Użytkownicy którego mobilnego systemu operacyjnego pochłaniają miesięcznie najwięcej danych?

Użytkownicy którego mobilnego systemu operacyjnego pochłaniają miesięcznie najwięcej danych?

Użytkownicy którego mobilnego systemu operacyjnego pochłaniają miesięcznie najwięcej danych?
Miron Nurski
02.01.2014 12:30, aktualizacja: 02.01.2014 14:32

Wszyscy użytkownicy smartfonów bez względu na preferowany system operacyjny wykorzystują je do przeglądania sieci, oglądania wideo online, wysyłania i odbierania e-maili czy ściągania plików i aplikacji. Ciekawe zestawienie na temat ilości danych pobieranych przez użytkowników poszczególnych platform przygotowała firma Ericsson. Tak, ta sama, która do niedawna była współproducentem słuchawek z linii Xperia.

Ze wspomnianego raportu wynika, że najwięcej danych przez sieci 2G, 3G i 4G pochłania przeciętny użytkownik Androida: 2,2 GB. Na drugim miejscu znalazł się iOS-owiec, który w ciągu miesiąca wykorzystuje ok. 1,7 GB transferu. Podium zamyka użytkownik Windows Phone'a z wynikiem na poziomie 1,4 GB. Zdecydowanie mniej intensywnie swoje smartfony wykorzystują osoby mające terminale BlackBerry i urządzenia oparte na Symbianie. Pobierają one raptem nieco ponad 0,5 GB danych.

Średnie miesięczne wykorzystanie transferu danych przez użytkowników poszczególnych systemów
Średnie miesięczne wykorzystanie transferu danych przez użytkowników poszczególnych systemów© Ericsson

Powodów takich rozbieżności jest oczywiście wiele. Jakiś czas temu cytowany przez Phone Arenę analityk Chetan Sharma zwrócił uwagę na to, że ze względu na wysoką rozdzielczość ekranów topowych Androidów aplikacje tworzone z myślą o nich zajmują więcej miejsca. Świetnie widać to chociażby na przykładzie niedawnej głośnej premiery, czyli GTA: San Andreas. Na zielonej platformie zajmuje ona 2,4 GB pamięci, a na iOS-ie nieco ponad 1,6 GB. Różnica ta niemal idealnie odwzorowuje rozkład sił w średnim miesięcznym zużyciu danych przez użytkowników tych systemów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że właściciele iPhone'ów muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Przykładowo ze sklepu App Store za pośrednictwem sieci komórkowej nie pobiorą pliku ważącego więcej niż 100 MB, podczas gdy na Androidzie takich ograniczeń nie ma.

Mówi się też, że osoby korzystające z androidowych 5-calowców i phabletów znacznie chętniej używają ich do strumieniowego oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości niż ich koledzy z 4- i 3,5-calowymi iPhone'ami. Z pewnością istotny jest także fakt, że Android sporo danych przesyła w tle bez wiedzy użytkownika.

Dziwi natomiast wysoki (w porównaniu z iOS-em) wynik uzyskany przez użytkowników Windows Phone'a (1,4 GB). Być może udało się go uzyskać dzięki mocno promowanej usłudze muzycznej Nokia MixRadio.

Ja sam używam zarówno Androida, jak i iOS-a. Przyznaję się bez bicia, że zaniżam średnią obu systemów. W przypadku tego pierwszego przez sieć komórkową miesięcznie wykorzystuję bowiem ok. 700-800 MB transferu, a na iOS-ie używam wyłącznie Wi-Fi, które nie było brane pod uwagę w zestawieniu. A ile danych przesyłacie i pobieracie Wy?

Źródło: Ericsson via Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)