Kamera termowizyjna w twoim iPhonie? Tak, to możliwe!

Targi CES 2014 przynoszą nie tylko nowe, samowystarczalne urządzenia, ale też akcesoria do tych już dostępnych. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Taki właśnie jest FLIR One.

FLIR One

FLIR One (youtube.com)

Producenci smartfonów kładą coraz większy nacisk na to, by umożliwić wykonywanie zdjęć w jak najgorszych warunkach oświetleniowych. Ich rozwiązania są jednak niczym w porównaniu z tym, co do zaoferowania ma FLIR One. Jest to kompatybilna z iPhone'em 5 oraz 5s nakładka wyposażona we własną termowizyjną kamerę, umożliwiającą przechwytywanie obrazu w całkowitych ciemnościach.

FLIR One

Oczywiście w taki sposób nie zrobimy ładnej fotki rodzinnej, ale twórcy przekonują, że ich akcesorium ma wiele praktycznych zastosowań (i nie chodzi tu bynajmniej o strzelanie gorących fotek na Instagram). Jako przykład podają możliwość upewnienia się przed przejściem przez zamgloną ulicę, czy nie nadjeżdża żaden samochód, wykrycia gorączki u dziecka czy skontrolowania działania wszelkiej elektroniki. Jeśli natomiast znajdziemy się po zmroku w środku lasu, będziemy mogli sprawdzić, czy nikt nas nie śledzi. Potencjalny morderca zobaczy z kolei włączony ekran iPhone'a, więc szanse będą wyrównane ;)

Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą FLIR One

Ważne w tym wszystkim jest to, że korzystając z tego akcesorium, nie musimy się zbytnio martwić o zwiększone zapotrzebowanie na energię, ponieważ sprzęt ma własny akumulator. Pozwoli on na 4 godziny nieustannej pracy kamery termowizyjnej. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że nakładka znacznie pogrubia iPhone'a.

Ciekaw jestem, czy kamery termowizyjne w świecie urządzeń mobilnych pozostaną niszowymi akcesoriami czy też w przyszłości staną się smartfonowym standardem. W sumie nie miałbym nic przeciwko temu, bo jestem w stanie wymyślić kilka sytuacji, w których taki dodatek mógłby mi się przydać. O ile oczywiście technologia ta nie zostanie dopracowana do tego stopnia, że pozwoli nam widzieć to, co się dzieje za ścianą (jak to często bywa w filmach). Wtedy będziemy mogli już całkowicie pożegnać się z prywatnością.

Na stronie producenta można zapisać się na listę mailingową. Chętni zostaną poinformowani, gdy akcesorium trafi do sprzedaży. Na razie wiadomo jedynie tyle, że ma ono kosztować mniej niż 350 dol.

Źródło: FLIR One via Phone Arena

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Architektura Denver - Nvidia rzuca wyzwanie Neptune Pine - smartfon z dwurdzeniowym procesorem na twoim nadgarstku Lagujące samochody? Google już nad tym pracuje Core i SmartBand, czyli inteligentna galanteria według Sony Snapdragon 805 to nie tylko wydajność. Rozpoznaje tekst pisany na kartce i nie gubi ostrości Nvidia Tegra K1 z potężnym 192-rdzeniowym Keplerem. Będzie też obsługa 64-bitów LG stawia na technologię noszoną. Inteligentna opaska Lifeband Touch oficjalnie Samsung po cichu prezentuje Galaxy Camerę 2 Zapomniane interfejsy #1 Rok 2014 będzie ciężkim okresem dla producentów smartfonów Galaxy S5 będzie mieć aż 4 GB pamięci RAM? Niesamowite okulary, które przeniosą cię w świat "Raportu mniejszości", już w przedsprzedaży 64 bity dla Androida Lekarstwo na nowotwór i samolot z grafenu? Smartfon potrzebny od zaraz. Chwila wytchnienia Koncept Nokia Morph odrodzi się jako zegarek? Co jeszcze można wycisnąć z "kostki"? Postęp technologiczny, a właściwie jego brak! Pager, palmtop, smartfon z projektorem. Jak zmieniał się ekwipunek biznesmena? Konsole nowej generacji ręka w rękę z mobilkami Czy inteligentne zegarki zmienią świat? Windows Phone 8.1 wprowadzi wiele długo oczekiwanych zmian! Seriale, smartfony i seks

Popularne w tym tygodniu:

Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym