Windows 8 i RT. Najlepsze, co mogło spotkać tablety [Modern UI. Test cz. 1]
JAN BLINSTRUB • dawno temu
Ten artykuł ma 3 strony:
Interfejs na miarę XXI wieku, dotyk
Interfejs na miarę XXI wieku
Windows zmienił się radykalnie. Naprawdę nieczęsto się zdarza, by firma o pozycji takiej jak Microsoft zbudowała od podstaw architekturę informacji rozwijanego od ponad dwudziestu lat produktu. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu systemu operacyjnego, a nowe – nawet jeśli jest lepsze — często przegrywa ze znanym. Nikt nie chce uczyć się od podstaw używania komputera, a Modern UI po prostu to wymusza.
Zobacz również: Jak działają gry na tablecie za mniej niż 400 zł
Nokia Lumia 920 (wreszcie) w moich rękach
Microsoft chce zmienić nie tylko nasze przyzwyczajenia, ale także cały segment urządzeń z systemem Windows. Ósemkę od początku do końca projektowano z myślą o obsłudze dotykiem, więc jej premiera powiązana była z prezentacją tabletów, hybryd, dotykowych notebooków i komputerów all-in-one. Microsoft postawił wszystko na jedną kartę. Może bardzo dużo zyskać albo — co wcale niewykluczone — ponieść spektakularną klęskę.
Oczywiście korporacja robi, co może, by zminimalizować ryzyko. Od 26 października nie mogą powstawać nowe urządzenia z preinstalowaną siódemką, a kampania promocyjna systemu jest tak intensywna, że tylko całkowicie odcięci od mediów bieszczadzcy pustelnicy nie wiedzą o jego istnieniu.
Mam poważne wątpliwości, czy Modern jest dobrym interfejsem do — nawet dotykowych — domowych desktopów. Całkiem prawdopodobne, że tak jak niegdyś Internet Explorer był wykorzystywany tylko raz, do pobrania Firefoxa, tak użytkownicy stacjonarnych pecetów będą używać kafelków tylko po to, by włączyć klasyczny pulpit.
Na tabletach sprawy mają się jednak zupełnie inaczej. Po kilku dniach oswajania kafelków korzystanie z Windowsa staje się naprawdę bardzo przyjemne.
W interfejsie nie chodzi o to, by był ładny czy rozbudowany, ale żeby w jak najkrótszym czasie dawał użytkownikowi dostęp do pożądanych treści. Moim zdaniem Modern UI na tablecie świetnie wywiązuje się z tego zadania.
Nie chcę opisywać tego, co lepiej zobaczyć, więc nagrałem krótką prezentację wideo interfejsu. W roli głównej Asus Vivo Tab TF600 z Windowsem RT oraz Acer Iconia Tab W510.
Dotyk
Dobry interfejs dotykowy to taki, który palcami obsługuje się wygodniej niż myszką i klawiaturą.
Specjaliści od użyteczności z Microsoftu wykonali świetną robotę, projektując łatwe do zapamiętania gesty. Szybki ruch palcem z lewej krawędzi do środka ekranu zmienia aplikacje, ruch z góry wyłącza aktywny program lub uruchamia dzielenie ekranu między aplikacje, a muśnięcie wyświetlacza z prawej strony wywołuje menu.
Każdy element Modern UI stworzono tak, by obsługa dotykiem była łatwa i naturalna. Kafelki łatwiej przesuwa się i powiększa palcem niż myszką, zamykanie aplikacji gestem jest szybsze niż polowanie kursorem na iks w rogu ekranu, a gest zmiany aplikacji w dużym stopniu rekompensuje brak możliwości równoczesnej pracy z więcej niż dwoma programami.
Dotykowa klawiatura jest dobrze zaprojektowana i pisze się na niej dość wygodnie. Trzeba się tylko przyzwyczaić do nietypowego układu po przejściu do zakładki z ikonami cyfr.
Dotyk w Modern UI działa tak samo dobrze w Windowsie 8 i RT.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze