LG wykupuje webOS od HP. Co może z tego wyniknąć?

LG TV

LG TV

Pomimo że LG bez trudu mogłoby wykorzystywać w swoich telewizorach Androida, zdecydowało się wykupić platformę webOS od konkurencyjnego HP. Czy rzeczywiście chodzi wyłącznie o telewizory?

W rozmowie z serwisem The Verge John Taylor, jeden z szefów LG, zapewnił o tym, że webOS czeka "szybki rozwój", a pierwszy telewizor z tym systemem pojawi się już na początku 2014 roku. Z webOS wiązane są naprawdę poważne plany, bo jak tłumaczy inny z szefów LG, oprogramowanie trafi do kluczowych telewizorów firmy:

Będzie sprzedawane w 82 krajach w urządzeniach z różnymi wielkościami ekranu i dostępnymi w różnych cenach.


Warto wspomnieć, że razem z webOS LG przejęło od HP także zespół inżynierów oraz zestaw patentów. Biorąc pod uwagę, że firma zamierza intensywnie pracować nad produktami z nową platformą, trudno jednak uznać, by transakcja została dokonana głównie z myślą o sporach patentowych.

LG Optimus F5 oraz Optimus F7 – nowe smartfony z Androidem i modułem LTE

Sama platforma wydaje się natomiast bardzo pechowa. webOS został swego czasu opracowany przez firmę Palm, której miał pomóc w restrukturyzacji biznesu. Urządzenia z nowoczesnym systemem nie przypadły jednak do gustu użytkownikom, nawet wspomnienie ich obłego kształtu nie jest przyjemne.

Pod skrzydłami HP webOS radził sobie nieco lepiej. Amerykańska spółka postanowiła uczynić z platformy podstawę dla swoich tabletów, jednak cena urządzeń odstraszyła potencjalnych nabywców. Ostatecznie HP zmuszone było sprzedać swoje urządzenia z webOS znacznie poniżej kosztów produkcji, co zniechęciło szefów firmy do dalszych eksperymentów z tą platformą.

Po co więc LG sprowadza na siebie potencjalne kłopoty, skoro w telewizorach bez trudu można byłoby wykorzystać na przykład Androida? Początkowo wydawało się, że firma jest po prostu zdezorientowana i uderza na oślep, licząc na łut szczęścia. Szefowie koncernu zapewniają jednak, że są przekonani do tej platformy:

Wierzymy, że technologia webOS zmieni to, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze swoich urządzeń. webOS naprawdę pozwoli przenieść informacje do telewizorów, tabletów, pecetów i innych produktów.


Na razie konkretów więc nie usłyszeliśmy, jednak szefowie LG wielokrotnie podkreślali dużą innowacyjność pilotów dla swoich zestawów Smart TV. Co ciekawe, Samuel Chang, szefujący w LG działowi nowoczesnych telewizorów, przyznał, że obecnie potencjał ten nie jest jeszcze widoczny, ale na tym właśnie polega jego innowacyjność.

Zobacz również: Gdzie Lego nie może tam Minecrafta pośle

LG Optimus G Pro – szkoda, że trzeba uzbroić się w cierpliwość [hands-on]

Czy LG mogłoby w przyszłości wykorzystać webOS również w nowych smartfonach? Na razie jest to wątpliwe, ponieważ użytkownicy nowoczesnych telefonów już nieraz pokazali, jak dużą wagę przywiązują do znanego ekosystemu i dostępności najpopularniejszych aplikacji. Przeprowadzona transakcja faktycznie może więc nie mieć drugiego dna, a LG po prostu kupiło platformę webOS, żeby wyróżnić się na tle konkurentów. Przyszłość pokaże, czy pozytywnie.

Źródło: The Verge

Zobacz więcej artykułów z serii: MWC 2013

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Life Tracker Pro+, czyli elektroniczny trener na smartfony Lumia jakich mało Live Game Board - kompleksowe podejście do rzeczywistości rozszerzonej Agents of Storm, darmowe freemium od twórców Alan Wake już w czwartek! RollerCoaster Tycoon 4 pojawił się na Androidzie NBA 2K15 już na rynku. Marcin Gortat jak malowany! Z wizytą w Tequilla Games - twórców EarthCore: Shattered Elements Angry Birds Transformers już w App Store. Premiera na Androida nieco później! Appshaker Komórkomanii #99 - Unmechanical, FIFA 15, Anomaly Defenders i inne Uwielbiasz South Park? Nadchodzi ciekawa propozycja od Zen Studios! ACEMusic Player to najładniejszy odtwarzacz na Androida? Pomóż w walce z rakiem, grając w grę mobilną! Wściekłe Ptaki nauczyły się grać w kosza. Gratka dla fanów NBA Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: ONE+ Launcher, Cars: Fast as Lightning i TouchPal Galaxy on Fire Alliances na Androida już w tym miesiącu! W Google Play dostępne będą wersje trial? Middle Manager of Justice: recenzja gry Tail Drift - odlotowa gra pojawiła się w App Store F-Secure SAFE - chroń wszystkie platformy za pomocą jednego pakietu Premiera Reckless Racing 3 już w czwartek! Zaprojektuj plansze do Angry Birds! Pierwsza obniżka na Modern Combat 5: Blackout Zombie Highway 2 zadebiutuje na rynku już w przyszłym tygodniu! Assassin's Creed: Identity wyciśnie siódme poty z naszych smartfonów? Pierwsza karcianka o Pokemonach pojawiła się w App Store

Popularne w tym tygodniu:

Ekrany 18:9 nabierają jeszcze więcej sensu. YouTube w końcu aktualizuje swoją aplikację Messenger pozwoli wysłać zdjęcia o wyższej rozdzielczości. Czekałem na to od lat Apple Clips 2.0 już jest. Zostałem hologramem z "Gwiezdnych wojen" Face ID nie zadziała w niektórych aplikacjach polskich banków. Użytkownicy muszą korzystać z PIN-u