Co zrobić, by zdjęcia osób zrobione smartfonem wyglądały lepiej?

©JK

©JK

 

Chcesz zrobić ciekawe zdjęcia swojej dziewczynie, a pod ręką masz tylko smartfona? Nic straconego, bo smartfony świetnie nadają się również do portretów. Wystarczy opanować kilka prostych zasad, by zdjęcia nabrały nowego wymiaru.

Większość zasad fotografowania klasycznymi aparatami i komórkami jest taka sama. W ostatnim artykule Krzysiek pisał o ogólnych zasadach fotografowania smartfonami, ja skupię się na jednym zagadnieniu — na portretach.

Jeśli opanujesz kilka prostych reguł, zdjęcia osób, które zrobisz smartfonem, będą wyglądały zdecydowanie lepiej.

Najlepiej uczyć się na przykładach. Zabrałem więc Honoratę na spacer po Wrocławiu, podczas którego zrobiłem jej kilka zdjęć. Możecie je zobaczyć poniżej.

Unikaj fotografowania z góry

Fotografowanie z góry jest ryzykowne. Raczej tego unikaj, bo niemal na pewno fotografowana osoba będzie miała pomarszczone czoło, a głowa będzie wyglądała na nienaturalnie dużą. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest fotografowanie z poziomu linii oczu modelki.

©JK

Zawsze patrz na to, co dzieje się w tle

Początkujący fotografowie zazwyczaj skupiają się na motywie głównym, czyli w przypadku portretu na twarzy czy popiersiu. Nie widzą, że z ucha wystaje gałąź, a za modelką jest wielki billboard. Dobrym tłem są jednolite powierzchnie lub ciekawe widoki, jeśli robimy zdjęcie pamiątkowe. Spójrzcie na zdjęcia poniżej. Na pierwszym tło odwraca uwagę od modelki, a gałąź przechodzi przez jej głowę.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

© JK

Wystrzegaj się ciasnych kadrów

Obiektywy w smartfonach zazwyczaj mają dość szeroki kąt. Świetnie nadają się do fotografowania krajobrazu czy pomieszczeń, ale jeśli przyłoży się aparat zbyt blisko twarzy, będzie ona przerysowana. Nie portretuj z odległości mniejszej niż metr.

© JK

Unikaj ostrego słońca

Z pozoru słoneczna pogoda jest najlepsza do robienia zdjęć. Owszem – świat nabiera barw, ale jeśli fotografowana osoba będzie stać w ostrym słońcu, na jej twarzy pojawią się bardzo mocne, twarde cienie, a oczodoły będą ciemne. Lepszym pomysłem będzie ustawienie osoby w lekko zacienionym miejscu. Spróbuj, przekonasz się!

Pamiętaj o ogólnych zasadach

To, że fotografujemy smartfonem, nie zwalnia z przestrzegania ogólnych zasad, które są wspólne dla każdego typu fotografii. Trzeba pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach: kadrze i ostrości. Zawsze myląca jest ramka wyświetlana w środku kadru i początkujący fotografowie właśnie w niej umieszczą twarz modelki. Nic bardziej mylnego! Pamiętajcie o trójpodziale.

Trójpodział, trójpodział i jeszcze raz trójpodział

Zasada trójpodziału, o której pisał Krzysiek, mówi, że główny element (czyli w tym wypadku twarz) powinien znajdować się w ok. 1/3 wysokości lub szerokości kadru. Pamiętajcie także, że jeśli modelka patrzy w lewo, właśnie po tej stronie warto zostawić więcej miejsca – kadr będzie bardziej dynamiczny. Brzmi to dość zawile, ale na poniższych przykładach doskonale widać, jak te zasady sprawdzają się w praktyce. Kadr, w którym więcej miejsca jest po stronie, w którą patrzy modelka, wygląda zdecydowanie lepiej.

© JK

Ostrość musi być!

Drugą bardzo ważną rzeczą jest ustawienie ostrości. W tym przypadku wytyczne są proste: w portrecie ostrość zawsze musi być ustawiona na oczy, bo to właśnie one skupiają na sobie całą uwagę i to one patrzą na odbiorcę. W smartfonach z funkcją touch focus wystarczy dotknąć na ekranie miejsca, na które ma być ustawiona ostrość. Na górnym zdjęciu ostrość ustawiona jest na budynki za Honoratą, na dolnym na jej twarzy.

© JK

Aparaty lubią światło

Telefonami często fotografujemy w domach, kawiarniach i restauracjach. Nie da się ukryć, że każdy aparat najlepiej radzi sobie w jasnych miejscach. Nieważne, czy jest to lustrzanka za 10 tys. zł czy jakikolwiek smartfon.

W wielu aparatach kompaktowych producenci instalują optyczną stabilizację obrazu, która dodatkowo pomaga w robieniu ostrych zdjęć. W smartfonach ta technologia dopiero raczkuje. Znajduje się na przykład w nowej Nokii Lumia 920. Co prawda żadna stabilizacja nie potrafi zamrozić ruchu człowieka, ale jeśli modelka nie będzie skakać, tylko spokojnie siedzieć, udane zdjęcie murowane!

Nokia Lumia 920 – prawdziwy majstersztyk i nadzieja dla WP8 [test]

Fotografując we wnętrzach, dobrze jest znaleźć jasne miejsca, najlepiej przy oknach, przez które wpada naturalne światło. Jeśli nie ma takiej możliwości, poszukaj jasnych miejsc w pomieszczeniu.

