Snapdragony Qualcomma to nie tylko wydajność

Snapdragony Qualcomma to nie tylko wydajność

Snapdragony Qualcomma to nie tylko wydajność
Tomasz Nowak
27.02.2013 07:00, aktualizacja: 27.02.2013 08:00

Chyba każdy fan mobilnych technologii wie, z czym skojarzyć nazwę Qualcomm. Jeden z największych producentów procesorów każdego roku prezentuje ciekawe rozwiązania i ulepszenia. Jednak Snapdragony to nie tylko świetna wydajność.

Abstrahując od plotek - na MWC pojawiło się już sporo urządzeń z najnowszymi procesorami Qualcomma na pokładzie. Snapdragon 600 trafił między innymi do modeli HTC One, Asus PadFone Infinity i LG Optimus G Pro. Pierwszym zaprezentowanym telefonem z układem Snapdragon 800 jest podobno ZTE Grand Memo.

Snapdragon 600 jest lekkim odświeżeniem linii S4 Pro. Do jego produkcji użyto czterech rdzeni Krait 300 o taktowaniu sięgającym 1,9 GHz. Ma być 40% wydajniejszy od S4. Jednostki 600 przeznaczone są dla urządzeń high-endowych, zaś linia 800 została opracowana z myślą o produktach klasy premium.

Snapdragon 800 charakteryzuje się aż 75-procentowym wzrostem wydajności w stosunku do poprzedniej generacji (S4). Procesory z tej serii są wykonane w procesie technologicznym 28 nm. Zbudowano je z czterech rdzeni Krait 400 o taktowaniu sięgającym 2,3 GHz. Producent dorzuca nowy układ graficzny Adreno 330 oraz wsparcie dla technologii LTE z prędkością do 150 Mbps i Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Pierwsze testy HTC One czy Optimusa G Pro potwierdzają, że rzeczywiście udało się stworzyć jeszcze szybsze jednostki.

Nie samą wydajnością człowiek żyje

Jak wspominałem na początku, procesory Qualcomma to nie tylko świetna wydajność. To także autorskie rozwiązania, takie jak obsługa gestów, screen mirroring czy technologia rozpoznawania głosu.

O obsłudze gestów wspominałem przy okazji deweloperskiego tabletu Qualcomma ze Snapdragonem S4. Technologia ta wywarła na mnie pozytywne wrażenie i w przypadku tabletów naprawdę ma szansę na rozwój. Oprócz rozwiązań bardziej praktycznych, jak to uwiecznione na wideo poniżej, obsługa gestów może być wykorzystana do gier. A z tymi, jak wiadomo, Snapdragony radzą sobie całkiem nieźle. Coraz wydajniejsze układy idą w parze z bardziej zaawansowanymi produkcjami.

Screen Mirroring to odpowiedź Qualcomma na technologię WiDi Intela. Pozwala ona na strumieniowanie całego obrazu z telefonu do kompatybilnego odbiornika. Trafiła między innymi do Xperii T, Xperii Z oraz zaprezentowanego na targach MWC 2013 tabletu Xperia Tablet Z. Niestety, na razie nie ma co liczyć na jej pełne wykorzystanie. Nie jest ona jeszcze popularnym standardem i upłynie sporo czasu, zanim pojawią się wyposażone w nią telewizory - użytkownicy zdani będą więc na dodatkowe adaptery.

Sony Xperia Tablet Z - cienki, wytrzymały i wydajny - hands-on Komorkomania.pl

Kolejną nowość pokazano właśnie w Barcelonie, wraz z układem Snapdragon 800. Został on bowiem wyposażony w technologię rozpoznawania głosu. Używając komend głosowych, będzie można wybudzić układ. Qualcomm pokazał to na bardzo prostym przykładzie. Po wypowiedzeniu słów "hey Snapdragon" uruchamiana jest aplikacja Google Now. Biorąc pod uwagę popularność Siri czy Google Now, obsługa telefonu głosem staje się czymś pożądanym. Możliwość wybudzania go i uruchamiania aplikacji bez dotykania telefonu wydaje się więc ciekawą propozycją.

Qualcomm ma coraz więcej interesujących technologii, które czynią ze Snapdragonów jeszcze bardziej atrakcyjne rozwiązania. Mam nadzieję, że w przyszłości producent jeszcze bardziej udoskonali już dostępne funkcje, może nawet opracuje ich więcej.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)