Apple i elektromagnetyczny przycisk. Haptyczna wibracja bez dedykowanego silniczka

Apple i elektromagnetyczny przycisk. Haptyczna wibracja bez dedykowanego silniczka

Apple i elektromagnetyczny przycisk. Haptyczna wibracja bez dedykowanego silniczka
Patryk Korzeniecki
01.07.2020 13:01, aktualizacja: 01.07.2020 15:01

Mieliśmy już przyciski mechaniczne, były też wirtualne. Apple wpadł jednak na jeszcze inny pomysł. Przycisk wykorzystujący elektromagnes ma wykorzystywać zasadę działania głośnika i pozwalać m.in na regulację siły nacisku. Co ciekawe - może funkcjonować też jako silnik wibracyjny.

Mechaniczne przyciski są z reguły niezawodne. Poza tym dostarczają naturalnej odpowiedzi zwrotnej - użytkownik czuje, że zostały wciśnięte, nawet przez etui.

Nie pozwalają jednak na regulowanie kliknięcia. Na dodatek zajmują pewną ilość miejsca w obudowie. Apple zamieścił interesujący patent, który zawiera potencjalne rozwiązanie tych problemów.

Apple może postawić na przyciski elektromagnetyczne

Tradycyjne przyciski potrzebują ok. 200 mikrometrów (0,2 mm), aby zadziałać. Z kolei przycisk Apple'a z patentu wymaga tylko 10 mikrometrów (0,01 mm). Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie jego wymiarów względem tradycyjnych rozwiązań.

Apple zaproponowało, aby do działania przełącznika nie wykorzystywać płytek stykowych. W głębi podzespołu mieści się czujnik nacisku, który odpowiada za wykrycie nie tylko samego wciśnięcia, ale także jego siły.

Schemat elektromagnetycznego przycisku
Schemat elektromagnetycznego przycisku© http://patft.uspto.gov/

Działałby więc pod tym względem podobnie do wirtualnych przycisków z vivo NEX 3S czy Touch ID spotykanym w iPhone'ach. Mają jednak pewną wadę - do symulacji kliku potrzebują dodatkowego podzespołu odpowiedzialnego za charakterystyczne "kopnięcie".

Elektromagnetyczny przycisk to konstrukcja 2 w 1

Elektromagnetyczny przycisk z patentu Apple'a go nie potrzebuje ponieważ... sam w sobie jest silnikiem wibracyjnym. W środku zainstalowano magnes stały otoczony cewką. Przy przepływie prądu odpycha (lub przyciąga) magnes, co pozwala na wytworzenie kliku. Ze względu na zasadę działania, przypomina nieco głośnik.

Technologia może zostać wykorzystana też w przełącznikach
Technologia może zostać wykorzystana też w przełącznikach© http://patft.uspto.gov/

Magnes przesuwa się tylko o 0,01 milimetra, jednak wygląda na to, że tyle wystarczy, by zasymulować kliknięcie. Co ciekawe, mechanizm potencjalnie można zastosować też w przełącznikach, np. trybu cichego a nawet... klawiaturze.

Elektromagnetyczny przełącznik pozwoliłby nie tylko na zmniejszenie fizycznych rozmiarów przycisków, ale także na możliwość sterowania zarówno wibracją, jak i siłą samego kliku. Otwiera to nowe możliwości. Apple mogłoby np. wykorzystać to do symulacji dwustopniowego przycisku migawki - lekkie wciśnięcie przycisku do połowy uruchomiłoby autofokus, natomiast mocniejsze wykonałoby zdjęcie.

Obraz

Niestety elektromagnetyczny przycisk istnieje tylko w formie patentu i nie wiadomo, czy Apple kiedykolwiek zmaterializuje pomysł. Mam jednak nadzieję, że tak się stanie, ponieważ jest naprawdę ciekawy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)