Naukowcy potwierdzają: smartfony potrafią wykryć promieniowanie gamma

Naukowcy potwierdzają: smartfony potrafią wykryć promieniowanie gamma

Nexus S
Nexus S
Miron Nurski
14.01.2014 14:53, aktualizacja: 14.01.2014 16:57

Smartfony od lat służą nam m.in. do komunikowania się z bliskimi, przeglądania sieci czy odtwarzania muzyki. Okazuje się jednak, że można dla nich znaleźć bardziej nietypowe zastosowanie.

Pamiętam, że kilka lat temu, gdy Android jeszcze raczkował, w Google Play (jeszcze wtedy znanym jako Android Market) furorę robiły proste wykrywacze metalu, które wykorzystywały wbudowane w smartfony czujniki magnetyczne i - ku zdziwieniu użytkowników - całkiem nieźle działały. Na tym jednak nie kończyły się pomysły deweloperów, w jaki jeszcze sposób można wykorzystać podzespoły znajdujące się pod maską mobilnych urządzeń.

Świetnym przykładem jest aplikacja GammaPix, która zawitała do sklepów Google Play oraz App Store w ubiegłym roku. Jej twórcy przekonywali, że za pomocą smartfonowego aparatu jest ona w stanie wykryć promieniowanie gamma i tym samym odgrywać rolę prostego licznika Geigera. Oczywiście wiele osób podeszło do tego rozwiązania z dystansem, lecz - jak się okazuje - niesłusznie.

Grupa naukowców z amerykańskiego ośrodka Idaho National Laboratory, której przewodził Joshua Cogliati, odkryła, że stosowane w smartfonach matryce CMOS w pobliżu źródła promieniowania faktycznie wytwarzają swoisty sygnał. Sygnał, który może zostać następnie przeanalizowany przez odpowiednie algorytmy i w efekcie określić natężenie promieniowania. Co prawda do testów użyli oni przygotowanej przez siebie aplikacji CellRad, ale ważne jest to, że z eksperymentu jasno wynika, iż tego typu programy mogą działać.

Do eksperymentów naukowcy wykorzystali smartfony Nexus S, Galaxy Nexus, Galaxy S III oraz Nexus 4. Postanowili także sprawdzić, który z nich radzi sobie najlepiej z wykrywaniem promieniowania. Zwycięzcą okazał się... Nexus S, czyli najstarszy model w zestawieniu, którego rynkowa premiera odbyła się pod koniec 2010 roku. Co więcej, wyniki osiągnięte przez dwa egzemplarze Nexusa S były do siebie bardziej zbliżone niż w przypadku dwóch sztuk pozostałych słuchawek. Może to być dziełem przypadku lub świadczyć o precyzji, z jaką produkowane były aparaty zastosowane w tym modelu.

Tak czy inaczej naukowcy zapewniają, że smartfony nie są w stanie równać się ze specjalistycznym sprzętem, więc całą sprawę należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Wspomnianą wcześniej aplikację GammaPix znajdziecie w Google Play (wersja darmowa lub płatna) oraz App Store.

Źródło: arXiv via Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)