google i Microsoft stawiają na swoje usługi i funkcje, które mają przywiązać użytkownika do danej platformy. Co więcej, większość z nich nie jest dostępna na innych systemach. Powoduje to, że zmiana smartfona na ten wykorzystujący inny OS może być nieco kłopotliwa.

W krótkim poradniku postaram się przedstawić czynności, które ułatwią szybkie przeniesienie danych ze starego smartfona na nowy.

Kontakty, czyli chmura to podstawa

Zmieniając telefon podstawa jest przeniesienie kontaktów na nowe urządzenie. W tym celu najlepiej sprawdzają się konta mailowe, które przechowują je w chmurze. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne, gdyż nawet przy stracie karty SIM czy telefonu cenna lista kontaktów zostanie zachowana. W tym celu świetnie sprawdzają się usługi jak Gmail czy Hotmail/Outlook.com.

Jak zsynchronizować kontakty?

  • W zależności od systemu, na którym oparty jest nowy telefon, wybrać usługi Gmail (Android, iOS) lub Hotmail/Outlook.com (Windows Phone).
  • Jeżeli nie korzystacie z tych skrzynek należy założyć w nich konto (zajmie to kilka minut na komputerze).
  • Gdy korzysta się z Gmaila lub Hotmaila, należy sprawdzić czy kontakty ze starego smartfona są zsynchronizowane z chmurą. Można to zrobić z poziomu zakładki kontakty w przeglądarce na komputerze.
  • Jeżeli nie, należy wejść do ustawień danej aplikacji w telefonie. Następnie odszukać ustawienia konta, zaznaczyć kontakty jako elementy do synchronizacji, a następnie kliknąć synchronizuj.
  • Po synchronizacji należy jeszcze raz sprawdzić czy dane zostały wysłane na serwer.
  • Na koniec należy zalogować się do wybranej usługi w nowym telefonie. Zazwyczaj wystarczy odszukać wśród nowych skrzynek Gmail/Hotmail i podać login oraz hasło do konta. Po chwili dane zostaną pobrane i zapisane w książce kontaktowej.

W ten sposób można szybko przenieść do nowego smartfona nie tylko kontakty, ale i wpisy z kalendarza. W tym celu należy dodatkowo zaznaczyć opcję kalendarz przy wybieraniu elementów do synchronizacji.

Osoby, które nie synchronizują swojej skrzynki, w przypadku zmiany telefonu na Windows Phone'a mogą skorzystać z programu Outlook na komputerze. Można z nim zsynchronizować kontakty, a następnie udostępnić je w chmurze. W przypadku zmiany telefonu na iOS dobrym wyborem jest Gmail. Gdy nie chce się z niego korzystać, kontakty można szybko wrzucić do iCloud.

Oczywiście można również przenosić kontakty poprzez kartę SIM. Rozwiązanie to nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy do danej osoby przypisanych jest kilka numerów telefonów lub dodatkowe informacje (zdjęcie, adres, profile w usługach społecznościowych).

Aplikacja przekaż moje dane
Aplikacja przekaż moje dane

Dla nowych użytkowników Windows Phone'ów bardzo przydatny może okazać się program Przekaż moje dane firmy Nokia. Aplikacja w prosty sposób może przesyłać kontakty ze starego telefonu (iOS, Android, BlackBerry, Symbian) na Windows Phone'a przy użyciu łączności Bluetooth. Cały proces ułatwia przejrzysty konfigurator.

Zdjęcia i dokumenty? Tu również nie będzie problemów

Aby przenieść zdjęcia na inny telefon wystarczy zawartość wybranych katalogów w telefonie zsynchronizować z odpowiednim dyskiem chmurowym. W przypadku Androida i iOS najlepszym wyborem jest Dropbox, a użytkownicy zaczynający przygodę z Windows Phone'em powinni skorzystać ze SkyDrive.

  • Ze sklepu z aplikacjami na starej komórce należy pobrać odpowiedni program i założyć w nim konto.
  • Wybrać odpowiednie foldery w telefonie i przenieść je do wybranego dysku.
  • Po zakończonej synchronizacji wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na nowy telefon i zalogować się do niej. W przypadku Dropboxa na Windows Phone, trzeba skorzystać z nieoficjalnych klientów (np. Boxfiles)
  • Pobrać wybrane zdjęcia na telefon lub tylko ich cześć.
Dropbox
Dropbox

Chmura nie we wszystkim pomoże

Niestety wykorzystanie usług chmurowych ma pewne ograniczenia. Przykładem są SMS-y. Nie jest to jednak przeszkodą w przenoszeniu wiadomości tekstowych.

Najłatwiej mają nowi użytkownicy Windows Phone'ów:

  • Należy pobrać aplikację Przekaż moje dane.
  • Włączyć Bluetooth w starej i nowej komórce.
  • Uruchomić konfigurator i postępować według wskazówek na ekranie nowego telefonu.
  • Przy odpowiedniej zakładce wybrać synchronizację SMS-ów. Po chwili zostaną one automatycznie przeniesione do nowego smartfona.

Niestety, aplikacja może nie działać z każdą parą telefonów. Do tego, kopiowanie SMS-ów z Windows Phone'a do Androidów czy iPhone'ów jest niemożliwe.

