Jak zrobić dobre zdjęcia w trakcie zimowych podróży [poradnik]
KOMÓRKOMANIA.PL • dawno temu • 8 komentarzyFerie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a tym samym wyjazdy w góry czy dalej, w cieplejsze miejsca. Nawet jeśli nie planujesz żadnej wyprawy, z pewnością będziesz miał więcej czasu na fotografowanie. Dzisiaj przedstawię zestaw wskazówek, które pomogą ci robić lepsze zdjęcia podczas zimowych wojaży.
Każdy wyjeżdżając w jakieś ciekawe miejsce robi mnóstwo zdjęć. Smartfona mamy zawsze przy sobie i robimy zdjęcia bez opamiętania. Często jednak, gdy oglądam zdjęcia znajomych łapię się za głowę.
Horyzont!
Chyba najczęstszym błędem jest krzywy horyzont. O ile nie jest to zamiarem „fotografa”, horyzont zawsze powinien być poziomy. Sam mam często z tym problem przez moją wadę wzroku, ale udało mi się z tym poradzić – jak? Szukam czegoś pionowego w kadrze – i ustawiam ten obiekt tak, aby linia ramki przechodziła bezpośrednio przez niego. Proste zdjęcie gwarantowane!
Patrz, komponuj, pstrykaj
Często zdjęcia są po prostu nieciekawe. Dlaczego? Najczęściej dlatego, że w kadrze nie znajduje się nic, co przyciągałoby uwagę, o zasadach dobrej kompozycji nie mówiąc (odsyłam do pierwszego poradnika). Robiąc zdjęcia staraj się, aby horyzont nie przebiegał przez środek zdjęcia, a znajdował się w 1/3 lub 2/3 jego wysokości. Zdjęcie będzie wyglądało ciekawiej.
Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku
Prowadzenie wzroku jest również bardzo ważne przy fotografowaniu krajobrazów. Jeśli w miejscu, w którym fotografujesz przebiega droga – wykorzystaj ją i poprowadź nią wzrok w głąb kadru.
Ciekawym elementem każdej kompozycji są również tzw. naturalne ramki. To elementy na zdjęciu, które w naturalny sposób domkną kadr. Może to być np. drzewo z jednej strony zdjęcia. Spróbuj – przekonasz się, że korzystając tylko z tych trzech wskazówek, zdjęcia będą lepsze. Na zdjęciu poniżej widzisz połączenie naturalnej ramki z prowadzeniem wzroku za pomocą ścieżki.
Pod słońce? Czemu nie!
Odkąd pamiętam, wszyscy mi mówili: nie rób zdjęć pod słońce. Owszem, ta zasada ma zastosowanie, kiedy chcesz portretować osobę siedzącą na parapecie, ale w krajobrazie można o niej zapomnieć. Ja w znakomitej większości zdjęć umieszczam słońce w kadrze.
Przed robieniem takich zdjęć, poszukaj czy w Twoim aparacie nie ma trybu „pod słońce” lub „światło w z tyłu”. Dzięki temu to, co znajduje się na zdjęciu będzie jaśniejsze. Doskonale sprawdzi się również korekcja ekspozycji, którą ustaw na około +1. Pamiętaj, że robiąc zdjęcia pod światło koniecznie musisz mieć czysty obiektyw. Słońce obnaży każdy odcisk palca. Zdjęcia poniżej pokazują różnicę między trybem auto a sceną "słońce z tyłu". Jak widać różnica jest wyraźna.
Uważaj na swój cień
Fotografując „ze słońcem” uważaj, żeby Twój cień nie zdominował kadru. Postaraj ustawić się tak, żeby nie był widoczny w kadrze. Oczywiście nie stanie się nic wielkiego, jeśli cień się pojawi, ale zdjęcie będzie lepsze bez niego.
Piasek i śnieg lubią światło
Pamiętacie, jak pokazywałem ostatnio zdjęcia czarnego aparatu i białej cukierniczki? Zdjęcie, gdzie była cukierniczka było ciemniejsze, bo aparat dążył do uśrednienia jasności. Jeśli fotografujecie śnieg czy jasny piasek zdjęcie może być zbyt ciemne. Możesz poszukać w swoim aparacie opcji fotografowania na śniegu/piasku, lub po prostu na stałe dodać około 1/3–2/3 do ekspozycji. Jeśli nie masz takiej opcji, szukaj ciemniejszych elementów w kadrze i robiąc zdjęcie dotknij właśnie tego ciemniejszego obiektu na ekranie, a zdjęcie będzie jaśniejsze.
Szukaj detalu
Robiąc zdjęcia we Włoskich Alpach, nad basenem w Sharm el Sheikh, czy na podwórku u babci, szukaj ciekawych detali. Zdjęcie zrobione z bliska będzie świetnym uzupełnieniem serii. Mi wpadły w oko rośliny, przez które przeświecały słońce i śnieg, od którego w bardzo ciekawy sposób odbijały się promienie. Wystarczy się rozejrzeć, na pewno coś znajdziesz.
Poszerzaj pole widzenia
Aparaty w smartfonach mają dość szerokie obiektywy, ale często chciałoby się objąć jeszcze większy obszar w kadrze. Z pomocą przychodzi asystent panoramy, który może być wbudowany w standardową aplikację aparatu lub pobrany osobno. W każdym typie zdjęć poza portretami sprawdzi się wyśmienicie. Wystarczy, że obrócisz smartfona wokół własnej osi i panorama gotowa. Pamiętaj, że lepiej obracać samym smartfonem, a nie kręcić się w kółko, bo jeśli jakiś obiekt znajduje się blisko obiektywu, może się „nie zgrać”. Szczególnie będzie to widoczne przy krawężnikach czy liniach wysokiego napięcia.
Krajobraz nocny – czemu nie?
Zdjęcia robione w nocy smartfonami to niemałe wyzwanie. Pamiętaj, że dobrych zdjęć nocnych nie robi się w nocy, a zaraz po zmierzchu. Mało który smartfon posiada optyczną stabilizację obrazu. Jeśli nie masz Nokii Lumia 920 musisz być bardzo ostrożny fotografując w nocy, bo zdjęcie bardzo łatwo można poruszyć. Polecam zrobienie serii przynajmniej kilku zdjęć, wtedy prawdopodobieństwo, że wszystkie zdjęcia będą poruszone jest zdecydowanie mniejsze.
Obróbka – dodaj zdjęciom jeszcze więcej uroku
Nie ukrywam, że niemal za każdym razem korzystam z dobrodziejstw aplikacji do obróbki zdjęć. W krajobrazach spróbuj skorzystać z autokorekcji. Używając Nokii Lumia 920, to było moje ulubione narzędzie, bo świetnie wyciągało szczegóły z cieni. Dodaj również nieco jaskrawości. Często eksperymentuję z filtrami typu tilt shift. Dają ciekawy efekt rozmycia części kadru, a jeśli zdjęcie zrobione jest z góry, miejsce wygląda jak miniaturowa makieta. Zdjęcia poniżej obrobiłem przy użyciu aplikacji mobilnych — jak widać, efekt może być subtelny lub bardzo wyraźny.
Ciekawe miejsce, trójpodział, prosty horyzont, słońce w kadrze i trochę obróbki – opanuj podstawy, a twoje zdjęcia krajobrazów będą wyglądać lepiej.
Autorem wpisu jest Jakub Kaźmierczyk, fotograf i bloger Fotoblogia.pl.
Ten artykuł ma 8 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze