A miało być tak pięknie. Material You w Androidzie 12 to niewypał

A miało być tak pięknie. Material You w Androidzie 12 to niewypał

A miało być tak pięknie. Material You w Androidzie 12 to niewypał
Miron Nurski
13.04.2022 18:40, aktualizacja: 13.04.2022 20:40

Z dużej chmury mały deszcz. Material You byłby naprawdę genialnym interfejsem, gdyby tylko deweloperzy włożyli odrobinę wysiłku w modyfikację swoich aplikacji. A ciężko od nich tego oczekiwać, skoro nawet Google nie świeci przykładem.

Material You to najmocniej promowana funkcja Androida 12. Google jest z niej dumny tak bardzo, że dostała choćby własną serię reklam.

Przypomnę, że mowa o funkcji, która dopasowuje kolorystykę interfejsu, aplikacji i widżetów do wybranej tapety. Oprogramowanie samo "wyciąga" dominujące barwy z obrazu i modyfikuje wygląd całego systemu. W teorii całego.

Material You potrafi wyglądać naprawdę ładnie i jednolicie

Zerknijcie choćby na te 3 widżety aplikacji Google'a: Dysku, Notatnika Keep i Map.

Obraz

Wszystkie widżety mają kolorystykę dopasowaną do tapety i schludny, jednolity wygląd.

... ale często nie wygląda

Na poniższych dwóch pulpitach rozmieściłem losowe widżety innych aplikacji stworzonych przez samego Google'a.

Obraz

Widżety Zegara i Gmaila zostały konsekwentnie zbudowane z wykorzystaniem języka Material You. Widżety agendy i Kalendarza mają zmodyfikowany kolor jedynie drobnych akcentów. Widżet zdjęć ma tylko przebudowany kształt. Widżety pogody, a nawet wyszukiwarki (!) nie wykorzystują elementów Material You w ogóle.

Android 12 został wydany ponad 6 miesięcy temu, a Google - który tak bardzo chwali się interfejsem Material You - nie zdążył zastosować się do swoich własnych zasad. Nie zmodyfikował nawet kolorystyki prostego widżetu wyszukiwarki. Widżetu, który jest domyślnie ustawiony na ekranie głównym praktycznie każdego smartfonu z Androidem.

Nieco lepiej implementacja Material You wypada w aplikacjach, ale i tu do ideału daleko

Sklep Play, Telefon, Chrome, Keep, Gboard, Wiadomości i zdecydowana większość pozostałych aplikacji Google'a mają już zmodyfikowane interfejsy, zgodne z Material You. Mapy czy Google Home wyglądają spójnie tylko u niektórych użytkowników (u mnie jeszcze nie). YouTube jest natomiast szary jak zawsze.

Obraz

Skoro nawet Google ma w swoim portfolio tak poważne braki, ciężko się dziwić, że i zewnętrzni programiści mają Material You w nosie. W Sklepie Play aplikacji wykorzystujących dynamiczną zmianę kolorów ze świecą szukać.

Google w sprawie Material You nawet nie dogadał się z producentami smartfonów z Androidem 12

Samsung zaimplementował Material You w One UI 4, ale zrobił to po swojemu. Podczas gdy Google modyfikuje w swoich aplikacjach kolor teł i niemal wszystkich elementów, Samsung jedynie mniejszych akcentów. W efekcie apki Google'a i Samsunga wyglądają jak wyjęte z innych parafii.

Kalkulatory Google'a i Samsunga inaczej wykorzystują interfejs Material You
Kalkulatory Google'a i Samsunga inaczej wykorzystują interfejs Material You

Z kolei aplikacje Xiaomi w MIUI 13 nie zmieniają swojej kolorystyki w ogóle.

Material You w aplikacjach Xiaomi? A komu to potrzebne?
Material You w aplikacjach Xiaomi? A komu to potrzebne?

Od hucznego debiutu Material You minęło pół roku, a Google nie zdążył jeszcze zmodyfikować interfejsu swoich sztandarowych aplikacji i widżetów, ani dojść do stylistycznego porozumienia z największymi producentami smartfonów z jego systemem. Dobra robota, nie ma co.

Material You paradoksalnie sprawia, że interfejs Androida 12 wydaje mi się mniej spójny niż wcześniej

Gdy wszystkie aplikacje wyglądają inaczej, wzrok szybko się do tego przyzwyczaja i zakłada, że po prostu taki urok systemu. Że stylistyczna różnorodność jest wpisana w konwencję.

Gdy jednak korzysta się kolejno z pięciu aplikacji, które wyglądają tak samo, ta szósta z inną kolorystyką kłuje w oczy podwójnie.

Strach myślec o tym, że Google chce, by w Androidzie 13 interfejs Material You zmieniał także kolorystykę ikon. Wystarczy tylko, że twórcy aplikacji posłuchają jego uprzejmej prośby i wyślą mu kilka milionów odpowiednio przygotowanych plików graficznych. Co może pójść nie tak?

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)