Czym jest atak DDoS i jakie może mieć skutki dla firm?

Czym jest atak DDoS i jakie może mieć skutki dla firm?

Czym jest atak DDoS i jakie może mieć skutki dla firm?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
14.04.2022 14:40, aktualizacja: 14.04.2022 16:40

Na ataki typu DDoS są narażone wszystkie firmy bez względu na wielkość. Przed ich negatywnymi skutkami powinny szczególnie chronić się podmioty świadczące usługi online, np. serwisy e-commerce, banki, serwisy brokerskie i aukcyjne, firmy spedycyjne czy instytucje rządowe.

Czym jest atak DDoS?

Atak DDoS typu odmowa usługi (Distributed Denial of Service) to rodzaj rozproszonego ataku hakerskiego, który polega na wywołaniu sztucznego ruchu na serwerze w danej sieci firmowej. Cyberprzestępcy wysyłają ogromną liczbę żądań jednocześnie z różnych miejsc na świecie. Wykorzystują w tym celu zainfekowane złośliwym oprogramowaniem komputery, urządzenia mobilne oraz sprzęt IoT wielu użytkowników.

Celem ataku DDoS jest przeciążenie serwera firmy, aby uniemożliwić jego prawidłowe działanie lub zablokować określoną usługę sieciową. Dzieje się tak w wyniku wyczerpania zasobów, np. przepustowości łącza, pamięci czy mocy procesora.

Jakie skutki dla firmy mogą przynosić ataki DDoS?

Na skutek ataków DDoS przerwane zostaje działanie serwera i usług sieciowych. Doprowadza to do sytuacji, w której klienci firmy nie są w stanie dotrzeć do zawartości strony internetowej i korzystać z usług udostępnianych w sieci. Serwis staje się niedostępny, czego konsekwencją mogą być m.in.:

  • utrata przychodów ze sprzedaży online,
  • zatrzymanie ciągłości procesów produkcyjnych,
  • osłabienie reputacji i wiarygodności firmy,
  • utrata zaufania dotychczasowych klientów i kontrahentów,
  • straty wizerunkowe,
  • ryzyko naruszenia przepisów prawa,
  • utrata szansy pozyskania nowych klientów,
  • straty finansowe związane z naprawą uszkodzonych serwerów i innych urządzeń,
  • zwiększone ryzyko utraty poufnych danych – atak DDoS może służyć odwróceniu uwagi pracowników IT, co pozwoli hakerom zainfekować systemy i przeprowadzać innego rodzaju ataki.

Jak bronić się przed atakami DDoS?

Całkowita ochrona przed atakami DDoS nie jest możliwa, lecz istnieją skuteczne sposoby minimalizacji ryzyka oraz łagodzenia skutków ataku.

Korzystanie z systemu do monitorowania ruchu sieciowego

Najlepszym zabezpieczeniem przed atakami DDoS jest korzystanie z usługi monitorowania ruchu sieciowego pod kątem tego typu ataków. Może być ona świadczona przez operatora telekomunikacyjnego lub dostarczana jako rozwiązanie chmurowe. System automatycznie wykrywa podejrzany ruch, odfiltrowuje go od ruchu prawidłowego i przekierowuje do dedykowanej usługi we własnej sieci. Tylko operator telekomunikacyjny może zapewnić ochronę przed atakami wolumetrycznymi, gdyż posiada wystarczająco pojemną sieć, żeby przyjąć taki zainfekowany ruch i przekazać go do oczyszczenia.

Dywersyfikacja

Firma powinna rozważyć rozdzielenie swoich usług sieciowych na różne serwery, korzystając np. z kilku serwerowni lub zewnętrznego hostingu. Pozwoli to nadal obsługiwać klientów, przyjmować zamówienia online czy realizować inne działania biznesowe, w przypadku ataku DDoS na jeden serwer.

