Zobacz Międzynarodową Stację Kosmiczną nad Polską. Jest od tego aplikacja

Zobacz Międzynarodową Stację Kosmiczną nad Polską. Jest od tego aplikacja

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło zdjęć: © Space Shuttle Atlantis / Eikimedia
Miron Nurski
01.06.2020 11:36, aktualizacja: 01.06.2020 13:40

Raz na kilka tygodni Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest doskonale widoczna z Polski. Jak nie przegapić tego momentu? To proste - wystarczy użyć aplikacji.

31 maja to dzień, o którym za kilkadziesiąt lat dzieci będą uczyć się w szkołach. Statek Crew Dragon - wysłany przez prywatną firmę SpaceX - zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, otwierając tym samym nowy rozdział w historii podboju kosmosu.

Znajdujący się na MSK astronauci przez kilka najbliższych tygodni będą okrążać Ziemię co ok. 91 minut. Jako że za zasilanie ich tymczasowego domu odpowiadają gigantyczne panele słoneczne, które skutecznie odbijają światło, bez większych problemów da się go zobaczyć gołym okiem.

Choć jednak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię ponad 15 raz dzienne, na jej widoczność z konkretnej lokalizacji wpływa masa czynników. Po pierwsze - MSK musi przelatywać nad danym obszarem. Po drugie - pozycja względem Słońca musi być odpowiednia, by promienie słoneczne mogły trafić do Ziemi. Dlatego obserwować MSK z Polski możemy raptem raz na kilka tygodni.

Jak sprawdzić, kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przelatywać nad Polską?

Świetnym narzędziem jest aplikacja ISS Detector, która - w oparciu o lokalizację użytkownika - wyświetla informacje o kolejnych przelotach MSK.

Obraz

Domyślnie uwzględniane są jedynie przeloty widoczne, ale w ustawieniach można to zmienić. Np. gdyby ktoś chciał zobaczyć Polskę z perspektywy MSK.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: aplikacja z kamerami na żywo

Przed kilkoma laty NASA zamontowała na MSK kamery internetowe. Dzięki nim wszyscy chętni mogą obserwować zarówno wnętrze stacji, jak i powierzchnię Ziemi z wysokości ok. 400 km (szach-mat, płaskoziemcy).

Obraz

Apek tego typu jest mnóstwo, przy czym główna funkcja większości sprowadza się po prostu do wyświetlania podglądu z kamer dostępnego bezpośrednio na stronie NASA. Jedna z najlepiej ocenianych aplikacji - ISS Live Now - wyświetla przy okazji czytelną mapę z aktualną pozycją MSK, jej trajektorię lotu oraz czas do kolejnego zachodu słońca (ten z poziomu stacji widoczny jest co ok. 45 minut).

Zobacz trójwymiarowy model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Jesteś ciekaw, jak dokładnie zbudowana jest stacja, którą przez kilka tygodni zamieszkiwać będą Robert Behnken i Douglas Hurley? Z pomocą przychodzi samo NASA.

Obraz

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej stworzyła aplikację ze szczegółowym, trójwymiarowym modelem MSK. Stację można obejrzeć z każdej strony, z podziałem na poszczególne moduły, dzięki czemu można poznać ich budowę i przeznaczenie. Minusem jest to, że apka dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

Sprawdź, kiedy odbędzie się kolejna misja kosmiczna

SpaceX DM-2 to najgłośniejsza misja kosmiczna ostatnich lat, ale bynajmniej nie jedyna. Dość wspomnieć, że już 4 czerwca o 2:55 czasu polskiego w przestrzeń kosmiczną wysłane mają zostać kolejne satelity internetowe Starlink.

Obraz

Aby być na bieżąco z tego typu wydarzeniami, warto zainstalować aplikację Next Spaceflight. Zawiera ona czytelny harmonogram lotów kosmicznych oraz szczegóły na ich temat.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)