Wearables, czyli gadżety dla aktywnych

Wearables, czyli gadżety dla aktywnych

Wearables, czyli gadżety dla aktywnych
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Maciej Gruszczyński
12.02.2021 13:59, aktualizacja: 06.03.2024 22:10

Technologia, którą zakładamy na siebie, to nie ciekawostka z dziedziny nauki o przyszłości, ale nasza codzienność. Wearables nosimy na rękach, w ubraniach czy gadżetach, które stale mamy przy sobie. Osobista elektronika bardzo pomaga nam w życiu.

Opaski, zegarki, telefony, kamery to standard, który w sklepach z elektroniką możemy kupić za przystępną cenę. To, nad czym obecnie pracują specjaliści od innowacji, to zaawansowane technologicznie maseczki, dzięki którym będziemy lepiej chronieni przed skutkami pandemii. Zanim jednak na dobre wejdą w życie, przyjrzyjmy się akcesoriom, które już są dostępne na rynku.

Zegarki i opaski – praktyczne ozdoby

Współczesna biżuteria to nie tylko klasyczne zegarki dla mężczyzn czy perłowe naszyjniki dla kobiet. Oprócz nich szyku zadają smartwatche oraz smartbandy, które zdobią i jednocześnie mają wiele praktycznych funkcji. Zegarek zsynchronizowany ze smartfonem pozwala nie tylko na sprawdzanie aktualnej godziny, lecz także powiadamia nas o e-mailach czy SMS-ach. Można wyświetlić je również bezpośrednio na zegarku, więc telefon może zostać w torebce albo w pomieszczeniu obok. Możliwe jest również przygotowanie odpowiedzi za pomocą gotowych wiadomości lub obsługi głosowej.

Synchronizacja z Google Now umożliwia wyświetlanie aktualnych informacji m.in. na temat stanu pogody, a to wszystko bez sięgania po telefon, który również zalicza się do grona wearables. W czasie korzystania z tych udogodnień niezbędny okaże się abonament z telefonem Red Bull MOBILE, dzięki któremu możemy liczyć na stały dostęp do sieci i swobodne korzystanie z innowacyjnych usług. Te zalety docenią osoby aktywne, korzystające z wielu aplikacji na telefonie i funkcjonalności smartwatche’y, takich jak krokomierz czy pulsometr. Synchronizacja ich z odpowiednim oprogramowaniem pozwoli stale monitorować aktywność fizyczną użytkownika, tworzyć statystyk, a także kontrolować dietę i przebieg treningów.

Podobne funkcje co smartwatche mają również smartbandy, czyli inteligentne opaski na rękę. Wiele modeli ma pulsometr i inne opcje niezbędne dla osób aktywnych. Oprócz tego pokazują godzinę i można je również zsynchronizować ze smartfonem.

Technologia w służbie medycyny

W związku z tym, że od roku ludzkość boryka się ze skutkami pandemii, technologia zdążyła na dobre rozgościć się również w projektach maseczek na twarz. Na rynku dostępne są już urządzenia w kształcie maski medycznej, pełniące jednak funkcję indywidualnego oczyszczacza powietrza. Filtry, w które są wyposażone, potrafią odfiltrować do 99,95% szkodliwych substancji. Specjalny czujnik pozwala sterować wentylatorami, które pracują zgodnie z rytmem oddechu użytkownika. Prostsze modele masek wyposażone są w moduł z wentylatorem, który zastępuje filtr. Medycyna korzysta z technologii wearables nie tylko od czasu pandemii. Osoby cierpiące na kłopoty z oddychaniem mogą zaopatrzyć się w koszulki wyposażone w sensory, które pozwalają monitorować ruch, oddech i tętno. Dzięki technologii Bluetooth współpracują one z wieloma aplikacjami rejestrującymi stan zdrowia. Na podobnej zasadzie działają e-pulsoksymetry, a także urządzenia do odczytu poziomu insuliny, które można połączyć na przykład z aplikacją do układania dziennego jadłospisu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)