Zdjęcie po lewej zrobiłem przy twardym, zimnym oświetleniu kawiarni, a na zdjęciu po prawej maksymalnie wykorzystałem światło padające z okna.

© JK

Tips & Tricks — eksperymenty to podstawa

Jeśli już zapoznałeś się w powyższymi zasadami, warto urozmaicić sesję kilkoma trikami. Fotografia cyfrowa pozwala na nieograniczone eksperymenty, których efekty widać zaraz po naciśnięciu spustu migawki, więc dlaczego nie spróbować?

Warto udzielić kilu rad fotografowanym osobom. Zasugeruj delikatne wyciągnięcie szyi – to optycznie wysmukli twarz i usunie podwójny podbródek. Tak prosty trik sprawi, że osoba na zdjęciu będzie wyglądać lepiej.

© JK

Jeśli wkręcisz się jeszcze bardziej w fotografowanie smartfonem, a wierzę, że tak będzie – eksperymentuj dalej. Spróbuj podstawić pod twarz białą kartkę. Może to być blok techniczny, ale również czytana przez dziewczynę książka. Doskonale sprawdzi się również darmowa gazeta, którą dostałeś, stojąc rano na światłach w drodze do pracy.

Krótko mówiąc – może być wszystko, co odbija światło i nie jest zbyt kolorowe. Dzięki temu w bardzo prosty sposób rozświetlisz cienie na twarzy, a to bardzo ważne w portrecie. Ten trik możesz zastosować w każdych warunkach. Zwróćcie uwagę na oczy na poniższych zdjęciach — dzięki teczce na dokumenty na drugim ujęciu pojawił się w nich ciekawy refleks.

© JK

Ustawiając dziewczynę, zasugeruj jej, żeby biodra nie znajdowały się prostopadle do obiektywu. Delikatne skręcenie tułowia optycznie ją wyszczupli i zarysuje talię.

Bardzo ważna jest swobodna atmosfera i dobry kontakt z fotografowaną osobą.

Wiele osób, stając przed obiektywem, nienaturalnie się spina, co od razu widać na zdjęciach. Nerwy w niczym nie pomogą. Uśmiech na twarzy fotografa jest równie ważny jak uśmiech modelki.

Obróbka to nie grzech

Zdjęcia warto poprawić. Nie mówię o zaawansowanym retuszu, ale o prostej obróbce, którą zrobisz w smartfonie. Możesz użyć wbudowanych narzędzi do obróbki zdjęć lub jednej z wielu aplikacji. Każdy system mobilny ma ich przynajmniej kilkanaście. Z pewnością znajdziesz taką, która cię usatysfakcjonuje.

Warto podnieść kontrast zdjęć i delikatnie je rozjaśnić. Skóra lubi jasne tony, będzie wyglądać na gładszą i bardziej świetlistą. Aplikacje takie jak Fhotoroom dają ogromne możliwości modyfikacji zdjęcia. Kreatywne rozmycia, zmiany kolorystyki, dodawanie ramek – ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Poniżej znajduje się przykładowe zdjęcie obrobione w programie Fhotoroom – efekt jest delikatny, ale zdjęcie wygląda lepiej, prawda?

© JK

A na koniec…

Nie twierdzę, że aparat w komórce powinien być jedynym, jaki powinieneś mieć, ale nie można nie doceniać jego zalet. Przykłady?

  • Smarftona masz zawsze i wszędzie przy sobie.
  • Zdjęciami z komórki możesz podzielić się kilka sekund po ich zrobieniu za pośrednictwem portali społecznościowych.
  • Do zdjęć możesz przypisać lokalizację. Ostatnio podróżowałem po Portugalii. Jadąc autobusem z Lizbony do Porto, przejeżdżałem przez piękne miasta, ale nie wiedziałem, jak się nazywają. Wystarczyło zrobić zdjęcia, a przy dostępie do Wi-Fi sprawdziłem na mapie ich nazwy. Dzięki temu potem zwiedziłem Lleirę i Coimbrę. Poza tym taka mapa to bardzo ciekawy zapis podróży.

Smartfony w dłonie i do roboty! 

Autorem wpisu jest Jakub Kaźmierczyk, fotograf i bloger Fotoblogia.pl.

Zobacz więcej artykułów z serii: Szkoła Fotografii Mobilnej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Szkoła Fotografii Mobilnej:

Co zrobić, aby zdjęcia ze smartfona nie były ani za jasne, ani za ciemne? Kto wygrał smartfon? Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Mój poranek w obiektywie" Jak opanować ręczne ustawienia aparatu w smartfonach? [poradnik] Instagram to nie wszystko. Aplikacje fotograficzne, które musisz znać Czy Sony Xperia Z2 rzeczywiście jest najlepszym smartfonem fotograficznym? 6 najczęstszych błędów przy fotografowaniu smartfonem. Jak ich unikać? Jak wygląda twój poranek? Zrób zdjęcie i wygraj atrakcyjne nagrody! Jak fotografować smartfonem zwykłe rzeczy w niezwykły sposób [poradnik] 7 rad, jak zrobić smartfonem lepsze zdjęcia nocą w mieście [poradnik] Jak zrobić dobre zdjęcia w trakcie zimowych podróży [poradnik] Kilka prostych trików, by zrobione smartfonem zdjęcia na aukcje wyglądały lepiej