Nowi użytkownicy Androidów nie powinni mieć większych problemów z przeniesieniem SMS-ów ze starego iPhone'a. Jest to jednak nieco bardzo czasochłonne:

  • Należy zrobić w programie iTunes backup danych z iPhone'a.
  • W komputerze należy odszukać folder, w którym przechowywany jest plik (domyślnie dla Windowsa Vista/7/8 jest to: C:UsersUSERNAMEAppDataRoamingApple ComputerMobileSyncBackup, dla Maców: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/)
  • Jeżeli w folderze jest więcej niż jeden plik należy wybrać ten najnowszy (bez przedziału czasowego w nazwie)
  • Następnie należy skopiować plik o nazwie 3d0d7e5fb2ce288813306e4d4636395e047a3d28 (może nie mieć rozszerzenia w nowych Macach, w starszych ma .mddata lub .mdbakup).
  • Można zmienić jego nazwę na prostszą :)
  • Skorzystać z programu iSMS2droid, który można za darmo pobrać z Google Play.
  • W programie należy wybrać odpowiednią bazę i poczekać aż zostanie ona przekonwertowana.
  • Pobrać aplikację SMS Backup & Restore.
  • Należy w niej wybrać odpowiednią konwersację, zatwierdzić wybór i zaczekać na jej załadowanie wiadomości w aplikacji do ich obsługi.

Nieco gorzej wygląda sprawa, gdy chce się przenieść SMS-y z Androida na iOS. Ze względu na politykę Apple'a nie ma mowy o darmowych konwerterach czy ręcznym wgrywaniu plików. Konieczne jest więc skorzystanie z płatnej aplikacji Backuptrans Android SMS to iPhone Transfer lub Mobitrans Phone Transfer, które można pobrać na komputery z Windowsem lub Maki. Niestety, jest to wydatek kilkudziesięciu złotych (za podstawową licencję).

Z komputera najszybciej

Problemów za to nie powinno sprawiać przenoszenie ulubionej muzyki. W tym celu najlepiej skorzystać z komputera.

  • W przypadku wrzucania dyskografii na iPhone'a potrzebny będzie program iTunes. Należy wybrać w nim katalog do synchronizacji i nacisnąć przycisk Synchronizuj. Po chwili muzyka trafi do telefonu.
  • Jeżeli pliki muzyczne znajduje się tylko na telefonie, w przypadku modeli z systemem Google'a potrzebny będzie darmowy program Android File Transfer. Windows Phone niestety w tej sytuacji nie pozwoli na przenoszenie plików.
Obraz

Zgrywając muzyką na Windows Phone'a sprawa jest banalnie prosta:

  • W przypadku wersji 8 można wrzucać pliki bezpośrednio do pamięci telefonów.
  • Wersja 7.x potrzebuje programu Zune.
  • Należy z jego poziomu dodać katalogi z muzyką do bibliotek.
  • Następnie należy je zaznaczyć i kliknąć synchronizuj. Telefon musi być podłączony oczywiście do komputera.

Muzykę z iPhone'ów można zgrać na komputer za pośrednictwem iTunes, a w Androidach wystarczy przenieść ją z pamięci telefonu. Tak jak w WP8 na Androida można wrzucać katalogi bezpośrednio do pamięci – większość odtwarzaczy automatycznie odszuka je i zaktualizuje bibliotekę.

Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest streamowanie muzyki, gdyż popularne usługi WiMP, Spotify i Deezer dostępne są na wszystkie platformy.

Gdzie są moje aplikacje? Czasami trzeba się naszukać

Na koniec najbardziej kłopotliwa sprawa, czyli aplikacje. W przypadku przenosin z iOS na Androida i odwrotnie obecnie nie ma z tym większych problemów. W Google Play i App Store dostępne są w większości te same programy, usługi czy gry. Oczywiście są aplikacje dostępne tylko na daną platformę, ale jest ich stosunkowo niewiele. Głównie dotyczy to pozycji wykorzystujących dostępne tylko w Androidzie funkcje czy gier, których większość pojawia się w pierwszej kolejności na iOS.

Polecane aplikacje na Windows Phone nie sa zbyt imponujące
Polecane aplikacje na Windows Phone nie sa zbyt imponujące

Nieco gorzej jest w przypadku, gdy nowym telefonem jest Windows Phone. Mimo że aplikacji na mobilne okienka przybywa, wciąż jest wiele programów, które nie są dostępne w Windows Phone Store. Całe szczęście są też ich nieoficjalne odpowiedniki – przykładem są choćby BoxFiles, Filebox czy BoxShot będące klientami Dropboxa na WP.

Co z płatnymi tytułami?

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże w stawianiu pierwszych kroków na nowej platformie. Nie powinno być to trudne, szczególnie gdy dane przechowywane są w chmurze. Niestety, na chwilę obecną ciężko poradzić na największy problem zmiany systemu, czyli płatne aplikacje.

Zmieniając system należy przygotować się na to, że część ulubionych programów i gier będzie trzeba kupić ponownie. Czasami może być to dość duży wydatek. Na zachodnich blogach często jako ratunek w tego typu sytuacjach przedstawiany jest kontakt z deweloperami. Dobrze napisany mail, w którym wychwalamy aplikację i zapewniamy o przywiązaniu do niej ma podobno działać cuda. Nie spodziewałbym się jednak, że wypali to więcej niż w jednym przypadku na kilkanaście. Cóż, może w przyszłości choć trochę się to zmieni.

Materiał powstał we współpracy z:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)