Już nigdy niczego nie zgubisz. A przynajmniej takiej przyszłości chce Google

Już nigdy niczego nie zgubisz. A przynajmniej takiej przyszłości chce Google

Już nigdy niczego nie zgubisz. A przynajmniej takiej przyszłości chce Google
Miron Nurski
22.06.2021 16:22, aktualizacja: 23.06.2021 11:04

I - potencjalnie - nie tylko telefonów.

Google od 2013 roku rozwija androidową usługę Znajdź moje urządzenie, która ułatwia odnajdywanie zgubionych lub skradzionych telefonów i tabletów. Jej poważnym ograniczeniem jest jednak to, że wymaga dostępu do internetu.

Analogiczna usługa Apple'a jest bardziej zaawansowana, bo jest wsparta technologią Bluetooth Low Energy. Zgubione urządzenie może być odcięte od sieci, ale jeśli w jego pobliżu znajdzie się użytkownik iPhone'a, dane na temat lokalizacji i tak trafią do właściciela zguby. Rozwiązanie Apple'a jest lepsze także z tego powodu, że może współpracować z urządzeniami, które w ogóle nie mają dostępu do internetu, jak słuchawki czy lokalizatory AirTag.

Google może wreszcie usprawnić działanie usługi Znajdź moje urządzenie

Serwis 9to5Google przeczesał najnowszą wersję beta Usług Google Play. Natrafił w ten sposób na fragmenty kodu świadczące o tym, że Google chce dodać do usługi Znajdź moje urządzenie wsparcie dla protokołu Bluetooth.

Skoro aktualizacja usługi ma się odbyć po stronie Usług Google Play, w jednej chwili mogłaby zostać aktywowana u większości użytkowników, bez względu na wersję Androida.

Jeśli przecieki się potwierdzą, start nowej wersji usługi będzie wielkim wydarzeniem

Podczas Google I/O 2021 wyszukiwarkowy gigant chwalił się, że liczba aktywnych urządzeń z Androidem przekroczyła 3 miliardy.

Jeśli większość smartfonów dostanie możliwość namierzania innych urządzeń przez Bluetootha, Google może z dnia na dzień stworzyć największą na świecie i niemalże wszechobecną sieć lokalizowania zgubionych telefonów i akcesoriów. Coraz trudniej na mapie świata jest bowiem wskazać punkt, w którego okolicy nie ma ktoś jednego smartfonu z Androidem.

Mało tego - wykorzystanie Bluetootha oznacza możliwość lokalizowania w podobny sposób kompatybilnych słuchawek, zegarków czy nawet akcesoriów pokroju AirTaga. Niewykluczone, że Google pracuje już nad własnym lokalizatorem lub uniwersalnym protokołem, który zostanie udostępniony innym producentom.

Pozostaje nam jedynie czekać na oficjalne ogłoszenia Google'a. Firma - z uwagi na niewyobrażalną wręcz popularność Androida - jest o krok od utworzenia największego i najskuteczniejszego biura rzeczy znalezionych na świecie.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)