Korzystanie z usługi CDN

Jest to usługa, dzięki której użytkownicy nawiązują połączenie z najbliżej znajdującym się serwerem, np. w swoim kraju. Dzięki temu ruch w trakcie ataków DDoS nie obciąża tylko jednego serwera. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak, jeśli ataki są przeprowadzane bezpośrednio na główny adres IP.

Korzystanie z load balancingu

Usługa pozwala rozłożyć ruch sieciowy na kilka maszyn, dzięki czemu możliwe staje się obsłużenie większej liczby zapytań w tym samym czasie. W efekcie skutki ataku DDoS są mniej odczuwalne.

Zwiększenie przepustowości łącza

Łącze o dużej przepustowości jest bardziej odporne na ataki DDoS. Nieduży atak nie musi wtedy spowodować całkowitego przerwania usług, lecz jedynie je spowolnić.

Blokada ruchu z niektórych państw

Istnieje możliwość zablokowania u dostawcy Internetu połączeń przychodzących z określonego kraju lub regionu, a nawet z konkretnych adresów IP, dzięki metodzie black holing. Metoda ta ma jednak pewne ograniczenia – wyłącza cały ruch, nie pozwalając filtrować ruchu na dobry i zły.

Stosowanie zabezpieczenia Captcha

System Captcha pozwala wykryć działania botów i aplikacji, które automatycznie generują ruch. Chcąc uzyskać dostęp do treści, użytkownik musi wykonać określone zadanie, np. odczytać treść z obrazka.

Ochrona firmy przed atakami DDoS dzięki rozwiązaniom od Netii

Skuteczna ochrona przed atakami typu DDoS jest możliwa poprzez zabezpieczenie łącza internetowego za pomocą usługi Netia DDoS Protection. To rozwiązanie chmurowe, które polega na stałym monitorowaniu ruchu sieciowego pod kątem ataków DDoS. System automatycznie reaguje na wykrycie podejrzanego zapytania i powiadamia klienta o zagrożeniu. Może on w intuicyjnym panelu uzyskać wgląd do raportów i statystyk. Wykryty ruch z urządzeń w sieci „zombie” jest odfiltrowywany od poleceń prawdziwych użytkowników oraz przekierowywany do Centrum Przeciwdziałania Atakom DDoS w sieci Netia.

Firmy mogą również korzystać z wielu innych rozwiązań bezpieczeństwa od Netii. Elementem oferty są m.in. Testy Podatności, które pozwalają wykrywać potencjalne luki w zabezpieczeniach, mogące służyć przejęciu przez hakerów dostępu do wrażliwych danych przedsiębiorstwa.

Netia Security Operations Center zapewnia całodobowe monitorowanie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych oraz wykrywanie i reagowanie na incydenty. Usługa jest realizowana przez wyspecjalizowaną jednostkę w zakresie cyberbezpieczeństwa i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz narzędzi takich jak np. SIEM (Security Information and Event Management).

W celu uniknięcia zagrożeń dla bezpieczeństwa, warto skorzystać z usługi Security Operations Center od Netii. Jest ona realizowana przez jednostkę wyspecjalizowaną w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przy użyciu nowoczesnych technologii i narzędzi eksperci analizują podatność systemów IT przedsiębiorstwa na różne ataki. Przez 24 godziny na dobę monitorują także sieć pod kątem podejrzanego ruchu, m.in. za pomocą nowoczesnego narzędzia SIEM. W razie wykrycia krytycznego zagrożenia, natychmiast podejmują działania w celu jego zneutralizowania. Udzielają również wsparcia we wprowadzaniu polityki bezpieczeństwa w firmie oraz pomagają podnieść świadomość zagrożeń wśród pracowników – poprzez przeprowadzanie szkoleń.

Netia Data Protection to natomiast oprogramowanie pozwalające tworzyć oraz w zaawansowany sposób zabezpieczać i przechowywać w chmurze kopie zapasowe. Klient może dzięki temu przywrócić cenne dane biznesowe, np. po przeprowadzonym ataku DDoS.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)